Námořnictvo USA otestovalo nové projektily. Mohou vyvolat revoluci ve válčení

Americké námořnictvo vyzkoušelo novou munici do lodních děl. Má třikrát delší dostřel než běžně používané projektily a může sestřelit i letící objekty. Přitom je mnohem levnější než řízené střely. Munici je navíc kompatibilní s aktuálně používanými zbraňovými systémy.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

ilustrační foto

Námořnictvo Spojených států amerických minulý rok v létě bez většího povšimnutí otestovalo nové střely do lodních kanónů. Tyto vysokorychlostní projektily označované zkratkou HPV (Hypervelocity Projectiles) dosahují rychlosti mach 3 a dostřelí na třikrát delší vzdálenost než běžně používaná munice.

Střely obsahují naváděcí systém, který zajišťuje vysokou přesnost. Podle webu Popular Mechanics tak mohou být použity i proti letadlům nebo k sestřelení nepřátelských raket. Testování bylo provedeno loni v létě během námořního cvičení Rim of the Pacific (RIMPAC).

Projektily HVP jsou kompatibilní se zbraňovými systémy MK 45 ráže 127 milimetrů, kterými je vybavena většina z hladinových lodí amerického námořnictva. Raketové křižníky třídy Ticonderoga jsou vyzbrojeny dvěma takovými kanóny, zatímco třída Arleig Burke disponuje jedním. Jejich hlavním úkolem je poskytování palebné podpory v případě námořního výsadku.

Střely mohou zasáhnout svůj cíl na vzdálenost téměř 65 kilometrů. Díky směrovému stabilizátoru a naváděcímu systému jsou výrazně přesnější než běžná munice. Cena za jeden náboj HVP je podle informací USNI News zhruba 100 000 dolarů. Přestože je tato částka poměrně vysoká, v porovnání se střelami země-vzduch, jejichž cena se pohybuje okolo 2 milionů dolarů za kus, je stále výrazně výhodnější.

Podle webové stránky společnosti BAE Systems, která se na vývoji HVP podílí, jejich „aerodynamický design zajišťuje vysokou rychlost, dobrou manévrovatelnost a snižuje dobu zásahu cíle. Společně s přesnou naváděcí elektronikou tak zajišťuje nízkonákladovou efektivitu proti současným hrozbám a schopnost adaptace pro hrozby budoucnosti.“

Při cvičení RIMPAC vystřelil raketový křižník USS Dewey 20 takových projektilů. Pokud se při dalších testech osvědčí schopnost zneškodnit s jejich pomocí létající cíle, mohly by v budoucnu nahradit část raketových systémů, na které se dnes námořnictvo při protivzdušné obraně nejčastěji spoléhá.

Vstupte do diskuze (71)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mexiku explodoval plynovod, 66 mrtvých a 76 zraněných

19.01.2019 18:08 Aktualizováno Při výbuchu rozbitého palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na dnešek nejméně 66…

Trump uctil památku Američanů, kteří zahynuli v Sýrii

19.01.2019 15:24 Americký prezident Donald Trump dnes na letecké základně nedaleko Doveru ve státě Maryland vzdal…

Kolumbie žádá od Kuby zatření a vydání vůdců ELN

19.01.2019 10:51 Kolumbie vyzvala Kubu, aby zatkla desítku velitelů povstalecké organizace Vojsko národního…

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

19.01.2019 06:07 Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové společnosti Facebook rekordní pokutu za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama