Amerika žije kauzou soudce Kavanaugha. Svědectví napadené ženy není jisté

Bratislava - Svědecká výpověď Christine Blaseyové Fordové, která obvinila kandidáta amerického prezidenta Donalda Trumpa na soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha ze sexuálního napadení v 80. letech, není v právním výboru Senátu USA jistá. Právní zástupkyně Fordové Lisa Banksová tvrdí, že spěch se schůzí výboru, která je svolána na nadcházející pondělí, je zbytečný a že její výpovědi by mělo předcházet široké nadstranické vyšetřování. Kavanaugh obvinění odmítá.

Přidejte svůj názor

Brett Kavanaugh

Fordová chce podle Banksové se Senátem spolupracovat, s ohledem na vypjatou situaci, která ovlivnila její soukromý život, si přeje tempo zvolnit. Republikánští senátoři podle komentátorů očividně nechtějí záležitost protahovat, neboť by kauza mohla nominační proces dlouhodobě zablokovat.

Republikánský předseda senátního výboru Chuck Grassley v dopise oslovil Fordovou a její právní tým s tím, že případ není věcí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), neboť o vhodnosti kandidáta na soudce Nejvyššího soudu rozhoduje výhradně Senát. Grassley také od Fordové chce do pátečního rána vědět, zda ve výboru v pondělí promluví. Pokud bude souhlasit, může se rozhodnout pro veřejné či soukromé slyšení.

Podle Banksové ale pondělní slyšení, na kterém bude přítomen i Kavanaugh, není spravedlivým a ani v dobré víře vedeným vyšetřováním. Poznamenala také, že v souvislosti s případem zaznělo několik jmen svědků a že i tito lidé by měli být do senátního procesu zahrnuti.

"Spěchat se slyšením je zbytečné a je v protikladu se snahou výboru zjistit pravdu," řekla Banksová. Fordová navíc v minulých dnech uvedla, že jakékoli slyšení v Senátu by se mělo uskutečnit až poté, co věc prošetří FBI. Zapojení FBI však odmítají nejen republikáni, ale také Trump.

Fordová tvrdí, že ji Kavanaugh jako 17letý středoškolák v opilosti na večírku povalil na postel a pokoušel se ji svléknout. Její křik se přitom snažil utlumit tím, že jí rukou zakryl ústa. Kdyby nebyl opilý, znásilnění by neunikla, domnívá se Fordová, která nyní působí na univerzitě v Kalifornii. Uvedla také, že ji zachránil Kavanaughův kamarád.

Za zachránce je považován Kavanaughův přítel Mark Judge. Ten ale prohlásil, že si takovýto zážitek nepamatuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V letadle našli otřesnou věc. Stroj se musel v půlce letu obrátit zpět na…

14.12.2018 15:49 Ve Spojených státech zapomněli v letadle lidské srdce. Posádka si nákladu všimla až v polovině letu…

Stane se Afrika hráčem číslo jedna? Podle USA je čínský vliv větší hrozbou…

14.12.2018 15:29 John Bolton, národní bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa, ve čtvrtek oznámil novou americkou…

Trump nařídil platby ženám za mlčení? Odsouzený Cohen dál potápí prezidenta

14.12.2018 13:25 Americký prezident Donald Trump věděl o platbách za mlčení během volební kampaně i o tom, že takový…

Rusko usadilo Boltona. Ukrajinské námořníky nevymění za summit s Trumpem

14.12.2018 12:46 Kreml dnes odmítl americkou podmínku, že prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump se mohou sejít až…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama