Venezuelští agenti "sebrali" šéfa parlamentu, za bílého dne na rušné silnici

Agenti venezuelské tajné služby dnes nakrátko zadrželi opozičního předsedu parlamentu Juana Guaidóa, který tento týden vyhlásil záměr nahradit prezidenta Nicoláse Madura ve funkci. Uvedla to na twitteru jeho manželka a informaci následně potvrdilo několik zdrojů venezuelského listu El Nacional. Guaidó byl podle médií nedlouho po zadržení propuštěn.

Přidejte svůj názor

Věznice

Guaidó jel spolu s manželkou Fabianou Rosalesovou a dcerou na setkání s místními politiky a občany do obce Carabelleda vzdálené 40 kilometrů od Caracasu, když jej na silnici zastavilo několik vozů tajné služby SEBIN. Podle médií není známo, kam pětatřicetiletého opozičního politika odvezli, ani zda jej vyslýchali.

Guaidó stanul v čele parlamentu začátkem ledna a po Madurově úterní inauguraci adresoval autokratickému prezidentovi výzvu, aby odstoupil. Opozice stejně jako většina okolních zemí v regionu tvrdí, že Maduro je nelegitimním prezidentem.

Vybrán byl loni ve volbách s velmi nízkou účastí, které většina opozice na protest proti vyloučení mnoha svých kandidátů a dalším diskriminačním praktikám bojkotovala. Maduro navíc složil přísahu před členy nejvyššího soudu a ne v parlamentu, jak mu ukládají zákony.

Guaidó prohlásil, že funkci by za nelegitimního prezidenta měl v souladu s ústavou převzít šéf zákonodárného sboru. Maduro to však odmítl. Guaidó zároveň vyzval obyvatele, aby jej podpořili shromážděními v ulicích.

Venezuelský režim na protesty mnohdy reaguje zatýkáním opozičních představitelů, kteří často bývají dlouhé měsíce zadržováni bez soudu.

V zemi, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, kolabuje hospodářství, lidem se nedostává základních potravin a léků a stále častější jsou v mnoha regionech výpadky dodávek vody a elektřiny. Maduro však přes tlak opozice či většiny zemí regionu odmítá odstoupit či respektovat demokratické principy. Sám tvrdí, že ekonomiku sabotují opoziční představitelé spolupracující s nepřátelskými zeměmi v čele s USA.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mexiku explodoval plynovod, 66 mrtvých a 76 zraněných

19.01.2019 15:42 Aktualizováno Při výbuchu rozbitého palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na dnešek nejméně 66…

Trump uctil památku Američanů, kteří zahynuli v Sýrii

19.01.2019 15:24 Americký prezident Donald Trump dnes na letecké základně nedaleko Doveru ve státě Maryland vzdal…

Kolumbie žádá od Kuby zatření a vydání vůdců ELN

19.01.2019 10:51 Kolumbie vyzvala Kubu, aby zatkla desítku velitelů povstalecké organizace Vojsko národního…

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

19.01.2019 06:07 Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové společnosti Facebook rekordní pokutu za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama