Americký obrat v Sýrii? Z Washingtonu zní ostré varování

NÁZOR - Americká administrativa nemá plán na ukončení syrského konfliktu a řešení hrozby, kterou válka a íránská přítomnost v Sýrii představují pro zásadní zájmy USA. S tímto varováním vystoupil editorial prestižního serveru Washington Post. Poukazuje, že poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta John Bolton nedávno vyvolal poprask mezi americkými kongresmany, když prohlásil, že Spojené státy zůstanou v Sýrii, dokud se ze země nestáhne Írán.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

U.S. ARMY, ilustrační fotografie

Dobrá a špatná zpráva

"Neodejdeme, dokud budou íránští vojáci mimo íránské hranice a to zahrnuje i íránské loutky a milice," cituje editorial Boltonova slova. Uvádí, že znějí jako velká změna dosavadní politiky Trumpovy administrativy, která sice na východ Sýrie poslala na dva tisíce vojáků, ale prohlašuje, že jde pouze o misi s cílem zničit zbytky Islámského státu.

Někteří politici z Demokratické strany v té souvislosti poukazují, že americký Kongres nevydal žádný právní souhlas s bojem s íránskými silami v Sýrii či kdekoliv jinde, připomíná renomovaný deník. Odkazuje na následné prohlášení zvláštního představitele amerického ministerstva zahraničí pro Sýrii Jamese F. Jeffreyho, který upřesnil, že "setrvání" neznamená nutně přítomnost amerických pozemních síl, a dodal, že Spojené státy nebudou "vytlačovat" Írán ze Sýrie vojensky a v úvahu přichází pouze politický nátlak.

Za dobrou zprávu tedy Washington Post označuje, že americký prezident Donald Trump neplánuje zahájit v Sýrii válku s Íránem, aniž by disponoval souhlasem Kongresu. Naopak, špatná zpráva zní, že Trumpova administrativa nadále postrádá realistickou politiku k ukončení probíhajícího konfliktu a hrozby, kterou válka a íránská přítomnost v Sýrii představují pro vitální americké zájmy, deklaruje vlivný server.

Jeffrey během svého tiskového brífinku zdůraznil, že íránským cílem v Sýrii není pouze podpořit režim tamního prezidenta Bašára Asada, ale vytvořit vlastní síť raket dlouhého dosahu, protivzdušných systémů a dalších zbraní, které by uplatňovaly íránskou moc v regionu, poukazuje washingtonský deník. Dodává, že tuto íránskou snahu nezastavily ani více než dvě stovky náletů izraelského letectva.

USA postrádají páky

"Americká strategie však snižuje úsilí oživit skomírající mírový proces v rámci OSN, který Asadův režim neústupně odmítá," pokračuje editorial. Naznačuje, že daná strategie operuje s teorií, že po dosažení politického urovnání přijatelného pro Moskvu a Teherán bude Írán možná ochoten ze Sýrie odejít.

Jeffrey zmínil, že se nenaplnil scénář vývoje pro rok 2018, který nastínilo Rusko a Asadův režim - tedy že jejich síly dobudou zbytek povstalci kontrolovaných území, Spojené státy se stáhnou z teritoria, které ovládají na východě Sýrie, a do země začne proudit mezinárodní pomoc na její rekonstrukci, uvádí prestižní server. Dodává, že podle Jefferyho slov je Trump, který dříve tlačil na stažení amerických jednotek, nyní připraven ponechat je na místě a USA spolu s EU navíc společně odmítly poskytnout pomoc na obnovu Sýrie, dokud v zemi nedojde k politickému urovnání. 

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno pozastavil novou velkou ofenzivu v severosyrské provincii Idlib, kde se tísní tři miliony civilistů a několik desítek tisíc povstalců a bojovníků al-Káidy, připomíná Washington Post. Soudí, že to by teoreticky mohlo poskytnou Jeffreymu prostor pro diplomacii.

Spojené státy však podle vlivného serveru postrádají účinné páky na Asadův režim. "Mohou jen doufat, že další aktéři - Turecko, Izrael a Rusko - nějak vytvoří podmínky pro mír a íránský odsun," varuje editorial. Končí konstatováním, že v opačném případě se USA v Sýrii dlouhodobě zaseknou a nebudou moci odejít, ani kontrolovat vývoj událostí.

Témata: USA | Sýrie | Írán | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amerika letos zažila 94 školních incidentů se zbraněmi

09.12.2018 17:16 Letošní rok byl pro školy ve Spojených státech zdaleka nejhorším, co se týče počtu incidentů, v…

Světu hrozí velké nebezpečí? V roce 2019 by mohlo zemřít 30 milionů lidí

09.12.2018 14:03 Mezi roky 2014 a 2016 virus ebola zabil v západní Africe více než 11 000 lidí. Právě to vedlo k…

Drama na startovací dráze: Raketu s tajným nákladem zastavili těsně před…

09.12.2018 11:44 Start rakety Delta-4H s utajovaným nákladem označovaným jako NRO L-71 z Vandenbergovy letecké…

OSN: Ve světě je 258 milionů migrantů, 3,4 procenta populace

09.12.2018 06:41 Základní údaje o problematice migrace ve světě v posledních letech (státy OSN by měly 10.- 11.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama