"Degradace USA." Vlivný republikán Romney sepsul Trumpa, ten si to nenechal líbit

Americký prezident spoluvytváří veřejný charakter národa, ale charakter prezidenta Donalda Trumpa je nedostatečný. Napsal to v dnešním komentáři pro list The Washington Post vlivný republikánský politik Mitt Romney, kandidát na prezidentský úřad v roce 2012. Bílý dům podle něj v prosinci zásluhou Trumpa postihla hluboká degradace. Zatímco Bílý dům na kritický text podle agentury Reuters dosud nereagoval, Trump na twitteru Romneyho vyzval, aby se raději věnoval bezpečnosti na hranicích a dalším důležitým věcem.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Mitt Romney
doporučujeme

Romney, který v roce 2016 Trumpovu republikánskou nominaci do boje o Bílý dům nepodpořil, připomíná washingtonské události konce loňského roku, kdy z funkce odešli ministr obrany James Mattis a personální šéf Bílého domu John Kelly a kdy prezident oznámil odchod vojáků ze Sýrie, čímž "opustil spojence bojující po našem boku".

"Jeho vystupování v minulých dvou letech a zejména jeho chování v prosinci je důkazem, že do vysokého úřadu nedorostl," napsal Romney ve washingtonském deníku. Prezident by podle něj měl Američany spojovat a povzbuzovat v nich to nejlepší. "Národ je rozdělený a naštvaný a nezbytně potřebuje charakterově vyspělého vůdce. Ale právě v tomto ohledu jsou nedostatky nynější hlavy státu nejkřiklavější," konstatuje senátor.

Trumpova slova a jeho skutky vyvolaly zklamání po celém světě, píše dále. Dochází k tomu v nešťastné době, kdy "několik evropských spojenců prochází politickou nestabilitou a několik bývalých sovětských satelitů přezkoumává své demokratické závazky". Alternativa amerického vůdčího postavení ve světě, kterou nabízí Čína a Rusko, je autokratická, korupční a brutální.

Aby USA své vůdčí postavení obnovily, musejí napravit pochybení v domácí politice, soudí Romney. Amerika podle něj musí mimo jiné posílit obranné spojenectví s Evropou. "Chceme sjednocenou a silnou Evropu, nikoli rozkládající se spolek," poznamenává autor, který byl v listopadových kongresových volbách zvolen do Senátu za stát Utah.

"Nehodlám komentovat každý tweet nebo každou chybu," píše o svém budoucím působení na Kapitolu. "Postavím se ale proti každému výroku nebo skutku, který národ rozděluje, je rasistický, sexistický, protiimigrační, nečestný nebo likvidační vůči demokratickým institucím."

Trump si dnes na twitteru v reakci na senátorův článek položil otázku, zda se Romney nestane ve Washingtonu novým Jeffem Flakem. Flake, kterému ve čtvrtek skončí senátorský mandát za stát Arizonu a který v listopadových volbách o znovuzvolení neusiloval, je v USA znám jako tvrdý kritik nynějšího prezidenta.

"Doufám, že ne. Raději bych uvítal, aby se Mitt soustředil na zabezpečení hranic a na mnoho dalších věcí, kde může být užitečný," poznamenal Trump. Připomněl také, že to byl on, kdo na rozdíl od Romneyho zajistil republikánům prezidentské křeslo. "Měl by být šťastný za všechny republikány. Staň se týmovým hráčem a zvítězíš!" dodal Trump.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpova vláda jednoho muže? Podle politologa by se na zákony a soudy moc…

06.06.2020 09:50 NÁZOR - Politolog Fareed Zakaria se neřadí k těm, kteří tvrdí, že Spojené státy za vlády prezidenta…

Trump Evropě opět hrozí cly na auta, teď kvůli jídlu

06.06.2020 09:39 Americký prezident Donald Trump Evropanům opět pohrozil zavedením cel na dovoz jejich aut.…

Biden je jistým kandidátem demokratů na prezidenta, postaví se Trumpovi

06.06.2020 08:35 Bývalý americký viceprezident Joe Biden už má jistou nominaci pro nadcházející volební souboj s…

V USA za 24 hodin přibylo dalších 922 úmrtí s koronavirem

06.06.2020 08:30 Statistka obětí nemoci covid-19 se v USA za poslední den zvýšila o 922. Celkem země registruje už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy