Jsou muslimové a uprchlíci hrozbou? Nejnovější studie přinesla zarážející výsledky

Když Donald Trump obhajoval svůj dekret zakazující lidem z několika převážně muslimských zemí vstoupit do Spojených států, jmenoval mezi hlavními důvody otázku bezpečnosti a hrozbu terorismu. Podle vědecké studie z USA však ve skutečnosti míra kriminality ve zkoumaných městech poklesla.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Ponechme stranou skutečnost, že Trump ve svém výčtu zemí nezahrnul například Saudskou Arábii, zemi, ze které pocházelo 15 z 19 únosců zodpovědných za útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon z 11. září 2001. Stejně tak Trumpem a jeho podporovateli často zmiňované masakry v Orlandu a San Bernandinu nespáchali žádní uprchlíci.

Studie, kterou uveřejnil fond Partnership for a New American Economy, zkoumala míru zločinnosti v 10 amerických městech s nejvyšším nárůstem uprchlíků v poměru k počtu původních obyvatel za poslední dekádu. Její výsledky pak naznačují přesný opak toho, co prezident Trump tvrdí.  

Výzkumníci využili k vytipování měst data z amerického ministerstva zahraničí. Ta pak porovnali s údaji od FBI, mapujícími míru zločinnosti. Jak informují stránky Citylab.com, v devíti z deseti případů došlo ve zkoumaných městech k poklesu zločinnosti. Zejména pokles násilné trestné činnosti se pohyboval mezi 20 % a 77 %. Jedinou výjimkou byl Západní Springfield, kde naopak došlo k nárůstu o téměř 90 %. Podle výzkumníků však za tímto fenoménem stojí spíše to, že se jedná o jedno z měst silně zasažených opioidovou krizí.

Výsledek studie nutně nemusí reflektovat situaci ve velkých městech, nicméně jasně ukazuje, že přijetí uprchlíků nemusí být automaticky spojeno s nárůstem kriminality. Alex Nowrastehová, výzkumnice z Cato Institutu, studovala data z let 1975 až 2015 o trestných činech uprchlíků pocházejících ze zemí na Trumpově seznamu. Podle jejího zjištění neexistuje v posledních 40 letech žádný případ vraždy, ve kterém by někdo z uprchlíků figuroval.

Co se hrozby (islámského) terorismu týče, byli v USA mezi lety 2015 a 2017 v této souvislosti FBI zatčeni čtyři uprchlíci. Pouze dva z nich pocházeli ze zemí na Trumpově seznamu. Jeden z obviněných měl materiálně podporovat Islámský stát, druhý se pak měl přímo v Sýrii účastnit bojů. Ani jeden však nebyl spojen s žádným teroristickým útokem ve Spojených státech.

V roce 2015 přišlo do země 69 000 uprchlíků, o rok později to bylo 85 000 lidí, z nichž 46 % tvořili muslimové.  Podle autorky studie, Norry Ellingtonové, která pracovala jako analytička pro FBI, neexistují „žádná data, která by prokazatelně, byť jen vzdáleně, spojovala uprchlíky z těchto zemí s teroristickými činy ve Spojených státech.“   

Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pobřeží Chile zasáhlo silné zemětřesení

20.01.2019 08:56 Zemětřesení o síle 6,7 stupně otřáslo městy na severním pobřeží Chile, žádné větší škody ale…

Spor o zeď: Trump nabídl kompromis, Pelosiová odmítla

20.01.2019 04:55 Americký prezident Donald Trump dnes nabídl demokratům dočasnou ochranu migrantů, kteří se do USA…

Raketa Delta-4H konečně odstartovala, vynesla zřejmou americkou špionážní…

20.01.2019 04:33 Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii dnes po mnohých odkladech konečně odstartovala mocná…

V Mexiku explodoval plynovod, 67 mrtvých a 75 zraněných

19.01.2019 21:40 Aktualizováno Při výbuchu poškozeného palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na dnešek nejméně 67…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama