Povodně v USA zdaleka nepominuly. Záchranáři vysvobozují uvězněné lidi i zvířata

Georgetown - Tropická bouře Florence zdaleka nepominula, i dnes musejí být tisíce lidí na východním pobřeží USA vzhledem k rozvodněným řekám připraveny k evakuaci. Vyplývá to z informací, které zveřejnila agentura AP s odvoláním na zprávy záchranářů. V Jižní Karolíně se hladiny řek stále zvyšují a rekordních hodnot zatím nedosáhly.

Přidejte svůj názor

Zaplavená auta

Pravděpodobná evakuační zóna se v Jižní Karolíně rozšířila na oblast okresu Georgetown, kde žije 8000 lidí. Místní obce by mohla zaplavit až třímetrová masa vody z řek Waccamaw a Pee Dee, které se vylily z břehů. "Po vydání příkazu k evakuaci by lidé neměli váhat ani minutu," upozornil obyvatele regionu šéf okresních záchranářů Sam Hodge.

zdroj: YouTube

V sousední Severní Karolíně byl nejvyšší stupeň ohrožení vyhlášen na pěti řekách, na dalších pěti je ohrožení o stupeň nižší. Jedna z hlavních místních dálnic bude podle meteorologů pod vodou ještě týden, hladina řeky Cape Fear už ale kulminovala a bude se snižovat.

V místech, kde voda klesla, mají hasiči velké starosti s úklidem tisíců uhynulých ryb, které zůstaly na komunikacích. "Odklízení ryb z hlavních silnic je nová odbornost našich lidí," posteskl si na twitteru velitel hasičské stanice v okrese Pender.

Jen o víkendu podnikli záchranáři v Severní Karolíně 350 operací na záchranu lidí a zvěře uvězněných povodní. V postižených oblastech procházejí hlídky Národní gardy dům od domu, aby zkontrolovaly situaci a upřesnily případný počet potřebných.

Poslanci amerického Kongresu připravují urgentní finanční pomoc pro Severní a Jižní Karolínu ve výši 1,7 miliardy dolarů (37 miliard Kč). Situaci jim podle agentury AP komplikuje fakt, že příští pondělí 1. října končí v USA rozpočtový rok a státní pokladna se extrémním potřebám záchranářů nedokáže rychle přizpůsobit. Celkové škody způsobené hurikánem a následnou povodní se odhadují na 44 miliard dolarů (skoro bilion korun).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeď nefunguje. Do USA se podhrabalo 376 migrantů

18.01.2019 21:12 Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200…

Pompeo se sešel se severokorejským vyjednávačem, míří za Trumpem

18.01.2019 19:04 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa…

Američtí demokraté prý terčem kybernetického útoku, stopy vedou do Ruska

18.01.2019 17:28 Vedení americké Demokratické strany tvrdí, že bylo po loňských listopadových kongresových volbách…

"Zbyteční lidé budou muset pracovat." Brazilský ministr vyhlásil válku…

18.01.2019 16:24 Nový brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles pozastavil na tři měsíce smlouvy s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama