Výsledky kongresových voleb stále nejsou kompletní. Zádrhel na Floridě a v Arizoně

Úplné výsledky úterních kongresových voleb stále nejsou k dispozici, v některých státech je výsledek velmi těsný a hlasy se stále počítají. Pozornost je podle agentury AP upřena hlavně k senátním volbám na Floridě a v Arizoně. Pokud by tam zvítězili republikánští kandidáti, převaha jejich strany ve stočlenném Senátu by byla ještě výraznější. Aktuálně mají demokraté 46 potvrzených senátů a republikáni 51, svou většinu ale mohou rozšířit až na 54 křesel.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Socha Svobody, New York, USA

Na Floridě spolu bojují nynější senátor za demokraty Bill Nelson a republikán Rick Scott, který o mandát usiluje z pozice guvernéra. Nelson odmítl uznat Scottovo velmi těsné vítězství, všechny hlasy navíc nebyly ještě sečteny. Podle zákonů státu Florida je zde navíc povinné přepočítání hlasů v případě, že je rozdíl menší než 0,5 procentního bodu. Aktuálně Scott vede o 0,2 procentního bodu.

V Arizoně se o senátorské křeslo již neucházel dosavadní republikánský senátor Jeff Flake, ale bojují o něj tři ženy - republikánka Martha McSallyová, demokratka Kysten Sinemaová a Angela Greenová ze Strany zelených. McSallyová má nad Sinemaovou zatím náskok jeden procentní bod a Greenová získala jen zhruba dvě procenta hlasů. Výsledek, který určí vítěze, se podle agentury AP bude upřesňovat možná i několik dní.

V srpnu se úmrtím republikána Johna McCaina uvolnilo i druhé senátorské křeslo za Arizonu. Do úřadu proto guvernér dočasně jmenoval Jona Kyla. O post po McCainovi voliči v úterý z časových důvodů nehlasovali, neboť nebylo možné uspořádat stranické primárky. Doplňovací volby v Arizoně do Senátu USA se proto uskuteční v listopadu 2020 a vítěz poté pouze doslouží McCainův mandát, který by skončí v roce 2022.

Doplňovací senátní volby spolu s řádnými se konaly v Mississippi. Zatímco v těch řádných vyhrál republikán Roger Wicker, výsledek doplňovacích bude znám až po druhém kole, které se koná 27. listopadu. V něm se střetnou republikánka Cindy Hydeová-Smithová a demokrat Mike Espy. Druhé kole se musí konat, neboť ani jeden z kandidátů nezískal přes 50 procent hlasů.

Ve Sněmovně reprezentantů zůstává nejistých 13 mandátů, i když demokraté mají v této kongresové komoře poprvé po osmi letech většinu potvrzenou. Aktuálně mají demokraté ve 435členné sněmovně 225 křesel a republikáni 197. Hlasy se stále sčítají, případně se kontrolují výsledky, které byly mimořádně těsné, v několika volebních obvodech ve státech Kalifornie, New York, Georgia, New Jersey, Maine, Severní Karolína a Utah.

V Utahu byl o hlasování takový zájem, že se volby protáhly. Ve státě Maine pomáhá počítat odevzdané hlasy nový počítačový systém, komplikované algoritmy vydají prý svůj verdikt až příští týden.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump si vymyslel úspěch? Chlubí se něčím, co nemůže dokázat

15.11.2018 21:18 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump považuje za jeden ze svých největších úspěchů v nejvyšší státní…

USA ocenily Schwarzenberga za rozvoj česko-amerických vztahů

15.11.2018 19:23 Politik Karel Schwarzenberg, historička Milada Polišenská a podnikatel Václav Muchna dnes obdrželi…

Souboj raket: Americký THAAD drtí Rusové, jejich systém S-400 jde na dračku

15.11.2018 18:34 Aktualizováno Nejméně 13 států má zájem o koupi ruských systémů protivzdušné obrany S-400 místo obdobných…

Nejhorší peklo v dějinách Kalifornie: Už 59 mrtvých, dron natočil zkázu v…

15.11.2018 08:20 Americké úřady opět zvýšily bilanci obětí ničivých požárů v Kalifornii. Na severu státu se našlo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama