Senátoři USA udeří na Rijád? Navrhovaný zákon může mít dalekosáhlé dopady

Šestice amerických republikánských a demokratických senátorů ve čtvrtek předložila návrh zákona, jehož cílem je zakročit proti Saúdské Arábii kvůli vraždě opozičního novináře Džamála Chášukdžího a roli Rijádu v jemenské válce. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kongres USA
doporučujeme

Pokud by zákon vstoupil v platnost, znamenalo by to mimo jiné pozastavení prodeje zbraní Saúdské Arábii. Američané by rovněž nesměli doplňovat palivo letadlům vojenské koalice vedené Saúdskou Arábií, která bojuje v Jemenu proti šíitským povstalcům, uvedli senátoři podle agentury Reuters. Norma by také uvalovala sankce na ty, kdo by blokovali přísun humanitární pomoci do Jemenu a na podporovatele šíitských povstalců.

Saúdská Arábie je přitom pro USA klíčovým spojencem a byla první zahraniční destinací, do které ve funkci zamířil prezident Donald Trump. Ve světle říjnové vraždy novináře Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu však v americkém Kongresu sílí hlasy volající po omezení dodávek zbraní či jiných krocích proti Rijádu. Chášukdží žil v USA a psal pro deník The Washington Post.

V Jemenu proti sobě v občanské válce bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. Poslední údaje OSN, staré zhruba dva roky, hovoří o 10.000 obětech. Některé zdroje uvádějí, že v tomto konfliktu zemřelo na 50.000 Jemenců.

Senátor Bob Menendez, který je nejvýše postaveným demokratem v senátním výboru pro zahraniční vztahy, uvedl, že ekonomické sankce vůči 17 saúdským občanům, které ve čtvrtek kvůli jejich roli v žurnalistově vraždě oznámila Trumpova administrativa, k zajištění věrohodného vyšetření Chášukdžího smrti a ukončení konfliktu v Jemenu nestačí.

Zmíněné sankce byly podle Reuters prvním konkrétním opatřením americké administrativy v souvislosti s Chášukdžího smrtí. Postihy se týkají například dnes již bývalého poradce královského dvora Saúda Kahtáního nebo saúdského generálního konzula Muhammada Alotaíbího.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gibraltar odmítl příkaz soudu zadržovat íránský tanker

18.08.2019 16:25 Gibraltar dnes odmítl žádost Spojených států, které na základě pátečního příkazu soudu ve…

Soud v USA vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1

17.08.2019 22:24 Federální soud ve Washingtonu vydal příkaz k zadržení íránského tankeru Grace 1, který se chystá…

USA dočasně prodlouží výjimku firmě Huawei

17.08.2019 11:35 Americké ministerstvo obchodu patrně prodlouží výjimku firmě Huawei, která čínské společnosti…

Lidé chtěli pomoci uprchlíkům. Dopadlo to hodně špatně

16.08.2019 22:34 Aktualizováno Spojené státy pobouřil případ, který se odehrál ve státě Rhode Island. Pracovník tamního centra pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama