Jsou muslimové a uprchlíci hrozbou? Nejnovější studie přinesla zarážející výsledky

Když Donald Trump obhajoval svůj dekret zakazující lidem z několika převážně muslimských zemí vstoupit do Spojených států, jmenoval mezi hlavními důvody otázku bezpečnosti a hrozbu terorismu. Podle vědecké studie z USA však ve skutečnosti míra kriminality ve zkoumaných městech poklesla.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Ponechme stranou skutečnost, že Trump ve svém výčtu zemí nezahrnul například Saudskou Arábii, zemi, ze které pocházelo 15 z 19 únosců zodpovědných za útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon z 11. září 2001. Stejně tak Trumpem a jeho podporovateli často zmiňované masakry v Orlandu a San Bernandinu nespáchali žádní uprchlíci.

Studie, kterou uveřejnil fond Partnership for a New American Economy, zkoumala míru zločinnosti v 10 amerických městech s nejvyšším nárůstem uprchlíků v poměru k počtu původních obyvatel za poslední dekádu. Její výsledky pak naznačují přesný opak toho, co prezident Trump tvrdí.  

Výzkumníci využili k vytipování měst data z amerického ministerstva zahraničí. Ta pak porovnali s údaji od FBI, mapujícími míru zločinnosti. Jak informují stránky Citylab.com, v devíti z deseti případů došlo ve zkoumaných městech k poklesu zločinnosti. Zejména pokles násilné trestné činnosti se pohyboval mezi 20 % a 77 %. Jedinou výjimkou byl Západní Springfield, kde naopak došlo k nárůstu o téměř 90 %. Podle výzkumníků však za tímto fenoménem stojí spíše to, že se jedná o jedno z měst silně zasažených opioidovou krizí.

Výsledek studie nutně nemusí reflektovat situaci ve velkých městech, nicméně jasně ukazuje, že přijetí uprchlíků nemusí být automaticky spojeno s nárůstem kriminality. Alex Nowrastehová, výzkumnice z Cato Institutu, studovala data z let 1975 až 2015 o trestných činech uprchlíků pocházejících ze zemí na Trumpově seznamu. Podle jejího zjištění neexistuje v posledních 40 letech žádný případ vraždy, ve kterém by někdo z uprchlíků figuroval.

Co se hrozby (islámského) terorismu týče, byli v USA mezi lety 2015 a 2017 v této souvislosti FBI zatčeni čtyři uprchlíci. Pouze dva z nich pocházeli ze zemí na Trumpově seznamu. Jeden z obviněných měl materiálně podporovat Islámský stát, druhý se pak měl přímo v Sýrii účastnit bojů. Ani jeden však nebyl spojen s žádným teroristickým útokem ve Spojených státech.

V roce 2015 přišlo do země 69 000 uprchlíků, o rok později to bylo 85 000 lidí, z nichž 46 % tvořili muslimové.  Podle autorky studie, Norry Ellingtonové, která pracovala jako analytička pro FBI, neexistují „žádná data, která by prokazatelně, byť jen vzdáleně, spojovala uprchlíky z těchto zemí s teroristickými činy ve Spojených státech.“   

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Summit G7 v Trumpově letovisku? Demokraté se bouří, chtějí blokovat…

19.10.2019 08:43 Američtí demokratičtí poslanci předložili v pátek v Kongresu návrh zákona, jehož cílem je zabránit…

Rusko zasáhne do voleb v USA? Clintonová prozradila, kdo má být favoritem…

19.10.2019 08:04 Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová obvinila Rusko, že se znovu vměšuje do…

Manipulace s naivními Američany? Politolog mluví o debaklu na Blízkém…

19.10.2019 00:01 NÁZOR - Vedl nějaký zahraničněpolitický krok takto rychle k takové krizi? Danou otázku pokládá v…

Boeing lhal? O letounech 737 MAX možná poskytl zavádějící informace

18.10.2019 21:47 Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama