Bývalý ředitel FBI Comey předstoupil před výbory Sněmovny reprezentantů

Bývalý šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey dnes předstoupil před kontrolní výbor a také justiční výbor Sněmovny reprezentantů, aby vypovídal o vyšetřování údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016 a také o objasňování kauzy soukromého e-mailu někdejší americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Z jednání byla vyloučena veřejnost.

Přidejte svůj názor

James Comey

Comey po příchodu do Kongresu odmítl odpovídat na otázky novinářů. Nejpozději do soboty ale dostane od výborů přepis svých svědeckých výpovědí, které bude moci podle svého uvážení zveřejnit.

Comey byl původně předvolán do Kongresu na pondělí, kvůli sporům s kongresmany o podobu své výpovědi se předvolání odložila na dnešek. Někdejší šéf FBI trval na veřejném vystoupení, což zdůvodňoval obavou z možného překroucení jeho slov tím, že mohou být účelově zveřejněny jen části jeho odpovědí. Výbory ale veřejné vystoupení odmítly, proto se Comey obrátil na federální soud, aby jeho předvolání do Kongresu zrušil. Nakonec se ale s výbory dohodl, že bude moci zveřejnit celou svou výpověď, případně jen části, pokud tak uzná za vhodné.

Demokraté v dnešním předvolání Comeyho vidí snahu republikánů podkopat práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se v objasňování kauzy údajného ruského vlivu na prezidentské volby zaměřil na volební štáb nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Republikáni nyní výbory kontrolují, neboť do ledna, než zasedne Kongres v novém složení, mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, poté ale předsednictví sněmovních výborů přejde na demokraty.

Clintonová jako šéfka diplomacie používala pro pracovní účely svůj soukromý e-mail. Skandál se stal velkým tématem jejího volebního souboje o prezidentské křeslo s Trumpem a záležitosti se věnoval také FBI. Ten nakonec vyšetřování uzavřel s tím, že Clintonová žádný trestný čin nespáchala, její chování ale označil za krajně nezodpovědné. Kauza dosáhla vrcholu krátce před volbami v roce 2016, takže Comeyho mnozí demokraté obviňují, že Clintonovou připravil o vítězství.

Trump, který loni Comeyho propustil, zase zahrnuje bývalého šéfa FBI výčitkami, že vyšetřování kauzy Clintonové vedl zaujatě a chybně, když případ nedotáhl k soudu.

Prezident dnes na twitteru označil Comeyho za lháře, který novinářům poskytoval důvěrné informace o vyšetřování. Poznamenal také, že bývalý šéf FBI a Mueller jsou nejlepší přátelé, což je střet zájmů.

Od Muellera se dnes očekává, že sdělí soudu podrobnosti o tom, jak někdejší šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort porušil dohodu o spolupráci s vyšetřovateli. Zvláštní vyšetřovatel také připravuje závěrečnou zprávu o svém více než ročním objasňování ruské kauzy, kterou Trump označuje honem na čarodějnice.

Prezident dnes na twitteru ohlásil, že Bílý dům již připravuje oponentskou zprávu na vznikající Muellerův dokument. "Tohle už se nikdy žádnému budoucímu prezidentovi Spojených států nesmí stát," napsal Trump. Dodal, že oponentská zpráva má prozatím 87 stránek a že bude dokončena, až se Bílý dům seznámí s Muellerovým dokumentem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův protikandidát? Obama otevřeně nepodpoří žádného demokrata

18.02.2019 22:15 Bývalý prezident Barack Obama nehodlá podpořit žádného uchazeče o nominaci Demokratické strany do…

Kalifornie se bouří proti Trumpovi: Žaluje vyhlášení stavu nouze

18.02.2019 21:53 Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož…

Maduro se nevzdává: Venezuela zablokovala web pro humanitární pomoc

18.02.2019 21:45 Aktualizováno Venezuelská státní telekomunikační společnost CANTV dnes zablokovala webovou stránku, jejímž…

Napětí mezi Polskem a Izraelem: Židovské organizace vyzvaly k uklidnění…

18.02.2019 20:54 Významné židovské organizace ve Spojených státech a Polsku se dnes pokusily uklidnit hlasitý spor…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama