Brazilský exprezident da Silva se dostane z vězení? Soudce vynesl nečekaný verdikt

Brazilský federální soudce vydal verdikt, který umožní dočasné propuštění všech odsouzených, kteří ještě nevyčerpali všechny možnosti odvolání. Díky tomuto rozhodnutí by mohl být už v následujících hodinách propuštěn na svobodu i exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, který je od dubna ve vězení za korupci. Informovala o tom dnes místní média.

Přidejte svůj názor

Luiz Inácio Lula da Silva
doporučujeme

Verdikt soudce brazilského nejvyššího federálního soudu Marka Aurelia Mella má podle médií okamžitou platnost, ale kdo ho chce využít, musí ještě požádat o jeho uplatnění příslušné úřady.

Lulův právní zástupce Cristiano Zanine už v reakci uvedl, že o propuštění Luly požádá soud ve městě Curitiba, kde je exprezident ve vězení.

Nyní třiasedmdesátiletý Lula da Silva nastoupil do vězení poté, co mu soud druhé instance potvrdil a ještě zvýšil trest za korupci na 12 let. Lula, který stál v čele Brazílie v letech 2003 až 2010, ale ještě nevyčerpal všechny možnosti pro odvolání, a proto se letos snažil i kandidovat znovu na prezidenta. To mu ale v září zamítl soud. Lula se těší stále velké popularitě, protože za své vlády dostal sociálními programy miliony chudých obyvatel z bídy.

Federální soudce Mello se ve svém verdiktu opírá o článek ústavy, který stanoví, že trest vězení lze nastoupit až v případě, že se dokončí odvolací proces.

Lulovi zbývají ještě dvě možnosti odvolání k vyšším soudům. Nástup výkonu trestu už po potvrzení rozsudku soudem druhé instance umožňuje verdikt nejvyššího federálního soudu z roku 2016.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

FBI řeší útok na floridské základně jako teroristický čin

08.12.2019 20:56 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní…

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama