Budou se kompostovat lidská těla? Ekologický způsob pohřbu je na obzoru

Ve státě Washington možná brzy uzákoní novou možnost v pohřbívání, nazývanou nepříliš lichotivě „kompostování lidí“. Podle zastánců tohoto modelu je přístup ve větším souladu s přírodou a může pomoci snížit environmentální zátěž, kterou přináší například běžně rozšířená kremace. Washington by se tak mohl stát prvním státem v USA, kde bude novinka zlegalizována.

Ilustrační foto

Jamie Pedersen je demokratický senátor ve státě Washington, který se snaží nový způsob pohřbívání uzákonit. „Je pro mě ohromující, že v roce 2019 stále máme jen dvě možnosti, jak naložit s těly po zemřelých a obě přitom používáme po staletí. Ve všech jiných oborech již technologie vše změnila,“ řekl pro deník Independent. Věří, že jeho návrh bude zákonodárci přijat. „Myslím, že je tu silná podpora,“ dodal senátor.

„Kompostování lidí“ je proces, během kterého tělo zetleje a promění se v hlínu. Podle průkopníků této metody pak může být tato hlína použita například pro vypěstování stromu, čímž symbolicky zrodí nový život. Hlavní výhody však vidí zastánci kompostování ve snížení environmentální zátěže pohřbívání.

Popis projektu Urban Death Project (1:15) | zdroj: YouTube

Při (re)kompostování lidských ostatků se podle studie spotřebuje jen osmina energie potřebné pro kremaci, a ušetří tak více jak jednu metrickou tunu CO2 na osobu. Podle Jima Pedersena by navíc takový pohřeb mohl být až od 2000 dolarů levnější, než je dnes ve Washingtonu běžné.

„S tím, jak se mění hodnoty a životní styl spotřebitelů, se mění i jejich přístup a rozhodování o dostupných produktech a službách – včetně jejich přístupu ke smrti a pohřbívání – a zájem o přírodní varianty pohřbívání bude pravděpodobně narůstat,“ myslí si Národní asociace ředitelů pohřebnictví, celosvětová organizace reprezentující 20 000 lidí. Podle průzkumu této asociace z roku 2017 „53,8 % respondentů projevilo zájem o prozkoumání zelených metod pohřbívání.“

Ve státě Washington se průkopnicí zkoumající novou metodu stala Katrina Spade. V roce 2014 založila „Urban Death Project“, v rámci kterého se snažila vysledovat optimální nastavení procesu. Spojila se přitom s výzkumníky z vysokých škol, mimo jiné s profesorkou půdních věd Lynne Carpenter-Boggs z Washingtonské státní univerzity. Během projektu se s pomocí studentů u šesti darovaných těl pokoušeli vyzkoumat ideální postup, jak ostatky kompostovat přírodní cestou.

Zkoušeli různé substráty, jako je dřevní štěpka nebo sláma, ve kterých by mohla být těla uložena, a které by urychlily celý proces. Také zkoušeli uměle navýšit přívod vzduchu, aby podpořili mikrobiální aktivitu. Podle závěru studie se ostatky rozložily během jednoho měsíce. Katrine Spade poté založila společnost Recompose, která na základě studie tvrdí, že je metoda ideálním řešením.„Bylo zjištěno, že rekompostování lidských těl v půdu je efektivní a bezpečnou alternativou k pohřbívání a kremaci.“

Již dnes ve více jak 15 státech USA umožňují zákony další „zelenější“ možnost naložení s ostatky. Nazývá se „alkalická hydrolýza“, často se o ní však mluví jako o vodní kremaci. Během tohoto procesu se tělo rozloží ve speciálním zařízení za pomoci tlaku, vody, tepla a louhu.

Metoda kompostování by však měla čistě přírodní. „Environmentální realita nás tlačí k tomu, abychom vyvíjeli alternativy k chemickému balzamování, kremaci produkující uhlík a prostorově náročnému pohřbívání na klasických hřbitovech,“ myslí si Katrina Spade. „Rekompostování nabízí alternativu (k těmto způsobům), která je přírodní, bezpečná, udržitelná a povede k výraznému snížení emisí uhlíku a rozsahu využíváné půdní plochy,“ dodává.

Jděte z cesty, když nechcete pomáhat, vzkázal Biden guvernérům kvůli…

04.08.2021 12:12 Americký prezident Joe Biden dal v úterý najevo nespokojenost s počínáním guvernérů, kteří se při…

Na Západě sílí hlasy volající po diplomatickém bojkotu ZOH v Pekingu

04.08.2021 10:36 Již za půl roku začnou na asijském kontinentu další olympijské hry, jejichž uspořádání bylo svěřeno…

Florida hlásí rekordní počty nakažených, nemocnice hlásí nápor pacientů.…

03.08.2021 21:51 Republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis dnes dál trval na tom, že nenařídí lidem nosit na…

V restauracích či na koncertech v New Yorku bude nutné dokládat očkování

03.08.2021 18:39 Nejlidnatější americké město stupňuje své plány ohledně pravidel kolem očkování na covid-19.…

V USA má aspoň jednu dávku 70 procent dospělých. Nakažení litují, že se…

03.08.2021 16:45 Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo do pondělka ve Spojených státech 70 procent…

Dva policisté nasazení při nepokojích v Kapitolu spáchali sebevraždu

03.08.2021 15:41 Na čtyři se zvýšil počet policistů, kteří zasahovali při lednových výtržnostech v Kapitolu a v…

Bill a Melinda Gatesovi se oficiálně rozvedli

03.08.2021 12:07 Americký miliardář, filantrop a spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates a…

USA prodloužily koronavirové opatření, jež jim umožňuje odmítat žadatele o…

03.08.2021 08:02 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí znovu prodloužila zvláštní opatření,…

Americký úřad se snaží urychlit práci na plnohodnotném posouzení vakcíny…

02.08.2021 21:50 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se snaží urychlit řízení o plnohodnotném…

USA údajně předaly Rusům seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

02.08.2021 21:21 Aktualizováno Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit…

Související:

Právě se děje