Pozor na používání sociálních sítí v Číně, varuje známá kalifornská univerzita své posluchače

Jedna z největších amerických univerzitních organizací varovala své posluchače před používáním oblíbených komunikačních platforem při pobytu v Číně. Jak dnes informovala televize CNN, používání služeb WhatsApp a WeChat by podle Kalifornské univerzity (UC) mohly monitorovat čínské úřady a zneužít jako záminku k zatčení a trestnímu stíhání Američanů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

ilustrační foto

Vedení UC podle televize k varování přiměl osud několika západních občanů zadržených v Číně. V prosinci to byli dva Kanaďané Michael Spavor a Michael Kovrig, kteří prý ohrožovali čínskou národní bezpečnost. "Nedoporučujeme používat tyto messengery v Číně, mohlo by to být využito jako záminka k zatčení, zákazu pobytu nebo vyhoštění," uvedla univerzita.

Kalifornští vysokoškoláci by si měli dát rovněž pozor na využívání komunikačních platforem při cestách do Ruska, uvedla CNN. Byli upozorněni na případ Paula Whelana, občana několika západních států včetně USA, který byl minulý měsíc v Rusku zatčen pro podezření ze špionáže. V obžalovacích spisech se údajně ruská prokuratura odvolává na obsah Whelanovy komunikace v síti WhatsApp.

Varováni byli podle americké televize mimo jiné studenti univerzity v Berkeley, která je součástí systému UC zastřešujícího deset veřejných kalifornských vysokoškolských institucí s téměř 200.000 studenty.

Americké ministerstvo zahraničí vydalo před týdnem varování pro návštěvníky Číny a osoby s dvojím americkým a čínským občanstvím. Čínské úřady, které dvojí občanství neuznávají, si údajně osobují právo zakazovat Američanům opustit Čínu a drží tyto osoby v zemi i několik let. O zákazu opustit Čínu se navíc postižení dozvídají až při odletu na letišti. Drženi bývají bez možnosti kontaktu s americkými úřady.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Bogotě: Útok na akademii byl dle válečného práva, tvrdí rebelové…

21.01.2019 16:32 Kolumbijská povstalecká organizace Vojsko národního osvobození (ELN) dnes označila čtvrteční…

Porazí Trumpa? Do boje o Bílý dům vstoupila dcera imigrantů

21.01.2019 15:46 Demokratická senátorka za Kalifornii Kamala Harrisová dnes oznámila kandidaturu na prezidentku…

Rusko musí zničit střely SSC-8, žádá diplomat USA. Přímo ohrožují Evropu a…

21.01.2019 14:07 Spojené státy dnes znovu vyzvaly Rusko, aby zničilo novou střelu s plochou dráhou letu,…

Žáci katolické školy v USA se vysmívali indiánovi? VIDEO vyvolalo…

21.01.2019 13:29 Ve Spojených státech vyvolal bouřlivou debatu incident z Washingtonu, kde se setkali účastníci dvou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama