V Montrealu rokovaly ministryně zahraničí, připomněly si masakr žen z roku 1989

Montreal - V kanadském Montrealu se konala první vrcholná schůzka ministryň zahraničí, které se zúčastnila patnáctka šéfek diplomacií z různých koutů světa. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž do Montrealu dorazila polovina z žen, které vedou ministerstva zahraničí. Schůzky se účastnila i představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová, která setkání společně s kanadskou ministryní Chrystiou Freelandovou uspořádala.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Federica Mogherini

"Nediskutovaly jsme primárně o ženských tématech, ale jednaly jsme z ženského úhlu pohledu o mezinárodní otázkách, jako jsou válka v Sýrii či na Ukrajině nebo situace v Nikaragui, Venezuele či v Barmě," popsala páteční a sobotní jednání Mogheriniová. Podle Freelandové bylo cílem schůzky hledat možnosti spolupráce, jak přispět k řešení problémů v různých částech světa.

Mogheriniová zdůraznila, že nechce taková setkání institucionalizovat. Nicméně uvedla, že podobná schůzka by se měla uskutečnit i napřesrok.

Neformálního jednání se účastnily také šéfky diplomacií Andorry, Bulharska, Kostariky, Chorvatska, Ghany, Guatemaly, Indonésie, Panamy, Keni, Namibie, Norska, JAR či Švédska. Podle agentury EFE dorazil i japonský ministr zahraničí Taró Kóno.

Některé z ministryň v sobotu položily květiny u montrealského památníku obětem útoku ze 6. prosince 1989, při němž pětadvacetiletý muž na místní univerzitě zavraždil 14 žen a pak spáchal sebevraždu. Když studenty ve třídě rozděloval na ženy a muže, prohlásil, že "bojuje proti feminismu".

zdroj: YouTube

"Vzpomeňme na všechny tyto mladé ženy, které se staly obětí tak hrůzného činu, ale také na Annu Lindhovou, jejíž život pro nás zůstává inspirací," připomněla v Montrealu švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová svou někdejší předchůdkyni v úřadu. Lindhová zemřela v roce 2003 poté, co ji v obchodní domě pobodal nožem psychicky narušený Švéd srbského původu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sponzoroval Trumpovu kampaň obchod s lidmi? Kongres vyšetřuje prezidentův…

18.03.2019 21:32 Dva výbory Sněmovny reprezentantů USA ovládané demokraty požádaly federální vyšetřovatele, aby se…

Pády letadel se Boeingu nevyplácí, stejně tak mu padají akcie

18.03.2019 19:04 Akcie americké strojírenské společnosti Boeing zůstávají pod tlakem kvůli dvěma nehodám letounů 737…

O čem si na Facebooku nepočtete? Společnost trápí nedostatek lokálních…

18.03.2019 18:30 Snahu americké internetové společnosti Facebook poskytovat uživatelům lokální zprávy komplikuje…

Politické zemětřesení ve Venezuele: Maduro oznámil rozsáhlé změny ve své…

18.03.2019 08:45 Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil rozsáhlé změny ve svém kabinetu, které zdůvodnil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama