Konspirační teorie, agresivní rétorika a násilí. USA čelí obří krizi

NÁZOR – Stručné středeční vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa k bombám zaslaným prominentním příslušníkům Demokratické strany, kteří proti němu vystupují, a médiím, které Trump opakovaně démonizuje, je to nejmenší, co šéf Bílého domu mohl učinit, konstatuje Michael D'Antonio v komentáři pro server CNN. Publicista a autor životopisné knihy o Trumpovi deklaruje, že ačkoliv prezident použil slova jako „hnusný“ a „odporný“, sotva zněl jako skutečný vůdce země zmítané politickým konfliktem, který narostl do kritických rozměrů.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

USA, ilustrační foto

Směšná reakce

Trumpův tichý tón musel znít neupřímně každému, kdo zná jeho intenzivní projev na shromážděních, tvrdí publicista. Dodává, že Trumpovo lhaní vyšlo napovrch ve chvíli, kdy zapomněl zmínit CNN ve výčtu médií, které se staly cílem útoku.

Jde o muže, který vidí objekty svého hněvu a výsměchu jako něco, co si nezaslouží respekt, a který postrádá smysl pro slušnost,“ pokračuje D’Antonio. Připomíná, že Trump vyčkal, až jeho dcera Ivanka a viceprezident Mike Pence vyjádří podporů cílům útoku a teprve pak na Twitteru napsal, že „nadšeně souhlasí“.

Od člověka, který často šokuje internet dříve, než se Spojené státy ráno probudí, šlo o směšnou reakci, tvrdí Trumpův životopisec. Poukazuje, že poté, když prezident odpoledne vystoupil na veřejnosti, volil jen slabá slova o nadstranické jednotě a pevné stanovisko zaujal až večer na shromáždění v Mosinee, kde prohlásil, že jakékoliv výhrůžky politicky motivovaným násilím jsou útokem na demokracii a že jediná cesta k urovnání panujících rozporů vede pokojně kolem volebních uren.

S ohledem na Trumpovu minulost mají podle D’Antonia uvedená slova malou váhu, jelikož stávající prezident šel do předvolební kampaně jako ten, kdo rozděluje a nepředstírá, že sjednotí zemi. Trump spílal americkým médiím a snažil se odlidštit novináře jako „špínu“, „hnus“ a „nepřátele lidu“, zdůrazňuje publicista.

Ve své kampani tak Trump opakovaně vzpomínal na dobu, kdy demonstranti bývali odnášeni „na nosítkách“, a nabízel úhradu právních služeb těm svým příznivcům, kteří budou napadat narušitele jeho shromáždění, podotýká D‘Antonio. Dodává, že nyní Trump není v pozici, aby mohl nabádat k pokoji a jednotě.

Stejně tak Trump útočil na svých shromážděních na Hillary Clintonovou, vykřikoval „Zavřete ji!“ a mluvil o „křivácké Hillary“, jako by byla skutečným zločincem, uvádí D’Antonio. Zmiňuje též dlouholeté Trumpovy snahy o zpochybnění legitimity prezidenta Baracka Obamy, když šířil rozvratnou konspirační teorii o místě jeho narození.

Normalizace násilí

Ačkoliv není jasné, kdo za bombovými útoky stál a co bylo jejich motivem, lze podle publicisty konstatovat, že konspirační teorie šířené Trumpem, stejně jako jeho násilná rétorika, degradovaly politické prostředí do bodu, kdy podobné teroristické činy nepůsobí překvapivě. „Stín tohoto problému se objevil během kampaně, kdy lidé napadli Hispánce v Massachusetts a křičeli ‚Donald Trump má pravdu. Všechny ty ilegály je třeba deportovat!‘“ soudí D’Antonio.

Dalšími případy Trumpem normalizovaného násilí byly útok jednoho z jeho příznivců na muže protestujícího na republikánském shromáždění a fyzické napadení novináře manažerem Trumpovy kampaně na tiskové konferenci, připomíná životopisec. Dodává, že nedávno došlo k zatčení muže z Kalifornie, který držel dvacítku střelných zbraní a vyhrožoval zaměstnancům listu Boston Globe spadajícího do Trumpovy kategorie „nepřátelé lidu“.

S ohledem na prezidentovo vytváření alternativního vesmíru, kde má dovoleno trousit lži po tisících a nikdy nenést zodpovědnost, byl jeho neohrabaný pokus vyjádřit se k středečním bombovým hrozbám zřejmě nevyhnutelný,“ přemítá D’Antonio. Vysvětluje, že Trump si neustále zahrává s ohněm násilných řečí a těží z toho, že neváhá zajít tak daleko, kam se jiní z dobrého důvodu neuchylují.

Mnoho Trumpových republikánských kolegů zřejmě ztratilo ochotu prezidenta kárat, a ten tak rozdělil zemi natolik, že určitá skupina Američanů se cítí jeho nenávistnými řečmi nabuzena, tvrdí publicista. Konstatuje, že šéf Bílého domu legitimizoval hněv, nastavil podmínky pro vzestup nebezpeční a snížil schopnost Američanů přistupovat vůči sobě smířlivě a civilizovaně.

Trumpova rétorika překročila hranici již dávno, tvrdí D’Antonio. Doplňuje, že nyní prezident nemůže být vůdcem, který v Americe opět nastolí jednotu, která zde panovala, než byla vystavena působení jeho invektiv a hněvu.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova popularita je bídná. Neměl by zasahovat do Russiangate, míní…

21.11.2018 07:52 Sedm z deseti Američanů je přesvědčeno, že prezident Donald Trump by neměl zasahovat do vyšetřování…

Požáry v Kalifornii zabily už 81 lidí, seznam pohřešovaných se rozrostl

21.11.2018 07:33 Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 81 mrtvých a počet…

Válka USA s Čínou a Ruskem? Výsledek může být překvapivý, varuje expert

21.11.2018 00:01 Dvě odlišné americké státní komise vydaly v uplynulém týdnu zprávy, které zdůrazňují rostoucí…

Musk si šluknul marihuany a je z toho poprask, NASA chystá bezpečnostní…

20.11.2018 22:17 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje rozsáhlou bezpečnostní prověrku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama