O prezidentovi Brazílie rozhodne 2. kolo. Vede "Trump" Bolsonaro, volil v neprůstřelné vestě

První kolo nedělních prezidentských voleb v Brazílii vyhrál krajně pravicový politik Jair Bolsonaro se 47 procenty hlasů. Vyplývá to z výsledků po sečtení 93 procent hlasů. Za tři týdny se ve druhém kole o úřad utká s levicovým kandidátem Fernandem Haddadem, který získal 28 procent.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jair Bolsonaro

Výsledky prezidentských a parlamentních voleb, označovaných za nejdůležitější od konce diktatury v roce 1985, jsou v souladu s předvolebními průzkumy, které Bolsonarovi předpovídaly značný náskok před Haddadem. Podle stejných průzkumů bude druhé kolo velmi těsné, uvedl server BBC.

zdroj: YouTube

Haddad se stal prezidentským kandidátem až před necelým měsícem, kdy nahradil uvězněného exprezidenta Luize Inácia Lulu da Silva. Ten je stále velmi populární kvůli tomu, že jako prezident (2003-2010) dostal sociálními programy miliony lidí z bídy.

Brazilci volili kromě prezidenta, viceprezidenta i dvě třetiny Senátu, celou Sněmovnu poslanců, 27 guvernérů a členy regionálních parlamentů brazilské federace.

"Rozhoduje se, zda zvolíme cestu demokracie, nebo cestu autoritářské vlády a fašismu," řekla médiím po odvolení v Belo Horizonte bývalá prezidentka Dilma Rousseffová, která kandiduje v těchto volbách do Senátu. Rousseffová byla od roku 2011 první ženou v čele Brazílie, ale v roce 2016 ji parlament sesadil kvůli neústavním manipulacím s výsledky rozpočtu a v čele země ji nahradil její viceprezident Michel Temer.

Bolsonaro odvolil mezi prvními v Riu de Janeiro, kde prohlásil, že věří ve své vítězství už v prvním kole. Volit šel se svými dvěma syny Carlosem a Flaviem, který kandiduje do Senátu. Všichni tři měli neprůstřelné vesty a doprovázela je početná ochranka. Bolsonara totiž před měsícem na volebním mítinku pobodal jeho odpůrce a politik skončil v nemocnici, odkud ho pustili až před týdnem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Symbolika raket středního doletu. Odstartují další studenou válku?

24.10.2018 00:01 KOMENTÁŘ - Vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého dosahu, kterým vyhrožuje…

Bolton v Rusku hájil odstoupení od smlouvy o likvidaci raket

23.10.2018 21:01 Hrozbou není chystané odstoupení Spojených států od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého…

Putin je připraven se setkat s Trumpem v Paříži

23.10.2018 20:22 Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s bezpečnostním poradcem Bílého domu Johnem Boltonem…

Jak si Sáudská Arábie kupuje vliv v USA? Stopy vedou až k Trumpovi

23.10.2018 13:19 Washington - Pevnost vztahů Saúdské Arábie a USA je nyní velmi napínána kauzou zavražděného…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama