V Montrealu rokovaly ministryně zahraničí, připomněly si masakr žen z roku 1989

Montreal - V kanadském Montrealu se konala první vrcholná schůzka ministryň zahraničí, které se zúčastnila patnáctka šéfek diplomacií z různých koutů světa. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž do Montrealu dorazila polovina z žen, které vedou ministerstva zahraničí. Schůzky se účastnila i představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová, která setkání společně s kanadskou ministryní Chrystiou Freelandovou uspořádala.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Federica Mogherini

"Nediskutovaly jsme primárně o ženských tématech, ale jednaly jsme z ženského úhlu pohledu o mezinárodní otázkách, jako jsou válka v Sýrii či na Ukrajině nebo situace v Nikaragui, Venezuele či v Barmě," popsala páteční a sobotní jednání Mogheriniová. Podle Freelandové bylo cílem schůzky hledat možnosti spolupráce, jak přispět k řešení problémů v různých částech světa.

Mogheriniová zdůraznila, že nechce taková setkání institucionalizovat. Nicméně uvedla, že podobná schůzka by se měla uskutečnit i napřesrok.

Neformálního jednání se účastnily také šéfky diplomacií Andorry, Bulharska, Kostariky, Chorvatska, Ghany, Guatemaly, Indonésie, Panamy, Keni, Namibie, Norska, JAR či Švédska. Podle agentury EFE dorazil i japonský ministr zahraničí Taró Kóno.

Některé z ministryň v sobotu položily květiny u montrealského památníku obětem útoku ze 6. prosince 1989, při němž pětadvacetiletý muž na místní univerzitě zavraždil 14 žen a pak spáchal sebevraždu. Když studenty ve třídě rozděloval na ženy a muže, prohlásil, že "bojuje proti feminismu".

zdroj: YouTube

"Vzpomeňme na všechny tyto mladé ženy, které se staly obětí tak hrůzného činu, ale také na Annu Lindhovou, jejíž život pro nás zůstává inspirací," připomněla v Montrealu švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová svou někdejší předchůdkyni v úřadu. Lindhová zemřela v roce 2003 poté, co ji v obchodní domě pobodal nožem psychicky narušený Švéd srbského původu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na letadlové lodi USA havaroval vrtulník, 12 zraněných

19.10.2018 14:37 Aktualizováno Vrtulník amerického vojenského námořnictva dnes havaroval na palubě letadlové lodi Ronald Reagan.…

Kanaďané vykoupili marihuanu, zásobování obchodů vázne

19.10.2018 13:37 Legalizace marihuany k rekreačnímu použití v Kanadě, která platí od středy, vyvolala mimořádný…

Schapiro je zpět. Kritik Zemana pracuje pro Bakalu. A s radostí

19.10.2018 12:41 Bývalý americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro pracuje pro českého podnikatele…

Valí se karavana uprchlíků. Trump hrozí nasazením armády, Mexiko už…

19.10.2018 08:31 Aktualizováno Mexiko ke své jižní hranici vyslalo stovky policistů s úkolem zastavit tisíce migrantů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama