Salmán je válečný zločinec? HRW žádá Argentinu o vyšetřování saúdského korunního prince

Nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) požádala argentinské úřady, aby zahájily vyšetřování saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a kvůli porušování lidských práv ve válce v Jemenu. Podle argentinských médií ale není příliš pravděpodobné, že by argentinská prokuratura žádosti vyhověla.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)
doporučujeme

Saúdský korunní princ, který podle mnohých stojí za říjnovou vraždou novináře kritického vůči vládě v Rijádu, se koncem týdne v Buenos Aires zúčastní summitu skupiny G20. Právě při této příležitosti podala HRW podnět prokuratuře v Argentině. Její ústava totiž zakotvuje univerzální jurisdikci pro válečné zločiny a mučení, takže argentinské úřady mohou vyšetřovat a soudit takové zločiny bez ohledu na to, kde byly spáchány.

HRW se mimo jiné odvolává na zprávu CIA a tvrdí, že podle této zprávy "je velmi pravděpodobné", že vraždu novináře si osobně objednal korunní princ. Také list The Washington Post, pro který Chášukdží žijící od loňska v USA pracoval, napsal minulý týden, že CIA došla k těmto zjištěním. Rijád ale popírá, že by s vraždou měl cokoli společného přímo korunní princ.

Vedení Saúdské Arábie nicméně dlouho tvrdilo, že novinář, který kritizoval saúdskoarabskou vládu, včetně korunního prince, z jejího konzulátu v Istanbulu 2. října odešel živý. Až více než dva týdny poté přiznalo, že novinář tam byl zabit, nejprve ale tvrdilo, že se to stalo při potyčce. Posléze přiznalo vraždu. Tělo novináře se dosud nenašlo. Turecká policie ale pracuje s audionahrávkami, z nichž citovala hojně turecká média a které dala Ankara k dispozici i CIA. Podle těchto záznamů byl novinář na konzulátu brutálně zavražděn a asi rozčtvrcen.

HRW ve svém podnětu k argentinské prokuratuře zmiňuje i válku v Jemenu, kde sunnitská Saúdská Arábie pomáhá tamní vládě v boji proti šíitským povstalcům od roku 2015. HRW argumentuje leteckými útoky a užíváním zakázané munice proti jemenským civilistům ve školách, nemocnicích či mešitách. Válka v Jemenu si vyžádala odhadem na 50.000 obětí a až 14 milionům Jemenců, tedy asi polovině obyvatel země, hrozí podle OSN hladomor.

Korunní prin bin Salmán se od pátku do soboty zúčastní summitu skupiny G20, jejímiž členy je 19 ekonomicky důležitých zemí světa a Evropská unie. Vrcholné schůzky v Buenos Aires, kde se očekávají při této příležitosti také demonstrace, se zúčastní mimo jiné americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoamerické země založily novou organizaci PROSUR, Madura vynechaly

22.03.2019 22:32 Jedenáct zemí Jižní Ameriky dnes v chilské metropoli založilo novou organizaci, jejímž cílem je…

Trump zrušil všechny další chystané sankce proti KLDR

22.03.2019 20:31 Americký prezident Donald Trump dnes napsal na twitteru, že nařídil zrušit dodatečné rozsáhlé…

Obří zakázka Boeingu padla. Aerolinky nechtějí nebezpečné 737 MAX

22.03.2019 19:10 Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla…

Útok v Montrealu: Během mše byl pobodán kněz

22.03.2019 18:03 Aktualizováno Katolický kněz byl dnes během ranní mše v chrámu sv. Josefa v Montrealu napaden a pobodán. Útočník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama