Represe a bída. Z Venezuely utekly už tři miliony lidí, hrozí krize v celé Jižní Americe

Počet Venezuelanů, kteří utekli v posledních několika letech ze své vlasti kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura, dosáhl už tři miliony. Informovaly o tom dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Přidejte svůj názor

Venezuela, ilustrační foto

Ze třicetimilionové země, kde kolabuje hospodářství a kde je nedostatek základních potravin, léků, pitné vody i elektřiny, uteklo nejvíce lidí do sousední Kolumbie. Tam nyní žije přes milion Venezuelanů.

Více než půl milionu Venezuelanů je nyní v Peru, na 220.000 v Ekvádoru, 130.000 v Argentině, sto tisíc v Chile, skoro sto tisíc v Panamě a asi 85.000 v Brazílii.

OSN už dříve v létě varovala, že počty prchajících Venezuelanů jsou alarmující, a varovala před humanitární krizí v celé Jižní Americe. Země regionu se snaží tuto krizi řešit v rámci takzvaného procesu z Quita, kde se na druhé schůzce mají sejít 22. a 23. listopadu.

zdroj: YouTube

Venezuela, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, patřila před lety mezi nejvíce prosperující země Latinské Ameriky. Právě světový propad cen ropy přispěl k ekonomické krizi, na níž má ale též podle ekonomů velký podíl řízená hospodářská politika socialistické vlády.

Autoritářský prezident Maduro přitom popírá migrační statistiky a brání humanitární pomoci z většiny zemí, kromě například Indie, s tím, že země regionu a USA se snaží o zahraniční intervenci a svržení jeho režimu. Maduro, který je prezidentem od roku 2013, se u moci drží potlačováním opozice. Ta přitom měla od ledna 2016 většinu v parlamentu, jehož fungování ale Maduro s pomocí ústavního soudu zablokoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba v brazilské katedrále: Nejméně pět mrtvých

11.12.2018 22:04 Při střelbě v katedrále ve městě Campinas na jihovýchodě Brazílie dnes přišlo o život pět lidí.…

Jednání Trumpa s opozicí o zdi na hranicích skončilo hádkou

11.12.2018 20:38 Roztržku v názorech na budování zdi na hranici s Mexikem potvrdilo dnešní setkání prezidenta USA…

USA nově zařadily Pákistán mezi země porušující svobodu

11.12.2018 19:22 Americká vláda nově zařadila Pákistán do seznamu zemí systematicky porušujících svobodu vyznání.…

Obamová svými memoáry trhá rekordy

11.12.2018 18:22 Autobiografie bývalé americké první dámy Michelle Obamové má na americkém trhu mimořádný úspěch a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama