Brazilská vláda chystá ideologickou čistku na úřadech: Skoncujeme s komunisty

Brazilská vláda chystá propouštění úředníků federálních ministerstev, kteří tíhnou k socialistické či komunistické ideologii. Kabinet nového krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara plán "očisty" státního aparátu zveřejnil po svém čtvrtečním prvním zasedání. Bolsonaro se kromě toho zmínil o možnosti umístění americké vojenské základny v zemi.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajky
doporučujeme

"Budeme mít odvahu učinit to, co zřejmě neudělala minulá vláda, začít čistit dům od samého počátku," řekl podle agentury AFP ministr a šéf Bolsonarova úřadu Onyx Lorenzoni. Voliči podle něho dali prezidentovi mandát "skoncovat se socialistickými a komunistickými ideami, které nás přivedly k současnému chaosu".

Sám Lorenzoni hodlá ze svého úřadu propustit na 300 lidí a šéfové dalších vládních úřadů by podle jeho slov mohli sáhnout k obdobným krokům.

Bolsonaro, který ve volbách porazil kandidáta levice Fernanda Haddada, je znám jako rázný odpůrce levicové politiky, jež určovala směřování Brazílie v posledních třech desítkách let.

Třiašedesátiletý bývalý armádní důstojník, jemuž pro jeho provokativní rétoriku i podobné názory s americkým prezidentem přezdívají "tropický Trump", voliče lákal na slib skoncovat s korupcí a dosavadními vládnoucími elitami a oživit chřadnoucí ekonomiku. Značná část Brazilců se ale obává, že muž netající se obdivem k někdejší brazilské diktatuře ohrozí demokratické principy či práva menšin.

Bolsonaro ve čtvrtečním televizním rozhovoru uvedl, že je otevřen možnému jednání o umístění americké vojenské základny. Zároveň prohlásil, že Brazílie by se měla mít na pozoru před ruskými vazbami na "diktátorský" režim prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trest smrti? Média o Trumpovi lhala, útočí Sandersová

25.03.2019 18:42 Americká média a demokraté během uplynulých dvou let obviňovali prezidenta Donalda Trumpa, že je…

Trump definitivně uznal izraelskou svrchovanost nad Golanami

25.03.2019 18:29 Dekret, kterým Spojené státy uznávají svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, podepsal dnes v…

Ruská pomoc Madurovi? Dvě letadla údajně dopravila do Venezuely vojáky a…

25.03.2019 18:06 Aktualizováno Dvě ruská vojenská letadla dopravila do Venezuely stovku vojáků a 35 tun materiálu v rámci …

Trump byl seslán Bohem, aby zachránil Židy, prohlásil americký ministr…

25.03.2019 15:36 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že americký prezident Donald Trump „byl seslán…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama