Americká armáda chce převahu nad Ruskem a Čínou? Otestovala svou novou hračku

Americká armáda modernizuje svoje dělostřelectvo. Během testů na vojenské střelnice v Yuma v Arizoně zasáhli vojáci cíl na vzdálenost 62 kilometrů. Testování bylo součástí programu, který má za cíl zvýšit dostřel americké artilerie a zlepšit tak konkurenceschopnost armády.

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie

V posledních letech se americká armáda nemusela potýkat s technologicky srovnatelným soupeřem. Války v Afghánistánu i Iráku se obešly bez masivního nasazení dělostřelectva, které by si vyžádal tradičnější konflikt dvou podobně silných armád. Americké tanky a obrněná vozidla byly nejčastěji obětí nástražných výbušných zařízení, ne moderní nepřátelské techniky. Vzhledem k naprosté vzdušné převaze navíc mohla letadla volně operovat a poskytovat potřebnou palebnou podporu.

V případě konfliktu se silným protivníkem by si charakter bojů pravděpodobně opět vyžádal masivnější nasazení dělostřelectva. Pentagon se však obává, že kapacity americké armády v této sféře zastarávají, a rozhodl se proto modernizovat.

Dlouhodobým cílem programu Extended Range Cannon Artillery (ECRA) je zajistit americké armádě převahu nad možnými protivníky, především nad Čínou a Ruskem. Vývoj dalekonosného dělostřelectva totiž pohání především obavy z toho, že jsou Američané oproti oběma zemím pozadu. „Ruské a čínské zbraně měly větší dostřel, než většina našich vlastních systémů,“ řekl v říjnu na armádním symposiu generál John Murray, který má na starosti modernizaci výzbroje.

Podle něj válka na Ukrajině dokázala, že ruská armáda disponuje moderní technikou a značnými taktickými schopnostmi. „Na Ukrajině jsme viděli, jak Rusové využívají drony k navádění dělostřelecké palby. Jejich organizační struktura a taktika byly pro nás budíčkem a donutily nás začít přemýšlet o nové strategii.“

Podle webu National Interest nová technologie dvojnásobně prodloužila dostřel amerického dělostřelectva. Dosud byla většina amerických kanonů a samohybných houfnic s ráží 155 milimetrů schopna pálit na cíle vzdálené maximálně 30 kilometrů. Během testů na největší armádní střelnici v zemi se však dělostřelcům podařilo dosáhnou nového rekordu a zasáhnout cíl ve vzdálenosti 62 kilometrů.

Vývoj a výzkum však pokračuje a brzy by měly být některé vylepšené zbraňové systémy schopny střílet i do vzdálenosti 70 kilometrů. Pro porovnání, ruská armáda nyní disponuje novými houfnicemi, které mají dostřel zhruba 40 kilometrů. V tomto závodu ve zbrojení tak mají Američané nyní navrch.

Vstupte do diskuze (69)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pobřeží Chile zasáhlo silné zemětřesení

20.01.2019 08:56 Zemětřesení o síle 6,7 stupně otřáslo městy na severním pobřeží Chile, žádné větší škody ale…

Spor o zeď: Trump nabídl kompromis, Pelosiová odmítla

20.01.2019 04:55 Americký prezident Donald Trump dnes nabídl demokratům dočasnou ochranu migrantů, kteří se do USA…

Raketa Delta-4H konečně odstartovala, vynesla zřejmou americkou špionážní…

20.01.2019 04:33 Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii dnes po mnohých odkladech konečně odstartovala mocná…

V Mexiku explodoval plynovod, 67 mrtvých a 75 zraněných

19.01.2019 21:40 Aktualizováno Při výbuchu poškozeného palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na dnešek nejméně 67…

Právě se děje

Další zprávy

reklama