Pozor na používání sociálních sítí v Číně, varuje známá kalifornská univerzita své posluchače

Jedna z největších amerických univerzitních organizací varovala své posluchače před používáním oblíbených komunikačních platforem při pobytu v Číně. Jak dnes informovala televize CNN, používání služeb WhatsApp a WeChat by podle Kalifornské univerzity (UC) mohly monitorovat čínské úřady a zneužít jako záminku k zatčení a trestnímu stíhání Američanů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

ilustrační foto
doporučujeme

Vedení UC podle televize k varování přiměl osud několika západních občanů zadržených v Číně. V prosinci to byli dva Kanaďané Michael Spavor a Michael Kovrig, kteří prý ohrožovali čínskou národní bezpečnost. "Nedoporučujeme používat tyto messengery v Číně, mohlo by to být využito jako záminka k zatčení, zákazu pobytu nebo vyhoštění," uvedla univerzita.

Kalifornští vysokoškoláci by si měli dát rovněž pozor na využívání komunikačních platforem při cestách do Ruska, uvedla CNN. Byli upozorněni na případ Paula Whelana, občana několika západních států včetně USA, který byl minulý měsíc v Rusku zatčen pro podezření ze špionáže. V obžalovacích spisech se údajně ruská prokuratura odvolává na obsah Whelanovy komunikace v síti WhatsApp.

Varováni byli podle americké televize mimo jiné studenti univerzity v Berkeley, která je součástí systému UC zastřešujícího deset veřejných kalifornských vysokoškolských institucí s téměř 200.000 studenty.

Americké ministerstvo zahraničí vydalo před týdnem varování pro návštěvníky Číny a osoby s dvojím americkým a čínským občanstvím. Čínské úřady, které dvojí občanství neuznávají, si údajně osobují právo zakazovat Američanům opustit Čínu a drží tyto osoby v zemi i několik let. O zákazu opustit Čínu se navíc postižení dozvídají až při odletu na letišti. Drženi bývají bez možnosti kontaktu s americkými úřady.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoamerické země založily novou organizaci PROSUR, Madura vynechaly

22.03.2019 22:32 Jedenáct zemí Jižní Ameriky dnes v chilské metropoli založilo novou organizaci, jejímž cílem je…

Trump zrušil všechny další chystané sankce proti KLDR

22.03.2019 20:31 Americký prezident Donald Trump dnes napsal na twitteru, že nařídil zrušit dodatečné rozsáhlé…

Obří zakázka Boeingu padla. Aerolinky nechtějí nebezpečné 737 MAX

22.03.2019 19:10 Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla…

Útok v Montrealu: Během mše byl pobodán kněz

22.03.2019 18:03 Aktualizováno Katolický kněz byl dnes během ranní mše v chrámu sv. Josefa v Montrealu napaden a pobodán. Útočník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama