V čem se liší Trump? Prezidentův životopisec má jasno

Americký prezident Donald Trump využil svého prvního televizního projevu z Oválné pracovny k tomu, aby pohlédl Američanům do očí a předvedl to, co učinil za necelé dva roky alespoň sedmtisíckrát - lhal, odváděl pozornost a vytáčel se. S tímto obviněním vystoupil v komentáři pro server CNN Michael D'Antonio, publicista a autor životopisné knihy o stávajícím šéfovi Bílého domu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Donald Trump

Nová fantazie

Takové vystoupení šlo podle D'Antonia očekávat s ohledem na Trumpova lživá tvrzení, že na americko-mexické hranici vypukla bezpečnostní krize. "Trumpovo specifické odvádění pozornosti zahrnovalo nepravdivé tvrzení, že demokraté nebudou financovat zabezpečení hranice a že hraniční zeď, kterou slíbil postavit, si na sebe rychle vydělá," uvádí životopisec.

Daná slova měla odvést pozornost od skutečnosti, že politici z Demokratické strany chtějí pouze diskutovat o přístupu k zabezpečení hranice, nikoliv o jeho nutnosti, zdůrazňuje publicista. Myšlenku, že zeď si na sebe vydělá, označuje za fantazii, která nahrazuje slib často opakovaný Trumpem během jeho kampaně, že stavbu zaplatí Mexiko.  

Trump také demokratům přičetl vinu za omezení činnosti federálních orgánů, na které přitom dříve sám přistoupil v televizní debatě s představiteli Demokratické strany Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem, poukazuje D'Antonio. Za nejhorší z Trumpových předvídatelných slov ovšem označuje líčení násilné trestné činnosti páchané údajně neregistrovanými přistěhovalci, které mělo vystupňovat strach z neexistující krize.

"Trump zapomněl zmínit dva dětské žadatele o azyl, kteří minulý měsíc zemřeli ve vazbě nařízené jeho administrativou, a následně měl ty nervy, aby mluvil o srdci a duši národa," kritizuje prezidentův životopisec. Dodává, že hlavní poučka z Trumpova projevu - jako ostatně vždy - zní, že šéf Bílého domu chová mizivý respekt ke svému úřadu, k lidem, kterým slouží, i k tradici poselství z Oválné pracovny.

Amerika si zaslouží lepšího prezidenta

První projev Ronalda Reagana z Oválné pracovny se týkal pochmurné ekonomické situace a nabádal, že je třeba postavit se pravdě a následně zapracovat na změně věcí, připomíná D'Antonio. Podotýká, že George H. W. Bush zase prezentoval rozsáhlý program boje s drogovými závislostmi, které tehdy Američané považovali za nejpalčivější problém, zatímco jeho syn promluvil o velké morální otázce, když vyčlenil federální finance na určitý výzkum kmenových buněk.

Vedle témat, která se týkala otázek přesahujících boj mezi dvěma hlavními americkými politickými stranami, se první projevy nedávných republikánských prezidentů z Oválné pracovny lišily o toho Trumpova i chováním těch, kteří je přednesli, zdůrazňuje životopisec. Konstatuje, že vystupování a tón Reagana i obou Bushů byly uměřené, nic z toho, co řekli, nemělo nádech zveličování či urážení, jejich slova vycházela z ověřených faktů a zmínění prezidenti se neprezentovali jako republikáni, ale jako vůdci všech Američanů.  

První přenášený projev z Oválné pracovny přednesl v roce 1929 prezident Herbert Hoover, jehož tématem byly závažné otázky omezení zbrojení a zachování míru, připomíná D'Antonio. Dodává, že následující poselství amerických prezidentů sedících za stolem v Bílém domě se týkala například vylodění v Normandii, svržení atomové bomby na Hirošimu, karibské raketové krize nebo teroristických útoků z 11. září 2001.

"Žádný prezident až dosud nezneužil svou pravomoc, aby se dovolával pozornosti země tímto způsobem," nebere si servítky publicista. Deklaruje, že devítiminutový premiérový projev Trumpa z Oválné pracovny americké veřejnosti připomněl, že stávající prezident se od svých předchůdců zcela liší a že Spojené státy si ve svém čele zaslouží někoho lepšího.   

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakety jsou k ničemu? Nová zbraň americké armády si s nimi hravě poradí

18.01.2019 22:01 Aktualizováno Americké námořnictvo oznámilo, že přikročí k testování nového protiraketového systému obrany, který…

Trump se chce setkat s vůdcem KLDR Kimem na konci února

18.01.2019 21:51 Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února,…

Zeď nefunguje. Do USA se podhrabalo 376 migrantů

18.01.2019 21:12 Do Spojených států se z Mexika pod hraniční zdí podhrabalo 376 žadatelů o azyl, z nichž skoro 200…

Pompeo se sešel se severokorejským vyjednávačem, míří za Trumpem

18.01.2019 19:04 Ministerstvo zahraničí Spojených států označilo za přínosnou dnešní schůzku amerického šéfa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama