Soud státu Washington označil trest smrti za protiústavní, častěji ho dostávali černoši

Trest smrti v americkém státě Washington odporuje místní ústavě. Rozhodl o tom dnes nejvyšší soud státu Washington, který zároveň nařídil změnit tresty na doživotí všem odsouzencům čekajícím na popravu. Stát Washington již v roce 2014 vykonávání nejvyššího trestu kvůli jeho nerovnému uplatňování pozastavil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

krimi

Stát Washington se dnešním verdiktem zařadí po bok dalších států USA, které od trestu smrti ustoupily. Hrdelní trest zrušilo dosud 19 států a také hlavní město Washington, naposledy tak v roce 2016 učinil stát Delaware.

Nejvyšší soud státu Washington o ústavnosti trestu smrti rozhodoval v rámci kauzy Allena Gregoryho, který byl odsouzen k popravě za znásilnění a zavraždění Geneine Harshfieldové v roce 1996. Právní zástupci Gregoryho tvrdili, že nejvyšší trest je ve státě Washington vynášen nahodile a není používán proporčně, jak washingtonská ústava vyžaduje.

Soud v dnešním verdiktu tento názor uznal a konstatoval, že vedle nahodilého vynášení trestu smrti má význam i rasový původ obžalovaných. Na to upozorňovali i Gregoryho právníci. Ti se odvolávali na studii místní univerzity, podle které černoši dostávali trest smrti čtyřikrát častěji než jiní obžalovaní.

Washingtonský guvernér Jay Inslee, který v minulosti býval zastáncem nejvyššího trestu, v únoru 2014 vyhlásil moratorium na popravy. Učinil tak kvůli pochybnostem ve vynášení trestu smrti. Zároveň prohlásil, že dokud bude v guvernérském úřadu, nebude v jeho státě nikdo popraven.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trollka chtěla nabourat volby v USA? Obvinění rozlítilo ruského diplomata

20.10.2018 14:46 Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov dnes kritizoval Spojené státy za páteční…

Ztrestat Saúdy za vraždu novináře? USA v ošemetné situaci, celý svět vře

20.10.2018 13:32 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře Džamála Chášukdžího…

Zkoumat Merkur se při společné misi vydaly dvě sondy ESA a Jaxa

20.10.2018 04:51 Z kosmodromu Evropské kosmické agentury (ESA) Kourou ve Francouzské Guyaně odstartovala dnes časně…

Důvody brutální vraždy saúdského novináře? Politolog zmiňuje překvapivou…

20.10.2018 00:01 NÁZOR – Zjevně barbarské zabití Džamála Chášakdžího ukazuje důležité věci nejen o Saúdské Arábii,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama