"Válečný zločinec, vraždí děti." Exmanželka Micka Jaggera se obula do Ortegy

New York - Nikaragujská aktivistka a bývalá herečka Bianca Jaggerová, která proslula jako bojovnice za lidská práva, o víkendu v New Yorku kritizovala režim prezidenta Daniela Ortegy. Třiasedmdesátiletá exmanželka hudebníka Micka Jaggera označila prezidenta své země, jehož hnutí před mnoha lety podporovala, za válečného zločince a vyzvala mezinárodní společenství, aby Ortegu pomohlo nikaragujskému lid svrhnout. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Daniel Ortega
doporučujeme

V této středoamerické zemi se od dubna konají demonstrace za Ortegovo odstoupení, autoritářská vláda je ale tvrdě potlačuje, při střetech zemřelo už přes 300 lidí. Desítky odpůrců nikaragujského prezidenta, který stojí v čele země od ledna 2007, skončily ve vězení. Demonstranti požadují mimo jiné uspořádání předčasných voleb, reformu volebního systému a nezávislé vyšetření úmrtí při demonstracích.

Jaggerová, která v současnoti působí mimo jiné jako velvyslankyně dobré vůle Rady Evropy, měla o víkendu projev v New Yorku na konferenci pořádané organizacemi Rada Amerik (COA) a Společnost Amerik (AS). Před tím poskytla rozhovor agentuře AFP.

"Daniel Ortega je horší než Somoza, protože vraždí neozbrojené děti," uvedla Jaggerová s odkazem na diktátora Anastasia Somosu, jehož v roce 1979 svrhly partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN). V jejich vedení byl tehdy i Ortega, který se díky tomu stal v 80. letech poprvé prezidentem.

První manželka zpěváka kapely Rolling Stones Jaggerová také uvedla, že mnozí z těch, kdo v posledních měsících v její zemi požadují "demokracii, spravedlnost a svobodné volby", jsou nyní ve vězení a čelí "obvinění z terorismu".

Výzvu ke tlaku na Ortegovu autoritářskou vládu adresovala Jaggerová mimo jiné Spojeným státům či Kanadě. Vyjádřila naději, že americký Senát schválí sankce vůči představitelům Ortegova režimu a omezení finanční pomoci nikaragujskému režimu. O návrhu demokratického senátora Boba Menéndeze by měli američtí senátoři hlasovat ve středu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chile nařídilo povinné roušky ve veřejné dopravě

06.04.2020 21:54 Chilská vláda nařídila povinné nošení roušek v celé zemi ve veřejné dopravě, opatření začne platit…

USA vyzvaly Čínu, aby místo nároků řešila pandemii koronaviru

06.04.2020 21:25 Vláda Spojených států dnes vyzvala Čínu, aby se místo územním nárokům v Jihočínském moři věnovala…

USA hlásí 10 000 obětí koronaviru, v New Yorku je 130 000 nakažených

06.04.2020 20:52 Ve Spojených státech dosud nákaze koronaviru podlehlo přes 10.000 lidí. Dnes o tom informovala…

Reportáž CNN: Den v newyorské nemocnici, kde se bojuje s covid-19

06.04.2020 14:32 Jen za 40 minut mělo na pohotovosti v nemocnici v newyorské čtvrti Brooklyn zástavu srdce šest lidí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy