Předseda venezuelského parlamentu chce ve funkci nahradit prezidenta Madura

Předseda venezuelského parlamentu ovládaného opozicí chce vystřídat v prezidentském křesle socialistického vůdce Nicoláse Madura, jehož vládnutí považuje opozice i řada světových zemí za nelegitimní. Nově zvolený šéf parlamentu Juan Guaidó to prohlásil dnes, den po inauguraci prezidenta, v němž mnoho obyvatel země vidí viníka těžké ekonomické krize.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Nicolás Maduro
doporučujeme

"Ústava mi dává legitimní pravomoc vykonávat v zemi prezidentskou funkci a vypsat volby," řekl podle agentury AP pětatřicetiletý politik k davu příznivců v metropoli Caracasu. "Aby se to však stalo skutečností, potřebuji podporu občanů," vyzval obyvatele k masovým protestům proti současné vládě. Uskutečnit by se měly 23. ledna, v den 61. výročí svržení diktátora Marcose Péreze Jiméneze.

Venezuelská ústava přiznává předsedovi parlamentu prezidentské pravomoci v případě, že sám prezident vládne nelegitimně. Maduro byl loni vybrán ve volbách s velmi nízkou účastí, které většina opozice na protest proti vyloučení mnoha svých kandidátů a dalším diskriminačním praktikám bojkotovala.

Maduro při čtvrteční inauguraci nesložil přísahu v parlamentu, jak mu předepisují zákony, ale před členy nejvyššího soudu. Zákonodárné shromáždění, které opozice ovládla v řádných volbách, vyřadil autokratický prezident ze hry vytvořením nového ústavodárného sboru, který tvoří takřka výhradně vládě poplatní lidé.

V zemi, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, kolabuje hospodářství, lidem se nedostává základních potravin a léků a stále častější jsou v mnoha regionech výpadky dodávek vody a elektřiny. Maduro však přes tlak opozice či většiny zemí regionu odmítá odstoupit či respektovat demokratické principy. Sám tvrdí, že ekonomiku sabotují opoziční představitelé spolupracující s nepřátelskými zeměmi v čele s USA.

Opozice se již loni snažila dostat obyvatele do ulic, což se jí dařilo jen krátce, než masové protesty oslabily. Pozorovatelé za tím vidí jednak starosti mnoha Venezuelanů o každodenní přežití a také nejednotnost opozice, jejíž představitelé se nejsou s to domluvit na společném postupu.

Pro případnou další snahu bude podle expertů důležité, zda bude za Madurem jako dosud stát armáda.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Historická návštěva: Princ Charles je na návštěvě Kuby, před cestou čelil…

25.03.2019 08:12 Britský princ Charles s manželkou Camillou zahájili v neděli návštěvu Kuby, která je první…

Trump chce svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, EU i Moskva jsou…

25.03.2019 08:07 Americký prezident Donald Trump má dnes podepsat dekret, v němž uzná svrchovanost Izraele nad…

Ruská pomoc Madurovi? Dvě letadla údajně dopravila do Venezuely vojáky a…

25.03.2019 08:03 Dvě ruská vojenská letadla dopravila do Venezuely stovku vojáků a 35 tun materiálu v rámci …

Trump se nedopustil zločinu. Jeho tým nekoordinoval činnost s Ruskem,…

25.03.2019 08:00 Aktualizováno Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller podle amerického ministerstva spravedlnosti nedospěl k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama