Dvě mouchy jednou ranou, pokusný králík. Aktivisté chtějí zakázat rčení, urážejí zvířata

Rčení jako "zabít dvě mouchy jednou ranou" nebo "dělat pokusného králíka" zlehčují podle neziskové organizace PETA násilí na zvířatech. Tito aktivisté bojující za práva zvířat nabízejí humánnější varianty těchto ustálených výrazů, které jsou součástí mnoha jazyků. Nicméně u veřejnosti se iniciativa ochránců zvířat rozhodně nesetkala s nadšeným ohlasem, napsal na svých internetových stránkách německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Moucha domácí
doporučujeme

"Tak jako je nepřijatelné používat rasistické, homofobní nebo diskriminující výrazy, tak vymizí i slovní obraty, které bagatelizují krutost vůči zvířatům," uvedla PETA. Navrhuje, aby se například místo "dělat pokusného králíka" říkalo "dělat zkumavku".

Zatímco české "házet hrách na stěnu" je zřejmě z hlediska PETy nevinné, anglické "bít mrtvého koně" je pro ni příkladem slovní brutality. Místo toho by se zbytečná nebo marná snaha dala označit za "krmení nasyceného koně", navrhla organizace.

"Je to naprosto absurdní, přirovnávat tato rčení k rasismu a homofobii je urážlivé," uvedl jeden účastník internetové debaty o návrzích PETA. "Zvířata lidská řeč neuráží," podotkla jistá veganka. Organizaci lidé doporučili, aby se raději věnovala skutečným problémům ochrany zvířat.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První zločin ve vesmíru? NASA zahájila nezvyklé vyšetřování

24.08.2019 15:23 Americká vesmírná agentura NASA podle listu The New York Times vyšetřuje pravděpodobně první…

V Amazonii zuří 2500 požárů. Bude povolána armáda, pomoc nabízí Trump i…

24.08.2019 14:07 Aktualizováno Brazilský prezident Jair Bolsonaro v pátek podpisem dekretu umožnil nasazení armády do boje s…

Jamajčana v USA neprávem věznili 82 dní, kvůli medu

24.08.2019 12:58 Téměř tři měsíce strávil ve Spojených státech ve vazbě muž, který si z Jamajky dovezl tři láhve…

Na letišti v Uruguayi zadrželi Čecha, v kufru pašoval pět kilo kokainu

24.08.2019 12:30 Aktualizováno Na letišti u uruguayské metropole Montevideo byl v pátek zadržen český občan, který měl v kufru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama