Zákeřné praktiky trollů? Senát USA zveřejní detailní zprávu o ruských dezinformacích

Senát amerického Kongresu tento týden zveřejní podrobnou zprávu o dezinformační kampani Ruska kolem prezidentských voleb v USA v roce 2016. Informoval o tom v neděli list The Washington Post. Jde o první analýzu milionů textových vzkazů, fotografií a videí na sociálních sítích, kterou senátnímu výboru pro kontrolu zpravodajských služeb poskytly společnosti Twitter, Facebook a Google.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Facebook

Detailní zpráva, kterou vypracovala univerzita v britském Oxfordu ve spolupráci s analytickou firmou Graphika, informuje o praktikách ruské Agentury pro výzkum internetu (AII), největší ruské trollí farmy šířící demagogickou propagandu. Analýza se zabývá obdobím několika let až do poloviny loňského roku, kdy sociální sítě začaly proti cílené propagandě aktivně zasahovat.

Zpráva uvádí, že úsilí AII bylo v době kolem amerických voleb jednoznačně zaměřeno na podporu republikánů a zejména jejich kandidáta Donalda Trumpa, uvádí The Washington Post. Propaganda namířená do opačného tábora měla voliče zmást, měla odvrátit jejich pozornost a odradit je od hlasování.

Rusko chtělo aktivovat konzervativní americké skupiny, například bojovníky za právo na držení zbraní a odpůrce migrace. Levicově orientovaní voliči a Afroameričané byli naopak zásobování matoucími informacemi o volební proceduře, ruští trollové mezi nimi šířili nedůvěru k volbám. Propaganda se zaměřila i na Hispánce, muslimy, příslušníky sexuálních menšin, liberály a válečné veterány.

Předmětem analýzy byla sociální síť YouTube, kterou vlastní Google, komunitní síť Instagram, která patří Facebooku, ale i další platformy jako Google+, Tumblr, Yahoo nebo Pinterest.

"Sociální média se vyvinula z přirozeného nástroje občanské angažovanosti v počítačový prostředek sociální kontroly, kterým manipulují protřelé konzultační firmy a jehož mají k dispozici politici jak v demokratických, tak v diktátorských zemích," citoval washingtonský list z analýzy.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

18.01.2019 15:03 Aktualizováno Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který…

FBI v Sýrii. Do země dorazil tým, který má vyšetřit bombový útok

18.01.2019 13:13 Aktualizováno Speciální tým vyšetřovatelů dorazil do syrského města Manbidž, kde bude vyšetřovat bombový útok.…

Syrské bahno. Profesor prozradil, kdo nese vinu

18.01.2019 12:12 Sebevražedný útok, který ve středu v syrské Manbidži zabil čtyři Američany, včetně dvou amerických…

Shutdown v USA se mění ve vyhrocený souboj. Řešení v nedohlednu, píšou…

18.01.2019 12:05 Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zrušit zahraniční cestu kongresové delegace a odvolat účast…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama