Zákeřné praktiky trollů? Senát USA zveřejní detailní zprávu o ruských dezinformacích

Senát amerického Kongresu tento týden zveřejní podrobnou zprávu o dezinformační kampani Ruska kolem prezidentských voleb v USA v roce 2016. Informoval o tom v neděli list The Washington Post. Jde o první analýzu milionů textových vzkazů, fotografií a videí na sociálních sítích, kterou senátnímu výboru pro kontrolu zpravodajských služeb poskytly společnosti Twitter, Facebook a Google.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Facebook
doporučujeme

Detailní zpráva, kterou vypracovala univerzita v britském Oxfordu ve spolupráci s analytickou firmou Graphika, informuje o praktikách ruské Agentury pro výzkum internetu (AII), největší ruské trollí farmy šířící demagogickou propagandu. Analýza se zabývá obdobím několika let až do poloviny loňského roku, kdy sociální sítě začaly proti cílené propagandě aktivně zasahovat.

Zpráva uvádí, že úsilí AII bylo v době kolem amerických voleb jednoznačně zaměřeno na podporu republikánů a zejména jejich kandidáta Donalda Trumpa, uvádí The Washington Post. Propaganda namířená do opačného tábora měla voliče zmást, měla odvrátit jejich pozornost a odradit je od hlasování.

Rusko chtělo aktivovat konzervativní americké skupiny, například bojovníky za právo na držení zbraní a odpůrce migrace. Levicově orientovaní voliči a Afroameričané byli naopak zásobování matoucími informacemi o volební proceduře, ruští trollové mezi nimi šířili nedůvěru k volbám. Propaganda se zaměřila i na Hispánce, muslimy, příslušníky sexuálních menšin, liberály a válečné veterány.

Předmětem analýzy byla sociální síť YouTube, kterou vlastní Google, komunitní síť Instagram, která patří Facebooku, ale i další platformy jako Google+, Tumblr, Yahoo nebo Pinterest.

"Sociální média se vyvinula z přirozeného nástroje občanské angažovanosti v počítačový prostředek sociální kontroly, kterým manipulují protřelé konzultační firmy a jehož mají k dispozici politici jak v demokratických, tak v diktátorských zemích," citoval washingtonský list z analýzy.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kamioňák sešrotoval v Kanadě autobus s hokejisty, 16 mrtvých. Soud vynesl…

23.03.2019 12:12 Řidič kamionu, jenž loni v dubnu způsobil tragickou srážku s autobusem vezoucím mladé hokejisty…

Trump vyvolal chaos, na twitteru oznamoval rušení teprve chystaných sankcí…

23.03.2019 07:38 Páteční tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa o rušení sankcí vůči Severní Koreji se netýkal…

Vyšetřování Trumpa skončilo. "Ať je to venku, ať to lidé vidí... prohlásil…

23.03.2019 05:55 Po téměř dvou letech v pátek skončilo ostře sledované vyšetřování údajných vazeb amerického…

Jihoamerické země založily novou organizaci PROSUR, Madura vynechaly

22.03.2019 22:32 Jedenáct zemí Jižní Ameriky dnes v chilské metropoli založilo novou organizaci, jejímž cílem je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama