Generální stávka v Bolívii: Lidé se bouří kvůli další kandidatuře prezidenta Moralese

Bolivijci dnes zahájili generální stávku a v řadě měst země vyšli do ulic, aby protestovali proti rozhodnutí nejvyššího volebního soudu umožnit současnému prezidentovi Evu Moralesovi znovu kandidovat ve volbách hlavy státu příští rok. Podle agentury EFE mají už brzy také do hlavního města La Pazu dorazit další tisíce lidí z celé země, aby proti Moralesově kandidatuře protestovali.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.

Pod heslem "Bolívie řekla ne" dnes obyvatelé této andské země blokovali silnice na řadě míst, mimo jiné v La Pazu, městě Santa Cruz a Cochabambě. Před nejvyšším volebním soudem v La Pazu si několik lidí lehlo na zem na dřevěné kříže v pozici ukřižovaného Ježíše Krista.

Heslem Bolívie řekla ne míní demonstranti zřejmě referendum z roku 2016, v němž sice těsně, ale odmítli prezidentovu iniciativu zrušit ústavní omezení dvou mandátů pro volené funkce. Zrušení příslušných článků se nakonec levicovému prezidentovi podařilo prosadit loni v listopadu u ústavního soudu. Podle právníků ale bolivijský ústavní soud nemůže měnit ústavu, když je v ní zakotveno, že změny ústavy podléhají hlasování.

Ústavní soud zrušil několik článků ústavy na žádost poslanců vládní strany s tím, že články porušují právo být volen, které zaručuje Americká konvence o lidských právech (CADH). Z téhož důvodu mohl například díky rozhodnutí ústavního soudu v Hondurasu z roku 2005 znovu kandidovat i tamní prezident Juan Orlando Hernández, který byl loni znovu zvolen do čela země, ač mu to tamní ústava podruhé neumožňuje.

Nyní devětapadesátiletý Morales stojí v čele země jako její první indiánský prezident už od ledna 2006. V roce 2009 prosadil změnu ústavy, aby mohl kandidovat dvakrát za sebou. Posléze se mu podařilo omezení zrušit. Jako prezident zlepšil životní úroveň nejchudších obyvatel štědrými sociálními programu, v posledních několika letech ale jeho popularita klesla i kvůli zhoršující se ekonomice.

Morales také proslul mnoha výstřelky, například nechal postavit své vlastní muzeum, mapující jeho život. Obhajuje pěstování koky, kterou kdysi žvýkal i na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni a kterou navrhoval rozdávat do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku. V roce 2015 daroval papeži Františkovi krucifix ve tvaru srpu a kladiva.

Prezidentské a parlamentní volby v Bolívii se mají konat příští rok v říjnu, už v lednu se uskuteční primárky, v nichž členové politických stran zvolí prezidentské kandidáty.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příprava na válku? Čínská armáda překvapila celý svět

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez…

Začíná konec Madura? Sobota je první pokus, armáda dostala důrazné varování

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Přichází Den D? Armády Kolumbie a Spojených států amerických se ve čtvrtek setkaly, aby…

Dům hrůzy. Rodiče ve sklepě mučili a týrali 13 dětí

22.02.2019 22:03 Aktualizováno Kalifornští rodiče, kteří do loňska věznili ve sklepě svých 13 dětí, se dnes přiznali k jejich…

Facebook čelí dalšímu vyšetřování, tentokrát kvůli osobním údajům z…

22.02.2019 21:57 Newyorský guvernér Andrew Cuomo dnes nařídil státním úřadům, aby vyšetřily zprávu listu The Wall…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama