Zakynthos zasáhlo silné zemětřesení, poškodilo přístav i klášter

Zemětřesení o síle 6,8 stupně zasáhlo v noci na dnešek turisticky oblíbený západořecký ostrov Zakynthos. Silné otřesy byly cítit v pevninském Řecku, ale i v některých oblastech Itálie, Albánie nebo Libye, nezpůsobily však žádné oběti na životech ani těžší zranění. Podle řeckých úřadů zemětřesení poškodilo přístav ve stejnojmenném hlavním městě ostrova Zakynthos a historický klášter na ostrůvku Strofádes.

Přidejte svůj názor

Seismograf, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zemětřesení udeřilo dnes v 01:54 místního času (v 00:54 SELČ) a jeho ohnisko se podle americké geologické služby (USGS) nacházelo v hloubce 14 kilometrů pod Jónským mořem, epicentrum otřesů bylo asi 33 kilometrů jihozápadně od vesnice Muzaki na jihu ostrova, blízko letoviska Laganas.

Do rána pak přístroje zaznamenaly ještě více než třicítku dalších slabších otřesů, deset z nich bylo silnějších než stupeň 4. Řecký Geodynamický institut v Aténách uvedl, že zemětřesení mělo sílu 6,4 stupně.

"Nemáme tu žádné zvláštní problémy. Podařilo se nám nastolit klid," řekl stanici ERT starosta Zakynthosu Pavlos Kolokotsas. Ačkoli na ostrově na několik hodin vypadl proud a v některých oblastech došlo k menším sesuvům půdy, jsou škody na infrastruktuře a budovách jen minimální.

Seizmolog Efthymios Lekkas upozornil, že ostrov vyvázl zejména díky přísným stavebním předpisům a regulacím, které byly přijaty proto, že se ostrov nachází v seizmicky velmi aktivní oblasti.

zdroj: YouTube

Školy a úřady na ostrově Zakynthos dnes zůstaly zavřené, protože je musejí zkontrolovat statici.

V Řecku jsou každoročně zaznamenány tisíce otřesů. Většina z nich nenapáchá větší škody, ale například zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí. Zakynthos spolu s ostrovy Ithaka a Kefalonie zažil velmi silné zemětřesení o síle 6,8 stupně v roce 1953, otřesy tenkrát téměř kompletně zničily veškerou zástavbu a usmrtily skoro 500 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump opět rozšíří sankce proti Íránu

18.09.2019 22:38 Americký prezident Donald Trump pověřil ministerstvo financí USA, aby podstatně rozšířilo sankce…

Kalifornie podle Trumpa ztratí právo stanovovat limity pro emise aut

18.09.2019 21:28 Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla odebrat státu Kalifornie právo…

Trump vybral: Boltona nahradí Robert O'Brien, vyslanec pro záležitosti…

18.09.2019 17:29 Americký prezident Donald Trump oznámil, že hodlá do funkce svého bezpečnostního poradce jmenovat…

USA drtí Írán ekonomicky i diplomaticky. Trump nařídil další sankce

18.09.2019 16:27 Americký prezident Donald Trump pověřil ministerstvo financí USA, aby podstatně rozšířilo sankce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama