Brazilská vláda chystá ideologickou čistku na úřadech: Skoncujeme s komunisty

Brazilská vláda chystá propouštění úředníků federálních ministerstev, kteří tíhnou k socialistické či komunistické ideologii. Kabinet nového krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara plán "očisty" státního aparátu zveřejnil po svém čtvrtečním prvním zasedání. Bolsonaro se kromě toho zmínil o možnosti umístění americké vojenské základny v zemi.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajky
doporučujeme

"Budeme mít odvahu učinit to, co zřejmě neudělala minulá vláda, začít čistit dům od samého počátku," řekl podle agentury AFP ministr a šéf Bolsonarova úřadu Onyx Lorenzoni. Voliči podle něho dali prezidentovi mandát "skoncovat se socialistickými a komunistickými ideami, které nás přivedly k současnému chaosu".

Sám Lorenzoni hodlá ze svého úřadu propustit na 300 lidí a šéfové dalších vládních úřadů by podle jeho slov mohli sáhnout k obdobným krokům.

Bolsonaro, který ve volbách porazil kandidáta levice Fernanda Haddada, je znám jako rázný odpůrce levicové politiky, jež určovala směřování Brazílie v posledních třech desítkách let.

Třiašedesátiletý bývalý armádní důstojník, jemuž pro jeho provokativní rétoriku i podobné názory s americkým prezidentem přezdívají "tropický Trump", voliče lákal na slib skoncovat s korupcí a dosavadními vládnoucími elitami a oživit chřadnoucí ekonomiku. Značná část Brazilců se ale obává, že muž netající se obdivem k někdejší brazilské diktatuře ohrozí demokratické principy či práva menšin.

Bolsonaro ve čtvrtečním televizním rozhovoru uvedl, že je otevřen možnému jednání o umístění americké vojenské základny. Zároveň prohlásil, že Brazílie by se měla mít na pozoru před ruskými vazbami na "diktátorský" režim prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog upozornil na důležitou transfromaci

07.12.2019 00:01 NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

Biden se pohádal s voličem. Měl ho slovně napadnout

06.12.2019 23:03 Favorizovaný uchazeč o nominaci demokratů na prezidenta Spojených států Joe Biden se na čtvrteční…

Trump požádal o vydání finančních záznamů

06.12.2019 23:00 Prezident USA Donald Trump požádal nejvyšší soud, aby pozastavil výkon verdiktu odvolacího soudu,…

Britská diplomatka v USA končí. Odmítá šířit polopravdy o brexitu

06.12.2019 21:23 Vysoce postavená diplomatka na britské ambasádě ve Washingtonu odchází ze své funkce hlavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama