Jak je na tom váš dům? ptal se Trump. Slíbil "spousty peněz" oblastem postiženým hurikánem

Washington - Nejméně 37 obětí si vyžádal hurikán Florence, který minulý týden udeřil na východní pobřeží Spojených států. Informovala o tom agentura AP. Do postižených oblastí ve středu dorazil americký prezident Donald Trump, aby se přesvědčil o následcích řádění živlu. Místním obyvatelům slíbil "spousty peněz" a ujistil je, že při nich bude stát "na sto procent".

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Nejméně 27 z 37 lidí zahynulo jen v Severní Karolíně. V Jižní Karolíně k obětem nově přibyly dvě mentálně postižené ženy, které se utopily ve voze místního šerifa, který se je snažil převézt z jednoho zdravotnického zařízení do jiného.

Do Severní Karolíny, kterou spolu s Jižní Karolínou hurikán postihl nejsilněji, dorazil prezident Trump. Navštívil baptistický kostel v silně zasaženém pobřežním městě New Bern, kde se zapojil do vydávání teplého jídla potřebným. "Jak je na tom váš dům?" zeptal se podle agentury AP jednoho z místních. "Dávejte na sebe pozor," dodal.

zdroj: YouTube

Guvernér Severní Karolíny vyzval obyvatele postižených oblastí, kteří se ze svých domovů evakuovali, aby se zatím nevraceli. "Vím, že bylo těžké opustit domov, a vím, že je ještě těžší čekat a přemýšlet nad tím, zda ještě máte domov, do kterého se můžete vrátit," uvedl guvernér Roy Cooper. Podle něj ale zatím není bezpečné se do zaplavených oblastí vracet. Obzvlášť to podle Coopera platí pro lidi z míst, jako je pobřežní Wilmington, který nadále zůstává ostrovem obklopeným množstvím vody.

Trump se později vrtulníkem přesunul do postižených oblasti v sousední Jižní Karolíně, kde ujistil místní obyvatele, že vláda Spojených států na ně nezapomene. Z Washingtonu prý mohou očekávat "spousty peněz".

Prezidentova vstřícnost, nabitý program a srdečné besedy s místními obyvateli podle agentury AP ostře kontrastovaly s Trumpovou loňskou cestou do Portorika postiženého hurikánem Maria. Prezident byl tehdy kritizován za nemístné žertování a přehlížení způsobených škod a obětí.

Úřady se obávají, že hurikán Florence způsobil kromě materiálních také značné ekologické škody. Do řeky Cape Fear, která protéká severokarolínským Wilmingtonem vyteklo podle odhadů přes 18 milionů litrů splaškové vody poté, co přestala v jedné z čističek fungovat elektřina a co se protrhla hliněná hráz. Při záplavách podle odhadů zahynulo také 3,4 milionu kuřat a 5500 vepřů, jejichž mršiny dál kazí vodu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokrat Seth Moulton vzdal kandidaturu na amerického prezidenta

23.08.2019 22:08 Z boje o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb v roce 2020 dnes odstoupil člen…

V mexické džungli vyschly turisticky oblíbené tyrkysové laguny, nebyl…

23.08.2019 21:45 V Lakandonském deštném pralese na jihu Mexika vyschlo několik tyrkysových lagun, které do oblasti…

Obchodní válka pokračuje: Trump tlačí americké podniky k omezování aktivit…

23.08.2019 20:41 Aktualizováno Prezident Spojených států Donald Trump dnes vyzval americké firmy k hledání alternativ k podnikání…

Zemřel miliardář David Koch, 11. nejbohatší muž světa

23.08.2019 19:43 Aktualizováno Ve věku 79 let dnes zemřel americký miliardář a filantrop David Koch, který patřil spolu s bratrem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama