Námořnictvo USA otestovalo nové projektily. Mohou vyvolat revoluci ve válčení

Americké námořnictvo vyzkoušelo novou munici do lodních děl. Má třikrát delší dostřel než běžně používané projektily a může sestřelit i letící objekty. Přitom je mnohem levnější než řízené střely. Munici je navíc kompatibilní s aktuálně používanými zbraňovými systémy.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

ilustrační foto

Námořnictvo Spojených států amerických minulý rok v létě bez většího povšimnutí otestovalo nové střely do lodních kanónů. Tyto vysokorychlostní projektily označované zkratkou HPV (Hypervelocity Projectiles) dosahují rychlosti mach 3 a dostřelí na třikrát delší vzdálenost než běžně používaná munice.

Střely obsahují naváděcí systém, který zajišťuje vysokou přesnost. Podle webu Popular Mechanics tak mohou být použity i proti letadlům nebo k sestřelení nepřátelských raket. Testování bylo provedeno loni v létě během námořního cvičení Rim of the Pacific (RIMPAC).

Projektily HVP jsou kompatibilní se zbraňovými systémy MK 45 ráže 127 milimetrů, kterými je vybavena většina z hladinových lodí amerického námořnictva. Raketové křižníky třídy Ticonderoga jsou vyzbrojeny dvěma takovými kanóny, zatímco třída Arleig Burke disponuje jedním. Jejich hlavním úkolem je poskytování palebné podpory v případě námořního výsadku.

Střely mohou zasáhnout svůj cíl na vzdálenost téměř 65 kilometrů. Díky směrovému stabilizátoru a naváděcímu systému jsou výrazně přesnější než běžná munice. Cena za jeden náboj HVP je podle informací USNI News zhruba 100 000 dolarů. Přestože je tato částka poměrně vysoká, v porovnání se střelami země-vzduch, jejichž cena se pohybuje okolo 2 milionů dolarů za kus, je stále výrazně výhodnější.

Podle webové stránky společnosti BAE Systems, která se na vývoji HVP podílí, jejich „aerodynamický design zajišťuje vysokou rychlost, dobrou manévrovatelnost a snižuje dobu zásahu cíle. Společně s přesnou naváděcí elektronikou tak zajišťuje nízkonákladovou efektivitu proti současným hrozbám a schopnost adaptace pro hrozby budoucnosti.“

Při cvičení RIMPAC vystřelil raketový křižník USS Dewey 20 takových projektilů. Pokud se při dalších testech osvědčí schopnost zneškodnit s jejich pomocí létající cíle, mohly by v budoucnu nahradit část raketových systémů, na které se dnes námořnictvo při protivzdušné obraně nejčastěji spoléhá.

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se nebrání zveřejnění obsahu Muellerovy zprávy

20.03.2019 19:40 Americký prezident Donald Trump nenamítá nic proti tomu, aby se americká veřejnost seznámila s…

Policisté v New Yorku dopadli vandala, v metru nastražili kuriózní past

20.03.2019 14:50 Díky falešné zdi dopadli newyorští policisté vandala, který v metru zanechával nápisy Love Trump …

Trump a Bolsonaro prý chtějí vytvořit velkou brazilsko-americkou alianci

20.03.2019 10:44 Brazilský prezident Jair Bolsonoro a americký prezident Donald Trump si jsou v mnoha ohledech…

Přijde Maduro o armádu? Parlament dal důstojníkům záruky, opustí-li…

20.03.2019 10:13 Venezuelský parlament schválil dokument, který zaručí důstojníkům tamní armády stejné postavení i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama