Florida po 70 letech omilostnila čtyři černochy, neprávem pykali za znásilnění bělošky

Florida pod vedením guvernéra Rona DeSantise posmrtně omilostnila čtyři mladé Afroameričany, kteří byli před sedmdesáti lety obviněni ze znásilní bělošky. Jejich příběh připomíná temné období amerického rasismu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ilustrační foto
doporučujeme

Nový floridský kabinet, v jehož čele stojí republikánský guvernér Ron DeSantis, po dlouhém jednání jednomyslně omilostnil čtyři černé Američany. Všichni jsou však již mrtví, státní pardon jim tak byl udělen pouze posmrtně. Omilostnění muži, kteří jsou známi také jako takzvaná Grovelandská čtyřka, byli v roce 1949 nespravedlivě obviněni ze znásilnění 17leté Normy Padgettové.

Norma Padgettová nahlásila v roce 1949 na policii, že byla spolu se svým manželem napadena čtyřmi Afroameričany. Podle její výpovědi byla pod pohrůžkou zbraně také znásilněna. Na základě jejího oznámení byli brzy zatčeni tři mladí černoši. Přítel jednoho z nich, Ernest Thomas, uprchl. Policie pak vytvořila pátrací skupinu, která ho vyrazila hledat. Poté, co mladíka muži nalezli, ho zastřelili. Podle stanice Aljazeera, která o omilostnění informovala, zasáhlo Thomaas více jak 400 ran.

Zbývající podezřelé pak policisté surově zbili ve snaze získat od nich doznání. K usvědčení mužů přitom neměla policie žádné další důkazy. Přesto byli následně dva starší mladíci porotou, kterou tvořili samí běloši, odsouzeni k trestu smrti. Teprve 16letý Charles Greenlee dostal doživotní trest. Soud nevzal v úvahu ani lékařskou zprávu, podle které dívka pravděpodobně znásilněna nebyla.

Za odsouzené se postavila organizace NAACP, která bojovala za práva Afroameričanů, a případ se nakonec dostal před Nejvyšší soud, který nařídil nové stání. Dříve, než soud začal, však dva z odsouzených postřelil šerif Willis McCall, který tvrdil, že se pokoušeli utéct. Walter Irvin přežil, Samuel Shepherd však zemřel. Irvin byl znovu odsouzen, přestože agent FBI svědčil v jeho prospěch. Omilostněn byl až v roce 1968, o rok později bylo jeho mrtvé tělo nalezeno v autě. Greenlee byl omilostněn v roce 1960 a zemřel teprve v roce 2012.

Dosud však nebyli omilostněni všichni muži, jejich příbuzní navíc usilovali o oficiální pardon od státu Florida. Již před dvěma lety odsouhlasil státní pardon tamní parlament, předchozí guvernér Rick Scott ho však neschválil. To se změnilo teprve nyní.

Norma Padgettová, která stále žije, byla u projednávání milosti přítomná. Stále však trvá na tom, že ji muži přepadli a znásilnili. „Nechci, aby byli omilostněni, ne nechci, a vy byste také nechtěli,“ řekla podle stanice Aljazeera. Beverly Robinsonová, neteř jednoho z mužů, ji nazvala lhářkou. „Nikdy se to nestalo. Všichni jste lháři,“ obvinila Padgettovou i její syny.

Na stranu Grovelandská čtyřky se jednomyslně postavil i floridský kabinet. „Nemyslím si, že by v tomto případě bylo učiněno spravedlnosti za dost. Skutečně, ideály spravedlnosti byly znovu a znovu pošlapávány, a podle mého názoru došlo k nespravedlnosti,“ řekl guvernér DeSantis.

Senátor Gary Farmer, který přišel v roce 2017 s návrhem, aby se Florida příbuzným mužů omluvila, byl postojem Normy Padgettové zklamán. „Je velmi smutné, že nevyužila této příležitosti a nadále trvá na své lži. Ten zločin se nestal. Důkazy jsou jednoznačné,“ komentoval její vyjádření.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoamerické země založily novou organizaci PROSUR, Madura vynechaly

22.03.2019 22:32 Jedenáct zemí Jižní Ameriky dnes v chilské metropoli založilo novou organizaci, jejímž cílem je…

Trump zrušil všechny další chystané sankce proti KLDR

22.03.2019 20:31 Americký prezident Donald Trump dnes napsal na twitteru, že nařídil zrušit dodatečné rozsáhlé…

Obří zakázka Boeingu padla. Aerolinky nechtějí nebezpečné 737 MAX

22.03.2019 19:10 Indonéská letecká společnost Garuda zruší objednávku na letadla Boeing 737 MAX. Jako důvod uvedla…

Útok v Montrealu: Během mše byl pobodán kněz

22.03.2019 18:03 Aktualizováno Katolický kněz byl dnes během ranní mše v chrámu sv. Josefa v Montrealu napaden a pobodán. Útočník…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama