Americká armáda chce převahu nad Ruskem a Čínou? Otestovala svou novou hračku

Americká armáda modernizuje svoje dělostřelectvo. Během testů na vojenské střelnice v Yuma v Arizoně zasáhli vojáci cíl na vzdálenost 62 kilometrů. Testování bylo součástí programu, který má za cíl zvýšit dostřel americké artilerie a zlepšit tak konkurenceschopnost armády.

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

V posledních letech se americká armáda nemusela potýkat s technologicky srovnatelným soupeřem. Války v Afghánistánu i Iráku se obešly bez masivního nasazení dělostřelectva, které by si vyžádal tradičnější konflikt dvou podobně silných armád. Americké tanky a obrněná vozidla byly nejčastěji obětí nástražných výbušných zařízení, ne moderní nepřátelské techniky. Vzhledem k naprosté vzdušné převaze navíc mohla letadla volně operovat a poskytovat potřebnou palebnou podporu.

V případě konfliktu se silným protivníkem by si charakter bojů pravděpodobně opět vyžádal masivnější nasazení dělostřelectva. Pentagon se však obává, že kapacity americké armády v této sféře zastarávají, a rozhodl se proto modernizovat.

Dlouhodobým cílem programu Extended Range Cannon Artillery (ECRA) je zajistit americké armádě převahu nad možnými protivníky, především nad Čínou a Ruskem. Vývoj dalekonosného dělostřelectva totiž pohání především obavy z toho, že jsou Američané oproti oběma zemím pozadu. „Ruské a čínské zbraně měly větší dostřel, než většina našich vlastních systémů,“ řekl v říjnu na armádním symposiu generál John Murray, který má na starosti modernizaci výzbroje.

Podle něj válka na Ukrajině dokázala, že ruská armáda disponuje moderní technikou a značnými taktickými schopnostmi. „Na Ukrajině jsme viděli, jak Rusové využívají drony k navádění dělostřelecké palby. Jejich organizační struktura a taktika byly pro nás budíčkem a donutily nás začít přemýšlet o nové strategii.“

Podle webu National Interest nová technologie dvojnásobně prodloužila dostřel amerického dělostřelectva. Dosud byla většina amerických kanonů a samohybných houfnic s ráží 155 milimetrů schopna pálit na cíle vzdálené maximálně 30 kilometrů. Během testů na největší armádní střelnici v zemi se však dělostřelcům podařilo dosáhnou nového rekordu a zasáhnout cíl ve vzdálenosti 62 kilometrů.

Vývoj a výzkum však pokračuje a brzy by měly být některé vylepšené zbraňové systémy schopny střílet i do vzdálenosti 70 kilometrů. Pro porovnání, ruská armáda nyní disponuje novými houfnicemi, které mají dostřel zhruba 40 kilometrů. V tomto závodu ve zbrojení tak mají Američané nyní navrch.

Loading...
Vstupte do diskuze (69)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američtí prokurátoři obvinili krajana ruského původu z podpory IS

19.07.2019 20:14 Prokuratura Spojených států obvinila z podpory teroristické organizace Islámský stát (IS) Američana…

Amerika na nohou: Muslimská kongresmanka si vzala svého bratra?

19.07.2019 20:08 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v minulých dnech ostře napadl čtveřici demokratických kongresmanek…

50 let od přistání na Měsíci: Trump nezapomněl, v Bílém domě přijal…

19.07.2019 19:13 Americký prezident Donald Trump dnes v předvečer 50. výročí přistání prvního člověka na Měsíci…

Konec "díry pro chlapa". Město Berkeley zakáže genderově nevyvážené termíny

19.07.2019 16:51 Kalifornské město Berkeley se rozhodlo ve vyhláškách a všech městských dokumentech skoncovat s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama