Svět se smál Trumpovi. Čím pobavil OSN?

New York - Americký prezident Donald Trump vzbudil velkou pozornost už při své první návštěvě každoročního Valného shromáždění OSN. Přirozený showman pokračuje ve vzbuzování emocí, které obvykle nejsou spojovány s americkým prezidentským úřadem. Zatímco předtím vzbuzoval spíše zděšení svými tvrdými výroky na adresu jiných zahraničních vůdců, nyní vzbudil velké pobavení, převážně mezi německými představiteli.

Přidejte svůj názor 52 komentářů

Donald Trump, 45. prezident USA

Americký prezident má v oblibě naprosté přehánění, pokud vypráví o údajných úspěších své administrativy. „Za méně než dva roky moji administrativa dosáhla více než jakákoliv administrativa v dějinách naší země," pochválil se Trump. Odpovědí mu však byl smích. Trumpa to poněkud zarazilo. „Neočekával jsem tuto reakci, ale je to v pořádku," řekl s úsměvem, zatímco shromáždění diplomaté propukli v hurónský smích.

Trump snažil později snažil zachránit si prestiž tím, že se tvářil jako kdyby šlo o plánovanou humornou vsuvku. „ Bylo skvělé, bylo to zamyšleno pro pobavení,“ řekl na novinářský dotaz, co si myslí o reakci posluchačů na jeho slova. Stanice CNN však poukazuje na to, že Trump podobná bombastická prohlášení vyslovil už v minulosti a vždy se při nich tvářil naprosto vážně.

Nebyl to jediný moment, kdy Trump vyvolal na tvářích účastníků Valného shromáždění OSN úsměvy. Kamery zachytily německé diplomaty, jak se usmívají nad Trumpovými poznámkami, že Německo bude zcela závislé na ruském plynu, pokud neodvolá plánovou výstavbu podmořského plynovodu Nord Stream 2, který má převést zemský plyn z Ruska přímo do Německa.

Noviny The Sunday Times poukazují na to, že smích nebývá často přítomen na obvykle velmi seriózním Valném shromáždění OSN. Naposledy výrazně pobavil jeho účastníky zimbabwský diktátor Robert Mugabe, když ve svém projevu proti podpoře práv homosexuálů křičel „Nejsme gayové“. Narážel tak na svoji dlouhodobě raženou tezi, že homosexualita je neafrická.

Trump dále zkritizoval Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), že „oškubává“ zbytek světa. Vyzval jí, aby přestala zvyšovat ceny ropy. Podle mnoha analytiků by však zrovna Trump by si měl zamést před vlastním prahem, protože k zvyšování cen ropy dochází v důsledku jeho politiky, kdy vypověděl jadernou dohodu s Íránem a zavedl opětovně ekonomické sankce vůči této zemi. Írán patří mezi přední producenty a vývozce ropy a ztráta jeho postavení na globálních ropném trhu v důsledku ekonomických sankcí se světu nepodařilo zcela dorovnat a proto dochází zvyšování cen ropy, upozorňují ekonomičtí analytici.  

Írán byl hlavním předmětem Trumpova hněvu. Obvinil jej z rozsévání „chaosu, smrti a destrukce” a vyzval ostatní země, aby Američanům pomohly Írán ekonomicky izolovat. USA podle Trumpa plánují další ekonomické sankce. Íránský prezident Hasan Ruhání, jenž na půdě OSN hovořil pár hodin po Trumpovi, označil americké sankce proti Íránu za „nezákonné a jednostranné“.

Ještě před uspořádáním shromáždění americká velvyslankyně při OSN Nikky Haleyová a  ministr zahraničí Mike Pompeo hovořili o možnosti setkání íránského prezidenta Hasana Ruháního s Trumpem, Írán to však vyloučil, stejně tak Trump. „Navzdory žádostem nemám v plánu sejít se s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. Možná někdy v budoucnu. Jsem si jist, že je to naprosto milý člověk!" napsal Trump.

Trump se též zmínil o severokorejském vůdci Kim Čong-unovi. Poděkoval mu za odvahu a vstřícnost, s jakou přistupuje k jednáním kolem severokorejského jaderného a raketového programu. Dodal však, že ekonomické sankce proti KLDR zůstanou v platnosti. Jedná se o velký posun v rétorice v porovnání s předchozími Trumpovými slovy na adresu severokorejského vůdce na Valném shromáždění OSN. Trump se o Kimovi vyjadřoval jako o „Rakeťákovi na sebevražedné misi“ a vyhrožoval zničením „zvráceného“ severokorejského režimu.

Vstupte do diskuze (52)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sponzoroval Trumpovu kampaň obchod s lidmi? Kongres vyšetřuje prezidentův…

18.03.2019 21:32 Dva výbory Sněmovny reprezentantů USA ovládané demokraty požádaly federální vyšetřovatele, aby se…

Pády letadel se Boeingu nevyplácí, stejně tak mu padají akcie

18.03.2019 19:04 Akcie americké strojírenské společnosti Boeing zůstávají pod tlakem kvůli dvěma nehodám letounů 737…

O čem si na Facebooku nepočtete? Společnost trápí nedostatek lokálních…

18.03.2019 18:30 Snahu americké internetové společnosti Facebook poskytovat uživatelům lokální zprávy komplikuje…

Politické zemětřesení ve Venezuele: Maduro oznámil rozsáhlé změny ve své…

18.03.2019 08:45 Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil rozsáhlé změny ve svém kabinetu, které zdůvodnil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama