Nesahat dětem na genitálie, neobjímat zezadu. Církevní manuál vyvolal pozdvižení

Chilská katolická církev se omluvila za dokument, který zveřejnilo na internetu minulý týden arcibiskupství v Santiagu de Chile. Popisovalo v něm zásady dobrého chování a vyjmenovávalo praktiky, jichž se mají církevní představitelé vyvarovat, aby se nedopouštěli zneužívání nezletilých. Text vzbudil vlnu nevole na sociálních sítích a některé z obětí ho kritizovaly jako urážlivý. Arcibiskupství ho poté stáhlo, informovala dnes agentura AP.

Děti
doporučujeme

Dokument nazvaný "Instrukce, jak podpořit dobré chování a zdravé pastorální soužití" podepsal santiagský arcibiskup Ricardo Ezzati, který je sám podezřelý, že v minulosti kryl zneužívání nezletilých kněžími.

Kardinál Ezzati byl dnes předvolán k výslechu na prokuraturu ve městě Rancagua na jihu Chile, kde měl vypovídat jako osoba obžalovaná z krytí dlouholetého zneužívání, jehož se dopouštěl jeho zástupce Oscar Muňoz. Ezzati však podle svého advokáta Huga Rivery vypovídat odmítl s poukazem na to, že "neexistují žádné seriózní důvody", aby byl předvolán jako obžalovaný.

Oscar Muňoz byl v létě zadržen v souvislosti s obviněními, že pohlavně zneužil pět až sedm dětí. Podle prokurátorů tento 56letý duchovní sexuální útoky páchal od roku 2002 v Santiagu de Chile a v Rancagui. Podle médií se k zavrženíhodnému jednání přiznal na přelomu loňského a letošního roku.

Stažený dokument se "zásadami dobrého chování" na devíti stránkách popisoval, jak se mají církevní představitelé chovat k dětem, nezletilým a zranitelným osobám. Velkou část dokumentu tvořil popis činností, jichž se mají duchovní vyvarovat. Jako nežádoucí příklady příručka uváděla "plácání po hýždích nebo sahání na genitálie či na prsa dětí, nezletilých nebo zranitelných osob". Vyvarovat se měli kněží i těsných objetí, spaní vedle dětí či nezletilých, poskytování masáží, objetí zezadu či líbání na ústa.

Dokument vzbudil velkou kritiku na sociálních sítích a některé z obětí ho kritizovaly jako urážlivý a ponižující. "Je potřeba manuál k tomu, aby věděli, jak se mají chovat?" napsal například jeden muž na twitteru. "Je to bizarní a děsivý dokument. Ukazuje nebezpečné smýšlení chilských biskupů," komentovala příručku Anne Doyleová z organizace, která pomáhá obětem zneužívání kněžími.

Chilská katolická církev se v posledních letech potýká se skandálem kolem zneužívání dětí a nezletilých některými církevními představiteli, tyto skutky navíc dlouhá léta církev bagatelizovala či dokonce kryla. Kvůli tomu letos v květnu nabídli všichni chilští biskupové papeži rezignaci poté, co si je papež František pozval do Vatikánu. Zatím přijal papež rezignaci sedmi z nich.

Podle agentury AP je v Chile nyní vyšetřováno přes 120 případů sexuálního zneužívání nezletilých církevními představiteli. Asi nejznámější je kauza chilského katolického kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých a zakázal mu církevní činnost. Zneužívání se Karadima dopouštěl už v 80. letech.

Kritice čelil i papež František, který se dlouho - ještě letos v lednu - zastával Karadimova blízkého spolupracovníka biskupa Juana Barrose, podezřelého z krytí případů zneužívání. Letos v dubnu papež František připustil, že "vážně pochybil" při posuzování kauzy zneužívání kněžími v Chile, a požádal oběti o odpuštění.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zrychluje. 60 milionů nakažených, posledních 5 milionů za 8 dní

25.11.2020 21:41 Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první…

V USA stoupá počet lidí, kteří bojují s nedostatkem potravin

25.11.2020 21:02 Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V dnešním…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

"Zastavte toto monstrum." Konference OSN k výročí konce války v Bosně…

25.11.2020 14:44 Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. výročí konce války v Bosně přerostla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama