Vypukl hon na odesilatele bomb v USA. Trestu neunikne, slibuje FBI

Ve Spojených státech se naplno rozběhlo vyšetřování série pokusů o pumový atentát, jehož oběťmi se měli stát přední politici Demokratické strany a newyorská redakce televize CNN. Rozsáhlou pátrací akci zahájil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) s pomocí prezidentské ochranky USSS a policejních sborů ve čtyřech státech USA. Experti věří, že pachatel trestu neujde.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

FBI
doporučujeme

Nálož, uložená v 15 cm dlouhé plastové trubce obalené černou páskou, byla ve všech sedmi případech naplněna střepy skla a napojena na malou baterii.

Všechny zásilky byly opatřeny šesti známkami a zpáteční adresou floridské kongresmanky Debbie Wassermanové Schultzové. Balík adresovaný bývalému ministru spravedlnosti Eriku Holderovi měl chybnou adresu a na adresu Wassermanové se vrátil.

Zásilka zjištěná v poště pro newyorskou redakci CNN obsahovala obálku s bílým práškem. Analýza ukázala, že byl neškodný. Policie prochází záznamy venkovních videokamer ve snaze zjistit, kdo přinesl balíček do budovy společnosti Time Warner na Manhattanu, kde CNN sídlí.

Zásilky zachycené v New Yorku a Washingtonu a ve státech Florida a Kalifornie teď studují experti laboratoří FBI ve Virginii. Podle osob zasvěcených do vyšetřování se na balíčcích zjišťují otisky prstů a stopy DNA ve snaze identifikovat pachatele. Agenti FBI pátrají po místě, odkud byly odeslány, analyzuje se jejich obsah. Podle expertů je vysoce pravděpodobné, že nějakou stopu vyšetřovatelé najdou.

Agentura AP dnes citovala policejní odborníky, podle nichž jsou balíčky nepochybně "pokladnicí forenzních důkazů". I ten nejopatrnější atentátník prý po sobě zanechává biologické stopy. Protože žádná z bomb neexplodovala, bude možné je rozebrat a pátrat po původu komponentů.

Zkoumání roznětky ukáže stupeň profesionality pachatele podle toho, zda jde o časový spínač nebo ovládání na dálku. Amatérské trubkové bomby bývají podle expertů spíš primitivní, lze je za pár dní sestavit s využitím informací na internetu.

"Není to nesplnitelný úkol," zhodnotil šance na dopadení pachatele odborník na výbušniny Jimmie Oxley z univerzity ve státě Rhode Island. "Důkazů je spousta. Pokud nejde o skutečně mimořádně mazanou osobu, vyšetřovatelé pachatele najdou," ujistil novináře.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukřižování, těla na kůlech. Hromadná poprava v Saúdské Arábii vyvolala…

24.04.2019 17:04 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za…

loading...

Trump nepřipustí výslech svých poradců, napadne prý i impeachment

24.04.2019 16:05 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump nesouhlasí s plány Kongresu zvát si obsílkami nynější nebo bývalé…

Případ, který šokoval veřejnost: Mladík si cestou domů spletl dveře,…

24.04.2019 16:00 Devatenáctiletý Omarian Banks prožil poslední chvíle svého života v ukrutných bolestech. Za vším…

Mezi Íránem a USA přituhuje, Chameneí pohrozil odvetou za zpřísnění sankcí

24.04.2019 14:40 Íránský duchovní vůdce Alí Chameneí dnes varoval, že zpřísnění amerických sankcí nezůstane bez…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama