Represe a bída. Z Venezuely utekly už tři miliony lidí, hrozí krize v celé Jižní Americe

Počet Venezuelanů, kteří utekli v posledních několika letech ze své vlasti kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura, dosáhl už tři miliony. Informovaly o tom dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Přidejte svůj názor

Venezuela, ilustrační foto

Ze třicetimilionové země, kde kolabuje hospodářství a kde je nedostatek základních potravin, léků, pitné vody i elektřiny, uteklo nejvíce lidí do sousední Kolumbie. Tam nyní žije přes milion Venezuelanů.

Více než půl milionu Venezuelanů je nyní v Peru, na 220.000 v Ekvádoru, 130.000 v Argentině, sto tisíc v Chile, skoro sto tisíc v Panamě a asi 85.000 v Brazílii.

OSN už dříve v létě varovala, že počty prchajících Venezuelanů jsou alarmující, a varovala před humanitární krizí v celé Jižní Americe. Země regionu se snaží tuto krizi řešit v rámci takzvaného procesu z Quita, kde se na druhé schůzce mají sejít 22. a 23. listopadu.

zdroj: YouTube

Venezuela, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, patřila před lety mezi nejvíce prosperující země Latinské Ameriky. Právě světový propad cen ropy přispěl k ekonomické krizi, na níž má ale též podle ekonomů velký podíl řízená hospodářská politika socialistické vlády.

Autoritářský prezident Maduro přitom popírá migrační statistiky a brání humanitární pomoci z většiny zemí, kromě například Indie, s tím, že země regionu a USA se snaží o zahraniční intervenci a svržení jeho režimu. Maduro, který je prezidentem od roku 2013, se u moci drží potlačováním opozice. Ta přitom měla od ledna 2016 většinu v parlamentu, jehož fungování ale Maduro s pomocí ústavního soudu zablokoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize ve Venezuele trvá již přes šest týdnů, rozdělila svět na dva tábory

23.02.2019 19:49 Autoritářský prezident Nicolás Maduro, který je hlavou státu od roku 2013, složil 10. ledna 2019…

Žena si 14 let stěžovala na bolesti v zádech. Když ji lékaři prohlédli,…

23.02.2019 18:53 Aktualizováno Bolest zad trápí čas od času každého z nás. Pokud ale problém přetrvává, je na místě vyhledat…

Madurova bariéra padla? První část pomoci z Brazílie projela do Venezuely,…

23.02.2019 18:24 První kamion s humanitární pomocí z Brazílie dnes projel do Venezuely. Na twitteru to oznámil šéf…

Skrytá zbraň USA proti Venezuele? Humanitární pracovníci vyjadřují obavy

23.02.2019 14:38 Venezuelská vláda nařídila částečně uzavřít hranice s Kolumbií, odkud by do země měla přijít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama