Brazilská vláda chystá ideologickou čistku na úřadech: Skoncujeme s komunisty

Brazilská vláda chystá propouštění úředníků federálních ministerstev, kteří tíhnou k socialistické či komunistické ideologii. Kabinet nového krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara plán "očisty" státního aparátu zveřejnil po svém čtvrtečním prvním zasedání. Bolsonaro se kromě toho zmínil o možnosti umístění americké vojenské základny v zemi.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vlajky

"Budeme mít odvahu učinit to, co zřejmě neudělala minulá vláda, začít čistit dům od samého počátku," řekl podle agentury AFP ministr a šéf Bolsonarova úřadu Onyx Lorenzoni. Voliči podle něho dali prezidentovi mandát "skoncovat se socialistickými a komunistickými ideami, které nás přivedly k současnému chaosu".

Sám Lorenzoni hodlá ze svého úřadu propustit na 300 lidí a šéfové dalších vládních úřadů by podle jeho slov mohli sáhnout k obdobným krokům.

Bolsonaro, který ve volbách porazil kandidáta levice Fernanda Haddada, je znám jako rázný odpůrce levicové politiky, jež určovala směřování Brazílie v posledních třech desítkách let.

Třiašedesátiletý bývalý armádní důstojník, jemuž pro jeho provokativní rétoriku i podobné názory s americkým prezidentem přezdívají "tropický Trump", voliče lákal na slib skoncovat s korupcí a dosavadními vládnoucími elitami a oživit chřadnoucí ekonomiku. Značná část Brazilců se ale obává, že muž netající se obdivem k někdejší brazilské diktatuře ohrozí demokratické principy či práva menšin.

Bolsonaro ve čtvrtečním televizním rozhovoru uvedl, že je otevřen možnému jednání o umístění americké vojenské základny. Zároveň prohlásil, že Brazílie by se měla mít na pozoru před ruskými vazbami na "diktátorský" režim prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ničivá zbraň v plné síle. Americké letectvo se chystá umlčet kritiky +…

17.01.2019 00:01 Poslední komentáře týkající amerického bojového letounu páté generace F-35 se zaměřují na jeho…

Trumpův "mírový plán století" navrhuje rozdělit Jeruzalém, už se valí…

16.01.2019 21:56 Plán, jímž chce americká vláda nastolit mír mezi Izraelem a Palestinci a který americký prezident…

V USA vězní íránskou novinářku, nedostává halal jídlo. Teherán ostře…

16.01.2019 20:39 Írán vyzval Spojené státy, aby okamžitě propustily z vazby jeho novinářku, kterou od neděle podle…

Karavana migrantů vpadla do Guatemaly, navzdory zátarasům. Trump hromuje

16.01.2019 19:11 Další takzvaná karavana migrantů, která vyrazila tento týden z Hondurasu a která směřuje k hranicím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama