Volby v USA stále nejsou sečteny. Proč to tak trvá?

Ve Spojených státech ani tři dny po úterních volbách není známa konečná podoba rozložení sil v Kongresu, ačkoli je jasné, že republikáni nadále drží většinu v Senátu a že demokraté po osmi letech ovládli Sněmovnu reprezentantů. Jasno také stále ještě není o guvernérovi státu Georgie a nově se nejistota ohledně vítěze guvernérských voleb objevila na Floridě.

Přidejte svůj názor 1 komentář

USA

Podle aktuálních výsledků získali republikáni ve 100členném Senátu nejméně 51 křesel a demokraté 46. Zatímco výsledky z Floridy a Arizony zatím nejsou konečné, v Mississippi se bude 27. listopadu konat druhé kolo. Fakt, že na Floridě a v Arizoně sčítání ještě neskončilo, kritizoval dnes na twitteru prezident Donald Trump, který tak poukázal na zprávy o náhodně nalezených hlasovacích lístcích.

"Že jsou na Floridě a v Georgii nacházeny hlasovací lístky, ale volby byly v úterý? Obviňme Rusy a žádejme okamžitou omluvu od prezidenta Putina!" napsal Trump na neskočené sčítání. Trump tak narážel na kauzu ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016, které prověřuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller.

Na Floridě spolu soupeří nynější senátor za demokraty Bill Nelson a republikán Rick Scott, který o mandát usiluje z pozice guvernéra. Scott aktuálně vede se ziskem 50,1 procenta hlasů a Nielson porážku odmítá uznat. Rozdíl v počtu hlasů zde činí zhruba 15.000. Nielson již požádal o přepočítání hlasů. Některé média také poukazují na možnost, že volby zde mohou mít soudní dohru. Kdy bude znám vítěz, tak známo není.

V Arizoně se o senátorské křeslo již neucházel dosavadní republikánský senátor Jeff Flake, ale bojují o něj republikánka Martha McSallyová a demokratka Kyrsten Sinemaová. McSallyová má nad Sinemaovou zatím náskok 0,5 procentního bodu. I zde je podle AP možné, že konečný výsledek nebude znám několik dní.

Ve Sněmovně reprezentantů stále zůstává nejistých 13 mandátů. Aktuálně mají demokraté ve 435členné sněmovně 225 křesel a republikáni 197. Hlasy se stále sčítají, případně se kontrolují výsledky, které byly mimořádně těsné, v několika volebních obvodech ve státech Kalifornie, New York, Georgia, New Jersey, Maine, Severní Karolína a Utah.

Z guvernérů zatím není znám ten z Georgie, kde se sice za vítěze prohlásil republikán Brian Kemp. Jeho demokratická sokyně Stacey Abramsová stále věří, že po zahrnutí dosud nespočítaných hlasovacích lístků nebude mít Kemp přes 50 procent hlasů, což by znamenalo vypsání druhého kola na 4. prosince. Aktuálně má 50,3 procenta hlasů.

Kemp po ohlášení vítězství, které ale není potvrzeno, rezignoval na post státního tajemníka, což je volená funkce. V pravomoci tajemníka je mimo jiné i dohled nad volbami.

"Brian Kemp vedl v Georgii skvělý souboj - vyhrál. Je čas jít dál," podpořil dnes na twitteru Trump Kempa.

Nejistota se mezitím vnesla do výsledků guvernérských voleb na Floridě, kde vyhrál republikán Ron DeSantis a kde již dříve demokrat Andrew Gillum uznal porážku. Zdá se ale, že v tomto státě je více nespočítaných hlasů, než se dosud předpokládalo. Gillum proto uvedl, že na výsledek se tak nyní připravuje nejen jeho kampaň, ale i právníci. DeSantis aktuálně vede o 36.000 hlasů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize kolem Venezuely graduje: Rusko a Čína varovaly USA před vojenskou…

24.01.2019 13:39 Aktualizováno Rusko dnes varovalo Spojené státy před intervencí do Venezuely a kritizovalo Washington za to, že…

Naše hypersonická zbraň může potopit americké letadlové lodě, hrozí Čína

24.01.2019 13:07 Tvrzení se v čínských provládních médiích objevilo krátce po společných manévrech amerického a…

Režisér Bohemian Rhapsody byl nařčen ze zneužívání. Oběti si vzpomněly po…

24.01.2019 12:18 Režisér aktuálně velmi úspěšného filmu Bohemian Rhapsody Bryan Singer odmítá obvinění několika mužů…

Vědci poprvé upravili DNA u myší tak, aby se geny šířily i na další…

24.01.2019 11:31 Američtí vědci úspěšně vyzkoušeli kontroverzní proceduru genetického inženýrství. Laboratorním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama