Výsledky kongresových voleb stále nejsou kompletní. Zádrhel na Floridě a v Arizoně

Úplné výsledky úterních kongresových voleb stále nejsou k dispozici, v některých státech je výsledek velmi těsný a hlasy se stále počítají. Pozornost je podle agentury AP upřena hlavně k senátním volbám na Floridě a v Arizoně. Pokud by tam zvítězili republikánští kandidáti, převaha jejich strany ve stočlenném Senátu by byla ještě výraznější. Aktuálně mají demokraté 46 potvrzených senátů a republikáni 51, svou většinu ale mohou rozšířit až na 54 křesel.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Socha Svobody, New York, USA

Na Floridě spolu bojují nynější senátor za demokraty Bill Nelson a republikán Rick Scott, který o mandát usiluje z pozice guvernéra. Nelson odmítl uznat Scottovo velmi těsné vítězství, všechny hlasy navíc nebyly ještě sečteny. Podle zákonů státu Florida je zde navíc povinné přepočítání hlasů v případě, že je rozdíl menší než 0,5 procentního bodu. Aktuálně Scott vede o 0,2 procentního bodu.

V Arizoně se o senátorské křeslo již neucházel dosavadní republikánský senátor Jeff Flake, ale bojují o něj tři ženy - republikánka Martha McSallyová, demokratka Kysten Sinemaová a Angela Greenová ze Strany zelených. McSallyová má nad Sinemaovou zatím náskok jeden procentní bod a Greenová získala jen zhruba dvě procenta hlasů. Výsledek, který určí vítěze, se podle agentury AP bude upřesňovat možná i několik dní.

V srpnu se úmrtím republikána Johna McCaina uvolnilo i druhé senátorské křeslo za Arizonu. Do úřadu proto guvernér dočasně jmenoval Jona Kyla. O post po McCainovi voliči v úterý z časových důvodů nehlasovali, neboť nebylo možné uspořádat stranické primárky. Doplňovací volby v Arizoně do Senátu USA se proto uskuteční v listopadu 2020 a vítěz poté pouze doslouží McCainův mandát, který by skončí v roce 2022.

Doplňovací senátní volby spolu s řádnými se konaly v Mississippi. Zatímco v těch řádných vyhrál republikán Roger Wicker, výsledek doplňovacích bude znám až po druhém kole, které se koná 27. listopadu. V něm se střetnou republikánka Cindy Hydeová-Smithová a demokrat Mike Espy. Druhé kole se musí konat, neboť ani jeden z kandidátů nezískal přes 50 procent hlasů.

Ve Sněmovně reprezentantů zůstává nejistých 13 mandátů, i když demokraté mají v této kongresové komoře poprvé po osmi letech většinu potvrzenou. Aktuálně mají demokraté ve 435členné sněmovně 225 křesel a republikáni 197. Hlasy se stále sčítají, případně se kontrolují výsledky, které byly mimořádně těsné, v několika volebních obvodech ve státech Kalifornie, New York, Georgia, New Jersey, Maine, Severní Karolína a Utah.

V Utahu byl o hlasování takový zájem, že se volby protáhly. Ve státě Maine pomáhá počítat odevzdané hlasy nový počítačový systém, komplikované algoritmy vydají prý svůj verdikt až příští týden.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který…

Trump se chce setkat s vůdcem KLDR Kimem na konci února

18.01.2019 21:51 Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února,…

Zeď nefunguje. Do USA se podhrabalo 376 migrantů

18.01.2019 21:12 Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200…

Pompeo se sešel se severokorejským vyjednávačem, míří za Trumpem

18.01.2019 19:04 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama