Kanadští zákonodárci chtějí Su Ťij odebrat čestné občanství

Kanadští zákonodárci se ve čtvrtek jednomyslně vyslovili pro odebrání čestného kanadského občanství barmské vůdkyni a nositelce Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka

Důvodem jsou zločiny páchané v Barmě na muslimské menšině Rohingů. Kanada Su Ťij udělila čestné občanství v roce 2007. Agentura Reuters připomíná, že k faktickému odebrání čestného občanství dojde pouze, pokud rozhodnutí schválí i Senát.

Kanadský premiér Justin Trudeau ve středu novinářům řekl, že je připraven zvážit možnost odebrat Su Ťij čestné občanství. Zároveň ale zdůraznil, že tento krok neukončí krizi, která přinutila v důsledku vládní perzekuce více než 700.000 Rohingů uprchnout z Barmy.

Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová jednomyslné rozhodnutí zákonodárců označila za významné. Schválení návrhu bylo reakcí na to, že "Su Ťij stále neodsoudila genocidu Rohingů, zločin páchaný armádou, se kterou se dělí o moc," citovala agentura Reuters mluvčího Freelandové Adama Austena.

Dolní komora kanadského parlamentu minulý týden jednomyslně schválila rozhodnutí označit vraždy Rohingů v Barmě za genocidu.

Američtí vládní vyšetřovatelé minulý měsíc oznámili, že barmská armáda je zodpovědná za hromadné vraždy, skupinové znásilnění a další zvěrstva páchané na etniku Rohingů a uvedli, že vše bylo "podrobně naplánované".

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ultimátum Rusku? Musí propustit ukrajinské námořníky, jinak žádný summit s…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump se s ruským vůdcem Vladimirem Putinem nesejde, dokud Moskva…

V USA se šíří vlna výhrůžek pumovým atentátem, lidé začali panikařit

13.12.2018 22:21 Americká města hlásí sérii anonymních výhrůžek pumovým atentátem, podle policistů byly postiženy…

KLDR dělá drahoty? Předávání ostatků amerických vojáků je na mrtvém bodě

13.12.2018 20:21 Naděje Američanů na návrat pozůstatků tisíců obětí korejské války z KLDR domů pohasínají navzdory…

Ruska Butinová se před soudem v USA přiznala, chtěla proniknout do NRA

13.12.2018 19:23 Aktualizováno Ruska Marija Butinová zadržená ve Washingtonu pro podezření ze spiknutí proti USA se přiznala, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama