Umírá amazonský prales? Stromy poráží touha Brazilců po větším bohatství

Brazilci v posledních šesti letech intenzivně kácejí stromy v amazonském pralese, od 70. let vymýtili až 20 % jeho původní rozlohy. Nový prezident Jair Bolsonaro nejspíš bude s těžbou dřeva pokračovat. Mnozí však upozorňují, že jde o celosvětovou otázku, prales totiž pomáhá snižovat teplotu na Zemi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Amazonský prales, ilustrační fotografie
doporučujeme

Amazonský prales právem patří k opravdovým divům světa. Významně pomáhá regulovat teplotu na celé planetě Zemi, navíc představuje domov pro desetinu všech živočišných druhů, které na ní žijí.

Od roku 1970 však kvůli kácení přišel o 20 % své rozlohy. Ačkoliv se mezi roky 2004 a 2012 podařilo těžbu dřeva výrazně omezit, v následujících letech došlo k opětovnému nárůstu, k němuž přispěla brazilská zemědělská lobby. Kromě zemědělské půdy vznikají na holinách nové dálnice a přímo na Amazonce i moderní hydroelektrárny.

Obavy v další těžební boom ještě vzrostly po nedávném zvolení Jaira Bolsonara brazilským prezidentem. Muž, kterého západní média překřtila na „tropického Trumpa“, totiž kácení propagoval ve své volební kampani.

Stromy v sobě přitom skladují oxid uhličitý, který se jejich pokácením uvolní do atmosféry. Zdraví amazonského pralesa má tím pádem přímý efekt na globální klima.

Zhruba 13 % brazilského území, převážně právě v Amazonii, je právně označeno za půdu náležící domorodým kmenům. Žije na něm zhruba 900 tisíc lidí, kteří tvoří půl procenta populace. Domorodci se obávají, že Bolsonaro, který se ujal úřadu na Nový rok, prosadí urychlení kácení, které povede i k násilí vůči obyvatelům Amazonie.

Nově inaugurovaný prezident už si k tématu řekl své na Twitteru. „Žije tam téměř milion lidí, kteří jsou izolováni od pravé Brazílie, manipulováni a zneužíváni neziskovými organizacemi. Společně tyto občany integrujeme,“ vzkázal Bolsonaro.

Proti tomu se však ohradila brazilská buňka Greenpeace. „Víme, že domorodci i chráněná území zvládnou zabránit kácení a zachránit amazonský prales,“ říká koordinátorka kampaně Tina Minamiová.

Ke zrušení ochrany území by Bolsonaro potřeboval souhlas brazilského zákonodárného sboru, na jehož stole už leží několik návrhů zákona, které mají mimo jiné povolit těžbu nerostných surovin uvnitř chráněných území. K jisté úlevě environmentalistů však Bolsonaro v kampani slíbil, že chce kombinovat hospodářství s ochranou přírody.

Po nástupu do úřadu však do své vlády jmenoval kontroverzní osoby. Zemědělství nově vede Tereza Cristinaová, která dříve vedla zemědělskou lobby. Ministrem životního prostředí pak jmenoval Ricarda Sallese, jenž byl soudem uznán vinen z úpravy map ochrany přírody ve prospěch těžebních společností.

„Očekáváme, že Bolsonaro bude proti ochraně přírody a jeho ministr životního prostředí bude jím nastolenou agendu prosazovat,“ tvrdí Beto Veríssimo z neziskové organizace Imazon.

Brazílie už dříve stáhla svou kandidaturu na pořádání klimatické konference OSN, na které se mělo jednat o Pařížské klimatické dohodě, v níž se země zavázaly k intenzivnějšímu boji s globálním oteplováním. Ministr zahraničí Ernesto Araújo ve svém blogu tvrdí, že za pokusy o boj s klimatickou změnou stojí globální levice, která se chopila moci.

Studie univerzity v americkém Leedsu odhadla, že amazonský prales absorbuje v průměru 430 milionů tun oxidu uhličitého ročně. Roční britské emise tohoto skleníkového plynu jsou pětkrát nižší. „Máme zodpovědnost za klima na celé planetě,“ konstatuje Minamiová závěrem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

07.12.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

USA se mění v Sovětský svaz? Politolog důrazně varuje

07.12.2019 22:10 Aktualizováno NÁZOR - Republikáni se šikují na obranu amerického prezidenta Donalda Trumpa s takovou energií a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama