Vypukl hon na odesilatele bomb v USA. Trestu neunikne, slibuje FBI

Ve Spojených státech se naplno rozběhlo vyšetřování série pokusů o pumový atentát, jehož oběťmi se měli stát přední politici Demokratické strany a newyorská redakce televize CNN. Rozsáhlou pátrací akci zahájil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) s pomocí prezidentské ochranky USSS a policejních sborů ve čtyřech státech USA. Experti věří, že pachatel trestu neujde.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

FBI

Nálož, uložená v 15 cm dlouhé plastové trubce obalené černou páskou, byla ve všech sedmi případech naplněna střepy skla a napojena na malou baterii.

Všechny zásilky byly opatřeny šesti známkami a zpáteční adresou floridské kongresmanky Debbie Wassermanové Schultzové. Balík adresovaný bývalému ministru spravedlnosti Eriku Holderovi měl chybnou adresu a na adresu Wassermanové se vrátil.

Zásilka zjištěná v poště pro newyorskou redakci CNN obsahovala obálku s bílým práškem. Analýza ukázala, že byl neškodný. Policie prochází záznamy venkovních videokamer ve snaze zjistit, kdo přinesl balíček do budovy společnosti Time Warner na Manhattanu, kde CNN sídlí.

Zásilky zachycené v New Yorku a Washingtonu a ve státech Florida a Kalifornie teď studují experti laboratoří FBI ve Virginii. Podle osob zasvěcených do vyšetřování se na balíčcích zjišťují otisky prstů a stopy DNA ve snaze identifikovat pachatele. Agenti FBI pátrají po místě, odkud byly odeslány, analyzuje se jejich obsah. Podle expertů je vysoce pravděpodobné, že nějakou stopu vyšetřovatelé najdou.

Agentura AP dnes citovala policejní odborníky, podle nichž jsou balíčky nepochybně "pokladnicí forenzních důkazů". I ten nejopatrnější atentátník prý po sobě zanechává biologické stopy. Protože žádná z bomb neexplodovala, bude možné je rozebrat a pátrat po původu komponentů.

Zkoumání roznětky ukáže stupeň profesionality pachatele podle toho, zda jde o časový spínač nebo ovládání na dálku. Amatérské trubkové bomby bývají podle expertů spíš primitivní, lze je za pár dní sestavit s využitím informací na internetu.

"Není to nesplnitelný úkol," zhodnotil šance na dopadení pachatele odborník na výbušniny Jimmie Oxley z univerzity ve státě Rhode Island. "Důkazů je spousta. Pokud nejde o skutečně mimořádně mazanou osobu, vyšetřovatelé pachatele najdou," ujistil novináře.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká armáda trénovala sebevražedná komanda s jadernými zbraněmi

22.01.2019 13:34 Aktualizováno Americká armáda měla v období studené války jaderné bomby, které se vešly do jediného batohu. V…

USA předloží Kanadě žádost o vydání šéfky Huawei, Čína zlostně reaguje

22.01.2019 13:18 Spojené státy informovaly kanadskou vládu, že hodlají předložit formální žádost o vydání finanční…

Celebrity pomáhají státním zaměstnancům USA, Bon Jovi nabídl jídlo zdarma

22.01.2019 12:47 Rocker Jon Bon Jovi je další z řady celebrit, jež nabízejí pomoc státním zaměstnancům, kteří kvůli…

Američan Whelan zůstane ve vazbě, rozhodl ruský soud. Kolem "špionáže" je…

22.01.2019 12:26 Moskevský městský soud dnes rozhodl o tom, že Paul Whelan, občan čtyř západních států, obviněný v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama