Buenos Aires je kvůli summitu vylidněné. Policie našla osm bomb

Argentinská policie našla osm amatérských bomb ukrytých v autě v Buenos Aires, kde dnes začal dvoudenní summit zemí skupiny G20. Summit provázejí mimořádná bezpečnostní opatření, v centru města se sešlo k demonstraci několik tisíc lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bueonos Aires
doporučujeme

Demonstranti se sice dostali do centra, ale ne do blízkosti dějiště summitu, od nějž jsou asi deset kilometrů. Mnozí přišli s transparenty s hesly G20, odejdi nebo Trumpe, jdi pryč.

Mezi účastníky nejsou jen Argentinci, ale i občasné jiných latinskoamerických zemí a lidé z Francie, Německa a Itálie. Akci zorganizovali zástupci místní levice a odborů. Účastníci tvrdí, že na summitu G20 nejde o problémy většiny lidí. Z televizních záběrů bylo patrné, že lidé pochodovali ulicí v klidu a postupovali pomalým tempem.

Ministryně bezpečnosti Patricia Bullrichová potvrdila nález bomb, ale řekla také, že přesto očekává, že se dnešek obejde bez násilí. Bomby domácí výroby byly ve spáleném voze taxi na místě vzdáleném téměř deset kilometrů od dějiště summitu.

Centrum Buenos Aires bylo ráno téměř vylidněné, zavřeny zůstaly banky i školy a také obchodní čtvrť.

Agentury situaci srovnávají s loňským summitem G20, který se konal v Hamburku a který doprovázely bouřlivé protesty a také násilnosti. Z toho důvodu Argentina vyčlenila na summit přes 20.000 policistů a 3000 vojáků.

Agentura DPA píše, že mnoho lidí o summit nejeví velký zájem. Televize se marně snaží upoutat jejich pozornost informacemi typu, že státy G20 se podílejí na světové produkci 85 procenty nebo že 61 procent argentinského exportu je určeno partnerům z G20.

Před budovu Kongresu v Buenos Aires sice vlaje ohromný balón v podobě amerického prezidenta Donalda Trumpa coby kojence v plínách a s telefonem v ruce, aby mohl tweetovat, ale Argentince zajímá spíš jejich obtížná situace. Země zažívá vysokou inflaci, úbytek pracovních míst a zvyšování cen pohonných hmot.

Tato nespokojenost by mohla být motorem protestů, ale Buenos Aires připomíná pevnost. Kolem hotelů účastníků, zejména u hotelu, v němž je ubytován Trump, jsou odstřelovači, ulice jsou zatarasené, ve vzduchu je zastrašování, soudí DPA. Doufáme, že demonstrace budou pokojné, řekla Bullrichová. Organizace, které svolaly na dnešek protest, doufají, že přijde aspoň 10.000 lidí.

Vláda ale ve snaze dostat z města co nejvíc občanů, vyhlásila na dnešek svátek. V provozu nejsou autobusy ani vlaky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajné dokumenty o afghánské válce: Spojené státy jsou v šoku

12.12.2019 00:01 NÁZOR - Z dokumentů, které získala americká média, vyplývá, že válka v Afghánistánu je "břídilským…

Střelba u supermarketu v New Jersey. Šest mrtvých, útočníci vzdorovali…

11.12.2019 20:44 Aktualizováno Nejméně šest lidí přišlo o život při přestřelce, která se odehrála v úterý odpoledne místního času …

Časopis Time rozhodl: Osobností roku je Greta Thunbergová

11.12.2019 14:46 Osobností roku, kterou každoročně vybírá časopis Time, se letos stala švédská ekologická aktivistka…

Morales páchal zločiny proti lidskosti? Bolívie žene exprezidenta do Haagu

11.12.2019 11:51 Bolivijská vláda podala stížnost k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu na exprezidenta Eva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama