Povodně v USA zdaleka nepominuly. Záchranáři vysvobozují uvězněné lidi i zvířata

Georgetown - Tropická bouře Florence zdaleka nepominula, i dnes musejí být tisíce lidí na východním pobřeží USA vzhledem k rozvodněným řekám připraveny k evakuaci. Vyplývá to z informací, které zveřejnila agentura AP s odvoláním na zprávy záchranářů. V Jižní Karolíně se hladiny řek stále zvyšují a rekordních hodnot zatím nedosáhly.

Přidejte svůj názor

Zaplavená auta
doporučujeme

Pravděpodobná evakuační zóna se v Jižní Karolíně rozšířila na oblast okresu Georgetown, kde žije 8000 lidí. Místní obce by mohla zaplavit až třímetrová masa vody z řek Waccamaw a Pee Dee, které se vylily z břehů. "Po vydání příkazu k evakuaci by lidé neměli váhat ani minutu," upozornil obyvatele regionu šéf okresních záchranářů Sam Hodge.

zdroj: YouTube

V sousední Severní Karolíně byl nejvyšší stupeň ohrožení vyhlášen na pěti řekách, na dalších pěti je ohrožení o stupeň nižší. Jedna z hlavních místních dálnic bude podle meteorologů pod vodou ještě týden, hladina řeky Cape Fear už ale kulminovala a bude se snižovat.

V místech, kde voda klesla, mají hasiči velké starosti s úklidem tisíců uhynulých ryb, které zůstaly na komunikacích. "Odklízení ryb z hlavních silnic je nová odbornost našich lidí," posteskl si na twitteru velitel hasičské stanice v okrese Pender.

Jen o víkendu podnikli záchranáři v Severní Karolíně 350 operací na záchranu lidí a zvěře uvězněných povodní. V postižených oblastech procházejí hlídky Národní gardy dům od domu, aby zkontrolovaly situaci a upřesnily případný počet potřebných.

Poslanci amerického Kongresu připravují urgentní finanční pomoc pro Severní a Jižní Karolínu ve výši 1,7 miliardy dolarů (37 miliard Kč). Situaci jim podle agentury AP komplikuje fakt, že příští pondělí 1. října končí v USA rozpočtový rok a státní pokladna se extrémním potřebám záchranářů nedokáže rychle přizpůsobit. Celkové škody způsobené hurikánem a následnou povodní se odhadují na 44 miliard dolarů (skoro bilion korun).

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paradox. Ve světě dramaticky roste počet hladovějících i obézních, varuje…

16.07.2019 13:02 Svět trápí hlad a paradoxně také obezita, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO),…

Jak z romantického filmu. Žena zemřela 12 hodin po svém manželovi, byli…

16.07.2019 11:28 Zdá se, že i v dnešní době rozvodů a promiskuity se mohou psát příběhy pravé lásky. Právě za takový…

"Nenaleťte na tuto taktiku!" Napadené kongresmanky vrací Trumpovi úder

16.07.2019 11:23 Výpady amerického prezidenta Donalda Trumpa proti čtveřici členek Sněmovny reprezentantů mají…

Zkrouhnutí práva na azyl v USA? Úřad pro uprchlíky OSN je zděšen

16.07.2019 10:23 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) kritizuje zpřísnění podmínek pro získání azylu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama