Co chystá Čína? Z USA zní varování před rozsáhlým spiknutím

Po několika desetiletích spolupráce se Západem a otevřenosti vůči němu se Čína pod vládou prezidenta Si Ťin-pchinga posouvá ke strategii obrany a propagace svého autoritářského režimu, kritizuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník varuje, že v rámci toho Peking vede i ovlivňující kampaň v USA.

Čínská vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Čínské operace nelze ignorovat

Cílem této kampaně je "proniknout" do čínské komunity ve Spojených státech a "rozkolísat" ji, upozorňuje renomovaný server. Odkazuje přitom na závěry nedávno zveřejněné zprávy předních amerických expertů, která varuje, že čínské politické operace mířící na studenty, občanské organizace, univerzity, think tanky, média a firmy v USA nelze ignorovat.

Zprávu s názvem Čínský vliv a americké zájmy: podpora konstruktivní obezřetnosti sepsal tým vedený Larrym Diamondem ze Stanfordské univerzity a Orvillem Schellem z organizace Asia Society, připomíná washingtonský deník. Dodává, že text záměrně nebije na poplach a autoři se důsledně snaží nevyvolávat hysterii, která by mohla dopadnout na Američany čínského původu a vést k novému strachu z "rudých".

"(Autoři) zdůrazňují, že Čína se nesnaží vměšovat do amerických voleb či zasívat zmatek nebo rozohňovat diskuze způsobem, jakým činí Rusko," pokračuje editorial. Konstatuje, že podle týmu expertů, z nichž mnoho v předchozích letech spolupráci s Čínou naopak podporovalo, existují nejasné a podvratné síly, které se snaží využít americké otevřenosti a svobody ve prospěch Komunistické strany Číny, která tyto hodnoty nezastává.

Tato kampaň, která akcelerovala po nástupu Si Ťin-pchinga do prezidentského křesla v roce 2012, vede k větší rozkolísanosti Spojených států a Číně přináší cenné technologie, uvádí prestižní deník. Zmiňuje jednu z tezí zprávy, že někdejší měkká síla Číny se nyní mění v sílu tvrdou, která dokáže zpochybňovat a občas i podrývat klíčové americké svobody, normy a zákony.  

Tichá vlna

Za nejvíce šokující z celé zprávy považuje Washington Post závěr, že se kupí důkazy o této v tichosti se šířící vlně. "Zatímco čínské krádeže duševního vlastnictví pomocí hackerských útoků jsou dobře známé, zpráva popisuje, jak Čína vytvořila méně nápadnou, neformální síť 'sběračů', kteří 'operují pod úrovní radaru' ve změti akcí s cílem získávat americké technické know-how pro priority čínské ekonomické, například polovodiče, robotiku, informační technologie, letectví, umělou inteligenci a elektromobily," podotýká editorial.

Podle zprávy přitom nejde o žádný chaotický systém, ale metodický aparát vytvořený k shromažďování a distribuci příspěvků, darů a peněz těm, kteří Číně pomáhají, vysvětluje vlivný server. Dodává, že čínští agenti údajně často dostanou "nákupní seznam" věcí, které Peking potřebuje získat.

Jádrem tohoto tichého, ale odhodlaného úsilí je rozsáhlá, neformální armáda lidí, kteří slouží Číně skrze průniky do otevřených amerických institucí, kde získávají vliv a následně kradou tajemství a využívají své páky, zmiňuje Washington Post závěry zprávy, že tyto operace mají více vrstev.

"Čína využívá otevřené společnosti ve Spojených státech, ale zároveň práská dveřmi do Číny a prakticky znemožňuje (americkým) akademikům a novinářům provádět podobné aktivity v policejním státě, kterým je (Čínská) lidová republika," konstatuje renomovaný server.

Ke korekci tohoto nepoměru musí Spojené státy na čínskou ovlivňující kampaň poukázat a posílit obranu vůči těmto podvratným aktivitám, odkazuje editorial na závěry zprávy. Dodává, že nastal čas jasněji se zaměřit na to, co Čína v této oblasti chystá.      

Témata: USA | Čína | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Kvůli útoku na Kapitol rezignoval ministr zdravotnictví USA

16.01.2021 09:30 Aktualizováno Rezignační dopis napsal 12. ledna ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama