Salmán je válečný zločinec? HRW žádá Argentinu o vyšetřování saúdského korunního prince

Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) požádala argentinské úřady, aby zahájily vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a kvůli porušování lidských práv ve válce v Jemenu. Podle argentinských médií ale není příliš pravděpodobné, že by argentinská prokuratura žádosti vyhověla.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Saúdský korunní princ, který podle mnohých stojí za říjnovou vraždou novináře kritického vůči vládě v Rijádu, se koncem týdne v Buenos Aires zúčastní summitu skupiny G20. Právě při této příležitosti podala HRW podnět prokuratuře v Argentině. Její ústava totiž zakotvuje univerzální jurisdikci pro válečné zločiny a mučení, takže argentinské úřady mohou vyšetřovat a soudit takové zločiny bez ohledu na to, kde byly spáchány.

HRW se mimo jiné odvolává na zprávu CIA a tvrdí, že podle této zprávy "je velmi pravděpodobné", že vraždu novináře si osobně objednal korunní princ. Také list The Washington Post, pro který Chášukdží žijící od loňska v USA pracoval, napsal minulý týden, že CIA došla k těmto zjištěním. Rijád ale popírá, že by s vraždou měl cokoli společného přímo korunní princ.

Vedení Saúdské Arábie nicméně dlouho tvrdilo, že novinář, který kritizoval saúdskoarabskou vládu, včetně korunního prince, z jejího konzulátu v Istanbulu 2. října odešel živý. Až více než dva týdny poté přiznalo, že novinář tam byl zabit, nejprve ale tvrdilo, že se to stalo při potyčce. Posléze přiznalo vraždu. Tělo novináře se dosud nenašlo. Turecká policie ale pracuje s audionahrávkami, z nichž citovala hojně turecká média a které dala Ankara k dispozici i CIA. Podle těchto záznamů byl novinář na konzulátu brutálně zavražděn a asi rozčtvrcen.

HRW ve svém podnětu k argentinské prokuratuře zmiňuje i válku v Jemenu, kde sunnitská Saúdská Arábie pomáhá tamní vládě v boji proti šíitským povstalcům od roku 2015. HRW argumentuje leteckými útoky a užíváním zakázané munice proti jemenským civilistům ve školách, nemocnicích či mešitách. Válka v Jemenu si vyžádala odhadem na 50.000 obětí a až 14 milionům Jemenců, tedy asi polovině obyvatel země, hrozí podle OSN hladomor.

Korunní prin bin Salmán se od pátku do soboty zúčastní summitu skupiny G20, jejímiž členy je 19 ekonomicky důležitých zemí světa a Evropská unie. Vrcholné schůzky v Buenos Aires, kde se očekávají při této příležitosti také demonstrace, se zúčastní mimo jiné americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pobřeží Chile zasáhlo silné zemětřesení

20.01.2019 08:56 Zemětřesení o síle 6,7 stupně otřáslo městy na severním pobřeží Chile, žádné větší škody ale…

Spor o zeď: Trump nabídl kompromis, Pelosiová odmítla

20.01.2019 04:55 Americký prezident Donald Trump dnes nabídl demokratům dočasnou ochranu migrantů, kteří se do USA…

Raketa Delta-4H konečně odstartovala, vynesla zřejmou americkou špionážní…

20.01.2019 04:33 Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii dnes po mnohých odkladech konečně odstartovala mocná…

V Mexiku explodoval plynovod, 67 mrtvých a 75 zraněných

19.01.2019 21:40 Aktualizováno Při výbuchu poškozeného palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na dnešek nejméně 67…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama