Děti migrantů nebudou automaticky občany USA? Trump jde do extrému, čeká se bitva o ústavu

Americký prezident Donald Trump zvažuje zablokování právní zásady, kdy se americkými občany automaticky stávají i děti cizinců narozené na území Spojených států. V rozhovoru v pořadu portálu Axios pro televizi HBO Trump řekl, že uplatňování výše zmíněného práva, které zaručuje 14. dodatek americké ústavy, může zastavit exekutivním nařízením, tedy dekretem, takže se obejde bez souhlasu Kongresu USA. Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v nezvykle odmítavé reakci ale řekl, že Trump tuto možnost nemá.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

New York

Pokud se Trump rozhodne zásadu známou jako ius soli ukončit, bude to podle Axios nejdramatičtější prezidentův krok v rámci jeho tažení proti nelegální migraci. Portál rovněž poznamenal, že v takovém případě lze s jistotou očekávat, že se o ústavnost dekretu před americkými soudy svede právní bitva.

Pokud v USA cizinci včetně migrantů, kteří do země vstoupili nelegálně, přivedou na svět dítě, stává se jejich potomek občanem Spojených států. Této praxe migranti často zneužívají, ačkoli rodiče nemají automaticky nárok na americké občanství. Migranti bez dokladů, kteří v USA přivedou na svět dítě, ale následně často úspěšně dosáhnou na možnost v zemi zůstat, aby se o svého nezletilého potomka, občana USA, mohli starat. O takovýchto dětech migrantů se pak v USA hovoří jako o kotvách.

"Jsme jedinou zemí na světě, kam nějaký člověk přijde, má dítě a to dítě je se všemi výhodami občanem Spojených států," řekl Trump v pořadu, který HBO bude vysílat v neděli. "Je to směšné. Je to směšné. Tohle musí skončit," dodal s odkazem na 14. dodatek. V něm se praví, že všechny osoby narozené nebo naturalizované ve Spojených státech a podřízené jejich jurisdikci jsou občany Spojených států.

Média nicméně upozorňují, že obdobnou zásadu ius soli uplatňují přes tři desítky zemí, především v Latinské Americe. Další desítky zemí ji pak uznávají v omezené míře, vyžadují například legální pobyt rodičů v zemi či to, aby se jeden z rodičů v daném státě rovněž narodil. V České republice ze zákona získá české občanství narozením i dítě, jehož oba rodiče jsou sami bez občanství a pokud jeden z rodičů má v zemi v době porodu povolen pobyt na více než 90 dní. České občanství získají i děti mladší tří let nalezené na území republiky, u nichž se totožnost nepodaří zjistit.

"Říkají, že to mohu udělat jen exekutivním nařízením," řekl Trump o radách právníků a poradců Bílého domu. K úvahám o blokaci dodal, že vše je ve stavu vývoje, ale že se tak stane.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan Trumpův názor nesdílí. "To zjevně není možné. Nemůžete ukončit získávání občanství po narození v USA prezidentským výnosem," řekl Ryan, který se proti prezidentovi zřídkakdy staví podobně jednoznačně.

Podle viceprezidenta Mika Pence je Trumpův plánovaný krok součástí snahy o širší revizi zákonů, které Bílý dům vnímá jako příliš vstřícné k migrantům. Pence v rozhovoru pro list Politico podotkl, že klíčový je v případě 14. dodatku názor nejvyššího soudu, který v této věci dosud nikdy nerozhodoval.

Axios uvedl, že jen málo odborníků na přistěhovalectví a ústavu se domnívá, že je v prezidentově pravomoci změnit zásadu udělování amerického občanství narozením.

Zostřenou protiimigrační rétorikou před listopadovými kongresovými volbami chce Trump podle AP vyburcovat příznivce, aby dali hlas republikánům, a tak pomohli udržet republikánskou kontrolu v Kongresu.

Expert na ústavní právo John Eastman poznamenal, že 14. dodatek na děti migrantů bez dokladů nebyl vůbec uplatňován až do 60. let 20. století. Zmíněný dodatek z roku 1868 se nevěnuje jen otázce občanství, ale v dalších oddílech také výsadám a právům občanů USA, rozdělení mandátů ve Sněmovně reprezentantů či závaznosti amerického státního dluhu.

Podle amerického institutu Pew Research Center se nejvíce dětí imigrantům bez dokladů narodilo v USA v letech 2006 a 2007. Šlo o 370.000 dětí, což bylo devět procent všech porodů v USA. Od té doby jejich počet klesá, v roce 2014 jich bylo 275.000, což bylo sedm procent v rámci dětí narozených v USA.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump radil, jak bojovat s lesními požáry. Ve Finsku je z toho pozdvižení

18.11.2018 20:18 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump naznačil, že ve Finsku nemají problémy s lesními požáry, protože…

Trump straní Saúdské Arábii? Prý se možná nezjistí, kdo dal zabít…

18.11.2018 19:16 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes v rozhovoru s televizí Fox News řekl, že se možná nikdy…

Překvapení v rodišti republikánského prezidenta Nixona: Mandát do Kongresu…

18.11.2018 10:23 Američtí demokraté završili v sobotu ziskem dalšího místa ve federální Sněmovně reprezentantů…

Požár v Kalifornii spálil 10 tisíc domů. Hasiči našli další mrtvé, osud…

18.11.2018 10:14 V severní Kalifornii našli záchranáři po ničivém lesním požáru dalších pět mrtvých, počet obětí se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama