Dva týdny od voleb: V USA stále není rozhodnuto o všech křeslech

Dva týdny po volbách ve Spojených státech stále není známo definitivní rozdělení křesel v Kongresu, ačkoli je jisté, že Sněmovnu reprezentantů ovládli demokraté a Senát uhájili republikáni. Zatímco v Senátu panuje nejistota nad jedním mandátem, o kterém se rozhodne příští týden ve druhém kole, ve Sněmovně reprezentantů zbývá určit podle agentury Reuters vítěze v pěti obvodech.

Přidejte svůj názor

Kongres USA
doporučujeme

Ve stočlenném Senátu budou mít republikáni nejméně 52 křesel a demokraté spolu s nezávislými senátory 47. O posledním zbývajícím křeslu se rozhodne v Mississippi, kde se 27. listopadu koná druhé kolo, neboť ani jeden z kandidátů během prvního kola nezískal více než 50 procent hlasů. Případ Mississippi byl v rámci hlasování výjimečný, neboť se zde konaly doplňovací volby bez předchozích stranických primárek.

Jiná je situace ve Sněmovně reprezentantů, kde demokraté s republikány svedli souboj o 435 mandátu. Většinu v této kongresové komoře budou mít nově demokraté, jasno ale podle Reuters není stále o pěti mandátech, a to po jednom z Georgie, Nového Mexika a Utahu a o dvou z New Yorku. Zde jsou výsledky příliš těsné na jednoznačné vyhlášení vítěze, proto se čeká na přepočítání.

Portál 270toWin, který se volebním výsledkům věnuje, uvádí na rozdíl od Reuters jako nerozhodnutá jen dvě kongresmanská křesla, a to v Utahu a Georgii. Stát Georgie sice již konečné výsledky vyhlásil včetně sporného obvodu, kde ale demokratka Carolyn Bourdeauxová trvá na přepočítání hlasů. Ve sporném obvodě v Utahu se v pondělí za vítěze prohlásil demokrat Ben McAdams, republikánka Mia Loveová za ním zaostala o 739 hlasů, proto se očekává, že bude trvat na přepočítání.

Podle 270toWin demokratům ve Sněmovně reprezentantů po volbách aktuálně náleží 233 křesel a republikánům 200.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celebrity: Brad Pitt zavolal na ISS. Co se dozvěděl z vesmíru?

17.09.2019 05:59 Americký herec Brad Pitt, který si nedávno zahrál ve vesmírném dramatu Ad Astra, v pondělí zavolal…

Trump zachraňuje svět: Povolil čerpání ropy z rezerv. Situace je vážná

16.09.2019 21:43 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump schválil uvolnění ropy ze strategických rezerv, pokud to bude…

Rijád obdržel klíčové informace od USA. Může Írán za útok?

16.09.2019 18:07 Spojené státy předaly Saúdské Arábii informaci svých tajných služeb o tom, že za sobotním útokem na…

Kolumbijskou politiku zasáhla tragédie. Při pádu letadla zemřeli členové…

16.09.2019 17:46 Malé letadlo se členy regionální vlády havarovalo na jihovýchodě Kolumbie. Při neštěstí přišlo o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama