"Válečný zločinec, vraždí děti." Exmanželka Micka Jaggera se obula do Ortegy

New York - Nikaragujská aktivistka a bývalá herečka Bianca Jaggerová, která proslula jako bojovnice za lidská práva, o víkendu v New Yorku kritizovala režim prezidenta Daniela Ortegy. Třiasedmdesátiletá exmanželka hudebníka Micka Jaggera označila prezidenta své země, jehož hnutí před mnoha lety podporovala, za válečného zločince a vyzvala mezinárodní společenství, aby Ortegu pomohlo nikaragujskému lid svrhnout. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Daniel Ortega

V této středoamerické zemi se od dubna konají demonstrace za Ortegovo odstoupení, autoritářská vláda je ale tvrdě potlačuje, při střetech zemřelo už přes 300 lidí. Desítky odpůrců nikaragujského prezidenta, který stojí v čele země od ledna 2007, skončily ve vězení. Demonstranti požadují mimo jiné uspořádání předčasných voleb, reformu volebního systému a nezávislé vyšetření úmrtí při demonstracích.

Jaggerová, která v současnoti působí mimo jiné jako velvyslankyně dobré vůle Rady Evropy, měla o víkendu projev v New Yorku na konferenci pořádané organizacemi Rada Amerik (COA) a Společnost Amerik (AS). Před tím poskytla rozhovor agentuře AFP.

"Daniel Ortega je horší než Somoza, protože vraždí neozbrojené děti," uvedla Jaggerová s odkazem na diktátora Anastasia Somosu, jehož v roce 1979 svrhly partyzánské oddíly Sandinovské fronty národního osvobození (FSLN). V jejich vedení byl tehdy i Ortega, který se díky tomu stal v 80. letech poprvé prezidentem.

První manželka zpěváka kapely Rolling Stones Jaggerová také uvedla, že mnozí z těch, kdo v posledních měsících v její zemi požadují "demokracii, spravedlnost a svobodné volby", jsou nyní ve vězení a čelí "obvinění z terorismu".

Výzvu ke tlaku na Ortegovu autoritářskou vládu adresovala Jaggerová mimo jiné Spojeným státům či Kanadě. Vyjádřila naději, že americký Senát schválí sankce vůči představitelům Ortegova režimu a omezení finanční pomoci nikaragujskému režimu. O návrhu demokratického senátora Boba Menéndeze by měli američtí senátoři hlasovat ve středu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sponzoroval Trumpovu kampaň obchod s lidmi? Kongres vyšetřuje prezidentův…

18.03.2019 21:32 Dva výbory Sněmovny reprezentantů USA ovládané demokraty požádaly federální vyšetřovatele, aby se…

Pády letadel se Boeingu nevyplácí, stejně tak mu padají akcie

18.03.2019 19:04 Akcie americké strojírenské společnosti Boeing zůstávají pod tlakem kvůli dvěma nehodám letounů 737…

O čem si na Facebooku nepočtete? Společnost trápí nedostatek lokálních…

18.03.2019 18:30 Snahu americké internetové společnosti Facebook poskytovat uživatelům lokální zprávy komplikuje…

Politické zemětřesení ve Venezuele: Maduro oznámil rozsáhlé změny ve své…

18.03.2019 08:45 Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil rozsáhlé změny ve svém kabinetu, které zdůvodnil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama