Volby v USA stále nejsou sečteny. Proč to tak trvá?

Ve Spojených státech ani tři dny po úterních volbách není známa konečná podoba rozložení sil v Kongresu, ačkoli je jasné, že republikáni nadále drží většinu v Senátu a že demokraté po osmi letech ovládli Sněmovnu reprezentantů. Jasno také stále ještě není o guvernérovi státu Georgie a nově se nejistota ohledně vítěze guvernérských voleb objevila na Floridě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

USA
doporučujeme

Podle aktuálních výsledků získali republikáni ve 100členném Senátu nejméně 51 křesel a demokraté 46. Zatímco výsledky z Floridy a Arizony zatím nejsou konečné, v Mississippi se bude 27. listopadu konat druhé kolo. Fakt, že na Floridě a v Arizoně sčítání ještě neskončilo, kritizoval dnes na twitteru prezident Donald Trump, který tak poukázal na zprávy o náhodně nalezených hlasovacích lístcích.

"Že jsou na Floridě a v Georgii nacházeny hlasovací lístky, ale volby byly v úterý? Obviňme Rusy a žádejme okamžitou omluvu od prezidenta Putina!" napsal Trump na neskočené sčítání. Trump tak narážel na kauzu ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016, které prověřuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

Na Floridě spolu soupeří nynější senátor za demokraty Bill Nelson a republikán Rick Scott, který o mandát usiluje z pozice guvernéra. Scott aktuálně vede se ziskem 50,1 procenta hlasů a Nielson porážku odmítá uznat. Rozdíl v počtu hlasů zde činí zhruba 15.000. Nielson již požádal o přepočítání hlasů. Některé média také poukazují na možnost, že volby zde mohou mít soudní dohru. Kdy bude znám vítěz, tak známo není.

V Arizoně se o senátorské křeslo již neucházel dosavadní republikánský senátor Jeff Flake, ale bojují o něj republikánka Martha McSallyová a demokratka Kyrsten Sinemaová. McSallyová má nad Sinemaovou zatím náskok 0,5 procentního bodu. I zde je podle AP možné, že konečný výsledek nebude znám několik dní.

Ve Sněmovně reprezentantů stále zůstává nejistých 13 mandátů. Aktuálně mají demokraté ve 435členné sněmovně 225 křesel a republikáni 197. Hlasy se stále sčítají, případně se kontrolují výsledky, které byly mimořádně těsné, v několika volebních obvodech ve státech Kalifornie, New York, Georgia, New Jersey, Maine, Severní Karolína a Utah.

Z guvernérů zatím není znám ten z Georgie, kde se sice za vítěze prohlásil republikán Brian Kemp. Jeho demokratická sokyně Stacey Abramsová stále věří, že po zahrnutí dosud nespočítaných hlasovacích lístků nebude mít Kemp přes 50 procent hlasů, což by znamenalo vypsání druhého kola na 4. prosince. Aktuálně má 50,3 procenta hlasů.

Kemp po ohlášení vítězství, které ale není potvrzeno, rezignoval na post státního tajemníka, což je volená funkce. V pravomoci tajemníka je mimo jiné i dohled nad volbami.

"Brian Kemp vedl v Georgii skvělý souboj - vyhrál. Je čas jít dál," podpořil dnes na twitteru Trump Kempa.

Nejistota se mezitím vnesla do výsledků guvernérských voleb na Floridě, kde vyhrál republikán Ron DeSantis a kde již dříve demokrat Andrew Gillum uznal porážku. Zdá se ale, že v tomto státě je více nespočítaných hlasů, než se dosud předpokládalo. Gillum proto uvedl, že na výsledek se tak nyní připravuje nejen jeho kampaň, ale i právníci. DeSantis aktuálně vede o 36.000 hlasů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA varují před cestami na Srí Lanku: Hrozí další útoky, riskujete i…

22.04.2019 10:12 Americké ministerstvo zahraničí vydalo revizi upozornění pro cesty amerických občanů na Srí Lanku.…

Kolumbii zasáhly sesuvy půdy, zničena část města. Nejméně 17 mrtvých

22.04.2019 09:33 Aktualizováno Na západě Kolumbie zemřelo v neděli nejméně 17 lidí při sesuvech půdy způsobených silnými dešti,…

Chicago bude 51. státem USA? Republikáni přišli s kuriózním návrhem, sami…

22.04.2019 08:05 Skupina republikánských zákonodárců v Illinois žádá americký Kongres, aby vyhlásil Chicago 51.…

Počet vražd v Mexiku dosáhl nového rekordu, tažení vlády proti gangům se…

22.04.2019 07:43 Mexiko letos zaznamenalo nárůst počtu násilných trestných činů, v období od ledna do března se v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama