Karavana migrantů mířící do USA prořídla, v Guatemala se už vytvořila nová

Karavana migrantů ze Střední Ameriky mířící přes Mexiko do USA se podle úterního prohlášení mexické vlády zmenšila ze 7000 na zhruba 4500 lidí. Někteří migranti v zemi požádali o azyl a další se vrátili. Karavana se podle amerických médií nyní nachází asi 1800 kilometrů od nejbližšího pohraničního města ve Spojených státech. V Guatemale se zároveň vytvořila další skupina migrantů - asi 1000 osob směřuje k mexické hranici.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Migranti z karavany v Mexiku, kteří utíkají před chudobou a kriminalitou, pocházejí nejčastěji z Hondurasu, ale také z Nikaraguy, Salvadoru nebo Guatemaly. Skupina, kterou přes sociální sítě svolali aktivisté, vyrazila 13. října ze severu Hondurasu a původně čítala asi 1300 lidí. Postupně se k ní připojili další. Na hranici mezi Mexikem a Guatemalou dorazila v neděli.

Americký prezident Donald Trump, který prosazuje přísnou migrační politiku, v pondělí oznámil, že USA začnou podstatně snižovat pomoc Guatemale, Hondurasu a Salvadoru, protože migranty nedokázaly zastavit.

Karavana se také stala horkým politickým tématem před listopadovými volbami do amerického Kongresu. Trump prohlásil, že na mexicko-americkou hranici pošle v případě nutnosti armádu, aby migranty zastavila, a obvinil demokraty a levicové skupiny, že karavanu finančně podporují.

Honduraské úřady v pondělí oznámily, že první obětí cesty migrantů na sever se stal v sobotu jeden Hondurasan, který v Guatemale spadl z auta. Někteří běženci využívají po cestě autostop. Druhý uprchlík zemřel v pondělí v Mexiku.

Takzvané karavany migrantů se organizují už několik let, ale dosud se většinou obešly bez větší publicity, než podobnou skupinu v dubnu prezident Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Američanů chce mít možnost volit na dálku, Trump je proti

08.04.2020 13:03 Většina Američanů si přeje, aby bylo možné v listopadových prezidentských volbách zaslat svůj hlas…

Rezignoval šéf námořnictva USA. Spor o covid-19 na USS Theodore Roosevelt…

08.04.2020 07:20 Kvůli sporu o zvládání nákazy koronavirem na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt v úterý…

Trump pohrozil "pročínské" WHO zastavením plateb: S koronavirem jste to …

08.04.2020 05:27 Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením…

Trump: WHO to zbabrala, posvítíme si na ni

07.04.2020 20:45 Po kritice médií, amerických guvernérů či firmy General Motors si dnes americký prezident Donald…

Související:

Právě se děje

Další zprávy