Rozřezání novináře na konzulátu? USA uvažují o tvrdých sankcích proti Saúdům

Spojené státy by měly uvalit sankce na Saúdskou Arábii, pokud se prokáže, že Rijád stojí za zmizením saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášakdžího. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil republikánský předseda výboru pro zahraniční vztahy Senátu USA Bob Corker. Chášakdží je nezvěstný od 2. října, kdy navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Džamál Chášakdží (novinář)

Podle informací deníku The New York Times je turecká bezpečnost přesvědčená, že novinář byl zavražděn na ambasádě na rozkaz saúdskoarabské královské rodiny.

"Pokud se ukáže, že je tomu tak, jak si nyní všichni myslíme, ale zatím nevíme, pak budeme muset uvalit významné sankce na nejvyšší úrovni," řekl novinářům Corker.

Saúdská Arábie je klíčovým americkým spojencem na Blízkém východě, kauza by tak mohla mít vážné dopady na spolupráci mezi Rijádem a Washingtonem. Několik senátorů již vyzvalo k tomu, aby USA pozastavily podporu saúdskoarabské vojenské kampani v Jemenu.

Americký prezident Donald Trump řekl, že Spojené státy by měly zjistit, co přesně se stalo. K návrhům na omezení prodeje zbraní do Saúdské Arábie se ale staví odmítavě. Svůj postoj vysvětlil tím, že pokud vojenský arzenál neprodají Rijádu USA, bude Saúdská Arábie nakupovat od Ruska nebo Číny.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím oznámilo, že saúdskoarabský ambasador ve Spojených státech se vrací zpět do Rijádu a že po jeho návratu očekává Washington informace o osudu Chášakdžího.

"Bylo mi řečeno, že se vrací zpět do vlasti. Až přijede zpět, očekáváme nějaké informace," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyhlásil stav nouze, aby mohl postavit zeď. Čeká se smršť žalob

15.02.2019 22:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes oficiálně vyhlásil stav nouze na jižní hranici Spojených států…

Američané se bouří proti Trumpovi. Stav nouze většinu vytočil

15.02.2019 22:44 Se záměrem prezidenta USA Donalda Trumpa vyhlásit kvůli stavbě zdi na hranicích s Mexikem stav…

Spojené státy chtějí snížit počet členů WTO s výhodami

15.02.2019 22:27 Spojené státy dnes navrhly reformu Světové obchodní organizace (WTO), která by snížila počet zemí,…

Veřejně odsuzují, tajně spolupracují? USA prý potají jednaly s Venezuelou

15.02.2019 18:25 Americká vláda letos v lednu dvakrát tajně jednala v New Yorku s venezuelským ministrem zahraničí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama