Bolsonaro povolí Brazilcům střelné zbraně. Vzroste počet vražd ještě víc?

Brazilci bez záznamu v rejstříku trestů budou moci vlastnit střelné zbraně. Tento zákon hodlá prosadit Jair Bolsonaro, který se 1. ledna ujme prezidentského úřadu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na Bolsonarův twitter.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

zbraně
doporučujeme

Liberalizace držení zbraní tvořila klíčové téma předvolební kampaně tohoto bývalého armádního důstojníka, jemuž se přezdívá brazilský Trump. Krátce po zvolení Bolsonaro uvedl, že hodlá protlačit zmírnění zákona ještě před svým nástupem do funkce.

Bude-li moci zbraň legálně držet více lidí, sníží se podle Bolsonara kriminalita. V Brazílii bylo minulý rok zavražděno bezmála 64.000 lidí a kritici tohoto kroku se obávají, že by se pak počet vražd ještě zvýšil.

Nyní je držení střelných zbraní v Brazílii přísně regulováno. Civilisté, kteří ji chtějí vlastnit, musí podstoupit dlouhý proces a prodej zbraní se omezuje na malé kalibry. Na otázku, zda má být prodej zbraní zakázán, odpovědělo v roce 2005 negativně v referendu téměř 64 procent Brazilců.

Mnozí považují třiašedesátiletého Bolsonara, který se v minulosti netajil obdivem k brazilské diktatuře z let 1964 až 1985, za ohrožení demokracie a obávají se, že země se vrátí o krok zpět i v boji za práva menšin a za rovnost mužů a žen.

Budoucí prezident Brazílie proslul radikální výroky, za něž si vysloužil obvinění z rasismu a kvůli kterým byl i v kampani na mítinku vážně zraněn. Politik například dříve řekl, že "chybou diktatury bylo, že mučila a nezabíjela" a o homosexualitě prohlásil, že "je důsledkem nedostatečného bití".

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

07.12.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog důrazně varuje

07.12.2019 22:10 Aktualizováno NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

USA a Írán si vzájemně vyměnily vězně

07.12.2019 20:27 Spojené státy a Írán si vzájemně vyměnily vězně. Íránské úřady pustily na svobodu čínsko-amerického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama