Trump si podal Macrona. Tohle se Francii nebude líbit

Za velmi urážlivou označil dnes americký prezident Donald Trump nedávnou výzvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby vznikla společná evropská armáda, která by dokázala Evropu ubránit před Čínou, Ruskem i USA. Kritiku Trump zveřejnil na twitteru v okamžiku, kdy přiletěl do Francie na návštěvu u příležitosti nadcházejícího výročí konce první světové války. Evropa by podle amerického prezidenta měla spíše než budovat vlastní armádu přispívat svým dílem do rozpočtu Severoatlantické aliance.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

"Francouzský prezident Macron právě navrhl, aby Evropa vybudovala svou vlastní armádu, aby se mohla bránit před USA, Čínou a Ruskem," napsal Trump na twitteru po příletu do Francie. "Velmi urážlivé, ale možná by Evropa měla nejdřív zaplatit poctivý podíl (do rozpočtu) NATO, kterou USA značně dotují," dodal šéf Bílého domu.

Kritiku na adresu francouzského prezidenta zveřejnil Trump den před jejich setkáním v Elysejském paláci. Americký prezident do Francie spolu se svou manželkou Melanií dorazil u příležitosti stého výročí konce první světové války. Podle Kremlu by se měl na okraj vzpomínkové akce v neděli setkat také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Trump to ale dnes zpochybnil. "Nevím o tom, že bychom se v Paříži měli vidět, ale možná ano," řekl.

Macron v úterý během své cesty po oblastech na východě a severu Francie, které byly postiženy válkou z let 1914 až 1918, navrhl, aby Evropa vybudovala "skutečnou evropskou armádu". V rozhovoru poskytnutém stanici Europe 1 uvedl, že je třeba, aby se Evropa dokázala ubránit sama, "aniž by závisela jen na Spojených státech". Bránit by se podle něj Evropa měla v případě potřeby "proti Číně, Rusku, dokonce i Spojeným státům".

Trump dlouhodobě kritizuje některé evropské členy NATO, kteří by podle něj měli vydávat vyšší podíl svého hrubého domácího produktu na obranu. Nyní podle něj většinu nákladů na společnou obranu nesou Spojené státy.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Meč impeachmentu se zastavil, Trump už za sebou netahá ruskou kouli, píše…

26.03.2019 12:44 Vypadalo to jako těžký mrak, hnaný východním větrem. Donalda Trumpa pronásledoval všude tam, kam se…

Rusko očištěno? Profesor analyzoval dopady Muellerovy zprávy a má jasno

26.03.2019 12:00 Závěry Muellerovy vyšetřovací zprávy se alespoň částečně dostaly na veřejnost skrze čtyřstránkový…

Stanley Cup v Bílém domě: Trump přijal hokejisty Washingtonu včetně Vrány…

26.03.2019 11:57 Americký prezident Donald Trump přijal v souladu s tradicí úřadující vítěze Stanleyova poháru,…

Militarizace Brazílie na postupu. Armáda musí oslavit puč, nařídil…

26.03.2019 10:43 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dal pokyn ministerstvu obrany, aby si vojáci připomněli 55.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama