Washington žene Facebook k soudu. Zuckerberga čekají krušné časy, píšou média

Hlavní město Spojených států podalo žalobu na společnost Facebook kvůli "laxní" ochraně osobních údajů, která umožnila britské poradenské firmě Cambridge Analytica před lety podvodně získat informace o desítkách milionů uživatelů. Médiím to dnes oznámil generální prokurátor Washingtonu, D.C. Karl Racine. Podle deníku The Washington Post (WP) představuje žaloba první významnější snahu amerických úřadů potrestat sociální síť za skandál, který propukl na začátku roku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Facebook používají miliardy lidí
doporučujeme

"Facebook selhal v ochraně soukromí svých uživatelů a klamal je ohledně toho, kdo měl přístup k jejich datům a jak byla využívána," citovala média Racineovo prohlášení. "Facebook vystavil uživatele riziku manipulace, když umožnil společnostem jako Cambridge Analytica a dalším aplikacím třetích stran shromažďovat osobní data bez souhlasu uživatelů," pokračoval Racine.

Facebook v minulosti vývojářům aplikací pro svou sociální síť umožňoval přístup k informacím nejen o uživatelích dané služby, ale i o jejich přátelích. Cambridge Analytica se ke jménům, oblíbeným stránkám a dalším informacím o údajně až 87 milionech lidí dostala přes aplikaci psychologa Aleksandra Kogana, která se vydávala za obyčejný osobnostní kvíz. Skandál kolem analytické společnosti vyvolal o to větší rozruch, protože podle médií získaná data využila pro cílení politické reklamu, a to i v rámci kampaně současného prezidenta USA Donalda Trumpa.

Podle washingtonské generální prokuratury sběr informací Cambridge Analytica umožnily "laxní dohled a zavádějící nastavení soukromí" na facebooku. Britská firma pro politické účely získala údaje o více než 340.000 spotřebitelích v hlavním městě USA. Facebook podle prokuratury porušil pravidla o ochraně místních spotřebitelů, přičemž tento případ považuje jen za "jeden z mnoha příkladů" toho, jak sociální síť náležitým způsobem nechrání data uživatelů. Žaloba také kritizuje skutečnost, že Facebook uživatele o zneužití dat neinformoval, ačkoli jej odhalil už v roce 2015.

"Stížnost procházíme a těšíme se na pokračování našich rozhovorů s generálními prokurátory v hlavním městě i jinde," reagoval v prohlášení provozovatel sociální sítě. Agentura Reuters informovala, že firma může za každý prohřešek vůči washingtonskému zákonu o ochraně spotřebitelů dostat pokutu 5000 dolarů (113.000 korun). Při zmíněných 340.000 poškozených osobách by tedy potenciální trest činil 1,7 miliardy dolarů (38,5 miliard korun).

Facebook v roce 2014 oznámil, že přístup k datům přátel vývojářům odebírá. Kvůli zjištěním o aktivitách Cambridge Analytica už ale dostal od britského úřadu na ochranu osobních údajů (ICO) nejvyšší možnou pokutu 500.000 liber (14,3 milionu korun). Celou věc také vyšetřuje jeden z výborů dolní komory britského parlamentu, který se kvůli tomu opakovaně pokouší vyslechnout zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.

V USA je však žaloba Washingtonu, D. C. prvním výraznou odpovědí na tento skandál, který odstartoval letos v březnu reportážemi deníků The New York Times (NYT) a The Guardian. "Mohla by být pro Facebook předzvěstí ještě tvrdších pokut a dalších trestů, jelikož pokračují další vyšetřování na státní i federální úrovni," napsal WP.

Osoba obeznámená se žalobou ve Washingtonu pod podmínkou zachování anonymity deníku prozradila, že vyšetřování namířená proti Facebooku probíhají hned v několika amerických státech. Podle WP se dále vazbami kalifornské společnosti na Cambridge Analytica už několik měsíců zabývá americké ministerstvo spravedlnosti a Federální komise pro obchod (FTC).

Podle amerických novinářů se dnes hodnota akcií Facebooku propadla už téměř o sedm procent. To může být způsobeno také úterním článkem NYT, který popisuje, jak i po roce 2014 Facebook s desítkami firem sdílel mnohé údaje o uživatelích.

Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavním zdrojem dezinformací o koronaviru je Rusko, zní z Washingtonu

02.04.2020 00:01 NÁZOR – Tempo šíření koronaviru ve světě převyšuje zaslepující lavina šarlatánství a propagandy na…

Kvůli koronaviru šest měsíců pod zemí? Miliardářští majitelé bunkrů se…

01.04.2020 22:39 Aktualizováno Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře…

Trump varoval Írán a jeho spojence před útoky na Američany v Iráku

01.04.2020 22:12 Americký prezident Donald Trump dnes prostřednictvím twitteru varoval Írán před útokem na americké…

Ve státě New York je více nakažených než v pevninské Číně

01.04.2020 22:01 V americkém státě New York přibylo za posledních 24 hodin téměř 8000 potvrzených případů nákazy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy