Vypukl hon na odesilatele bomb v USA. Trestu neunikne, slibuje FBI

Ve Spojených státech se naplno rozběhlo vyšetřování série pokusů o pumový atentát, jehož oběťmi se měli stát přední politici Demokratické strany a newyorská redakce televize CNN. Rozsáhlou pátrací akci zahájil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) s pomocí prezidentské ochranky USSS a policejních sborů ve čtyřech státech USA. Experti věří, že pachatel trestu neujde.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

FBI

Nálož, uložená v 15 cm dlouhé plastové trubce obalené černou páskou, byla ve všech sedmi případech naplněna střepy skla a napojena na malou baterii.

Všechny zásilky byly opatřeny šesti známkami a zpáteční adresou floridské kongresmanky Debbie Wassermanové Schultzové. Balík adresovaný bývalému ministru spravedlnosti Eriku Holderovi měl chybnou adresu a na adresu Wassermanové se vrátil.

Zásilka zjištěná v poště pro newyorskou redakci CNN obsahovala obálku s bílým práškem. Analýza ukázala, že byl neškodný. Policie prochází záznamy venkovních videokamer ve snaze zjistit, kdo přinesl balíček do budovy společnosti Time Warner na Manhattanu, kde CNN sídlí.

Zásilky zachycené v New Yorku a Washingtonu a ve státech Florida a Kalifornie teď studují experti laboratoří FBI ve Virginii. Podle osob zasvěcených do vyšetřování se na balíčcích zjišťují otisky prstů a stopy DNA ve snaze identifikovat pachatele. Agenti FBI pátrají po místě, odkud byly odeslány, analyzuje se jejich obsah. Podle expertů je vysoce pravděpodobné, že nějakou stopu vyšetřovatelé najdou.

Agentura AP dnes citovala policejní odborníky, podle nichž jsou balíčky nepochybně "pokladnicí forenzních důkazů". I ten nejopatrnější atentátník prý po sobě zanechává biologické stopy. Protože žádná z bomb neexplodovala, bude možné je rozebrat a pátrat po původu komponentů.

Zkoumání roznětky ukáže stupeň profesionality pachatele podle toho, zda jde o časový spínač nebo ovládání na dálku. Amatérské trubkové bomby bývají podle expertů spíš primitivní, lze je za pár dní sestavit s využitím informací na internetu.

"Není to nesplnitelný úkol," zhodnotil šance na dopadení pachatele odborník na výbušniny Jimmie Oxley z univerzity ve státě Rhode Island. "Důkazů je spousta. Pokud nejde o skutečně mimořádně mazanou osobu, vyšetřovatelé pachatele najdou," ujistil novináře.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova popularita je bídná. Neměl by zasahovat do Russiangate, míní…

21.11.2018 07:52 Sedm z deseti Američanů je přesvědčeno, že prezident Donald Trump by neměl zasahovat do vyšetřování…

Požáry v Kalifornii zabily už 81 lidí, seznam pohřešovaných se rozrostl

21.11.2018 07:33 Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 81 mrtvých a počet…

Válka USA s Čínou a Ruskem? Výsledek může být překvapivý, varuje expert

21.11.2018 00:01 Dvě odlišné americké státní komise vydaly v uplynulém týdnu zprávy, které zdůrazňují rostoucí…

Musk si šluknul marihuany a je z toho poprask, NASA chystá bezpečnostní…

20.11.2018 22:17 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připravuje rozsáhlou bezpečnostní prověrku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama