Trump si podal Macrona. Tohle se Francii nebude líbit

Za velmi urážlivou označil dnes americký prezident Donald Trump nedávnou výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby vznikla společná evropská armáda, která by dokázala Evropu ubránit před Čínou, Ruskem i USA. Kritiku Trump zveřejnil na twitteru v okamžiku, kdy přiletěl do Francie na návštěvu u příležitosti nadcházejícího výročí konce první světové války. Evropa by podle amerického prezidenta měla spíše než budovat vlastní armádu přispívat svým dílem do rozpočtu Severoatlantické aliance.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Donald Trump

"Francouzský prezident Macron právě navrhl, aby Evropa vybudovala svou vlastní armádu, aby se mohla bránit před USA, Čínou a Ruskem," napsal Trump na twitteru po příletu do Francie. "Velmi urážlivé, ale možná by Evropa měla nejdřív zaplatit poctivý podíl (do rozpočtu) NATO, kterou USA značně dotují," dodal šéf Bílého domu.

Kritiku na adresu francouzského prezidenta zveřejnil Trump den před jejich setkáním v Elysejském paláci. Americký prezident do Francie spolu se svou manželkou Melanií dorazil u příležitosti stého výročí konce první světové války. Podle Kremlu by se měl na okraj vzpomínkové akce v neděli setkat také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Trump to ale dnes zpochybnil. "Nevím o tom, že bychom se v Paříži měli vidět, ale možná ano," řekl.

Macron v úterý během své cesty po oblastech na východě a severu Francie, které byly postiženy válkou z let 1914 až 1918, navrhl, aby Evropa vybudovala "skutečnou evropskou armádu". V rozhovoru poskytnutém stanici Europe 1 uvedl, že je třeba, aby se Evropa dokázala ubránit sama, "aniž by závisela jen na Spojených státech". Bránit by se podle něj Evropa měla v případě potřeby "proti Číně, Rusku, dokonce i Spojeným státům".

Trump dlouhodobě kritizuje některé evropské členy NATO, kteří by podle něj měli vydávat vyšší podíl svého hrubého domácího produktu na obranu. Nyní podle něj většinu nákladů na společnou obranu nesou Spojené státy.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pozabíjím tolik dívek, kolik uvidím, hrozil zhrzený muž. Počíhala si na…

22.01.2019 22:02 Soud v americkém městě Salt Lake City umístil do vazby muže, který na facebooku vyhrožoval, že …

Počet obětí exploze potrubí v Mexiku vzrostl na 94

22.01.2019 22:00 Počet obětí víkendové exploze a požáru palivového potrubí ve středním Mexiku již stoupl na 94.…

Náměstek pro evropské vztahy končí. Ztrácíme významného spojence, varuje…

22.01.2019 21:22 Vysoce postavený americký diplomat Wess Mitchell, který má na ministerstvu zahraničí na starosti…

Spory mezi USA a Čínou nekončí? Američané odmítli nabídku na přípravné…

22.01.2019 21:20 Aktualizováno Spojené státy odmítly nabídku čínské strany na přípravné rozhovory před dalším kolem jednání o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama