Hrozba pro všechny obyvatele planety? V sázce je osud lidstva, zní z Británie

NÁZOR – EU, včetně Británie, by měla vystoupit na záchranu planety před novým brazilským prezidentem, apeluje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm připomíná, že politika Jaira Bolsonara urychlí, nikoliv utlumí klimatickou změnu.

Země

Jasné a reálné nebezpečí

Je depresivní, když si uvědomíme, že poprvé od návratu demokracie v roce 1985 si Brazilci zvolili krajně pravicového prezidenta republiky,“ píše The Guardian. Deklaruje, že Bolsonaro, dlouholetý zákonodárce a bývalý armádní kapitán, představuje jasné a reálné nebezpečí, a to nejen pro svou zemi, ale pro celou planetu.

Bolsonaro na domácí scéně obhajuje diktaturu a mučení a vtipkuje o vraždění svých levicových oponentů, v minulosti často urážel ženy, homosexuály a menšiny, připomíná renomovaný deník. Poukazuje, že zvolený prezident slibuje zavést pořádek skrze rozpoutání chaosu v podobě uvolnění zákona o držení zbraní, což povede ke ztrátě mnoha lidských životů v zemi, kde již nyní dochází k 60 tisícům vražd ročně.

Podle editorialu se Bolsonaro pomocí známého, ale mrazivého scénáře úspěšně prezentoval coby kandidát proti establishmentu a hrál na rozhořčení voličů ze zkorumpovaných politiků a násilného zločinu. „Vše vede k domněnce, že Brazilci, kteří ukvapeně volili Bolsonara, budou později litovat,“ shrnuje liberální server.

Pokud budeme brát vážně Bolsonarův program a poznámky o životním prostředí, jde o hrozbu pro celé lidstvo, neber si servítky britský deník. Podotýká, že až se nový brazilský prezident v lednu ujme úřadu, bude rozhodovat o plicích planety, Amazonii, a největší světové obilnici, savaně Cerrado.

Bolsonaro tak bude moci nastolit směr boje s klimatickou změnou v klíčovém momentě, varuje The Guardian. Vysvětluje, že stávající signály nejsou povzbudivé a předpokládá se, že má lidstvo jen 12 let na odvrácení nebezpečné destabilizace pozemského klimatu v důsledku našeho dosavadního způsobu života.

Naše existenční návyky již vedly k rozsáhlému vymýcení divoké přírody, katastrofě takových rozměrů, která ohrožuje civilizaci,“ píše prestižní server. Dodává, že Bolsonarův klíčový předvolební slib přesto zněl, že jeho prezidentství půjde na ruku obřím brazilským zemědělským korporacím, bude upřednostňovat byznys před biodiversitou a podpoří tržní využívání brazilských přírodních zdrojů, zejména skrze zrušení opatření ponechávajícího 12% rozlohy země pro domorodé kmeny.

Krajně pravicový zvolený prezident také slíbil oslabit zákony na ochranu životního prostředí a kriminalizovat environmentální aktivismus, podotýká editorial. Varuje, že jde o balíček opatření, který nereformuje model kapitalismu pozvolna vařícího zemskou atmosféru, ale naopak urychlení tohoto procesu.

Nenapravitelné škody

Bolsonaro říká, že nevypoví Pařížskou klimatickou dohodu, v rámci které přijala Brazílie ambiciózní cíle, pokud dostane záruky, že jeho země nepřijde o suverenitu nad domorodými kmeny, Brazilskou plošinou, Amazonským deštným pralesem a atlantickým pobřežím, připouští The Guardian. Obává se, že jde o neřešitelný protimluv, jelikož Bolsonarova politika předpokládá stavbu dálnic a přehrad v Amazonii, což znemožní Brazílii snižovat uhlíkové emise.

Brazílie dosud představovala rozumnou, morální sílu ve prospěch životního prostředí a z velké části vzdorovala volání po využití svých přírodních zdrojů ve prospěch akcionářů velkých firem a zároveň působila jako smířlivý prvek mezi chudými a bohatými státy během klimatických rozhovorů, připomíná renomovaný deník. Kritizuje, že nyní čtvrtá největší demokracie světa na pomoc rezignuje a naopak bude páchat nenapravitelné škody.

Americkou administrativu vede skeptik vůči klimatické změně a od zelených pozic se odklání i Čína, a proto se vůdčí role musí chopit Evropa, apeluje britský server. Konstatuje, že EU má páky, jak na Brazílii působit, protože odlesňování je motivováno především poptávkou po produkci sójových bobů, které se využívají jako krmivo pro dobytek, a rozšiřováním pastvin skotu.

EU je největším zahraničním investorem v Brazílii. Největší ekonomika latinské Ameriky je největším vývozcem zemědělských produktů do Evropy,“ nastiňuje The Guardian. Soudí, že je potřeba nový evropský zákon, který by garantoval, že žádná produkce a žádné finanční transakce spojené s EU nepovedou k odlesňování, ničení lesa a potlačování lidských práv. Pokud bude EU jednat, Británie by se měla přidat a zarazit nejhorší plány Bolsonara s životním prostředím, které ohrožují každého na této planetě, deklaruje závěrem editorial.       

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Uniklé dokumenty ukazují znepokojivé praktiky Facebooku

25.09.2021 08:21 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Biden odsoudil zásah na koních proti migrantům v Texasu, avizoval …

24.09.2021 21:10 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Související:

Právě se děje

reklama