Venezuelští agenti "sebrali" šéfa parlamentu, za bílého dne na rušné silnici

Agenti venezuelské tajné služby dnes nakrátko zadrželi opozičního předsedu parlamentu Juana Guaidóa, který tento týden vyhlásil záměr nahradit prezidenta Nicoláse Madura ve funkci. Uvedla to na twitteru jeho manželka a informaci následně potvrdilo několik zdrojů venezuelského listu El Nacional. Guaidó byl podle médií nedlouho po zadržení propuštěn.

Přidejte svůj názor

Věznice
doporučujeme

Guaidó jel spolu s manželkou Fabianou Rosalesovou a dcerou na setkání s místními politiky a občany do obce Carabelleda vzdálené 40 kilometrů od Caracasu, když jej na silnici zastavilo několik vozů tajné služby SEBIN. Podle médií není známo, kam pětatřicetiletého opozičního politika odvezli, ani zda jej vyslýchali.

Guaidó stanul v čele parlamentu začátkem ledna a po Madurově úterní inauguraci adresoval autokratickému prezidentovi výzvu, aby odstoupil. Opozice stejně jako většina okolních zemí v regionu tvrdí, že Maduro je nelegitimním prezidentem.

Vybrán byl loni ve volbách s velmi nízkou účastí, které většina opozice na protest proti vyloučení mnoha svých kandidátů a dalším diskriminačním praktikám bojkotovala. Maduro navíc složil přísahu před členy nejvyššího soudu a ne v parlamentu, jak mu ukládají zákony.

Guaidó prohlásil, že funkci by za nelegitimního prezidenta měl v souladu s ústavou převzít šéf zákonodárného sboru. Maduro to však odmítl. Guaidó zároveň vyzval obyvatele, aby jej podpořili shromážděními v ulicích.

Venezuelský režim na protesty mnohdy reaguje zatýkáním opozičních představitelů, kteří často bývají dlouhé měsíce zadržováni bez soudu.

V zemi, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, kolabuje hospodářství, lidem se nedostává základních potravin a léků a stále častější jsou v mnoha regionech výpadky dodávek vody a elektřiny. Maduro však přes tlak opozice či většiny zemí regionu odmítá odstoupit či respektovat demokratické principy. Sám tvrdí, že ekonomiku sabotují opoziční představitelé spolupracující s nepřátelskými zeměmi v čele s USA.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Barbra Streisand promluvila o kauze Jackson, její názory šokovaly veřejnost

23.03.2019 22:07 Americká zpěvačka Barbra Streisandová čelí ostré kritice za své výroky na adresu dvou mužů, kteří v…

Russiangate: Ministr Barr odmítá dodat celou Muellerovu zprávu. Trump se…

23.03.2019 21:11 Americký ministr spravedlnosti a generální prokurátor William Barr dnes právním výborům Kongresu…

Papež přijal rezignaci mocného kardinála, kryl sexuální skandály

23.03.2019 14:33 Papež František přijal rezignaci kardinála, santiagského arcibiskupa a nejvyššího představitele…

Kamioňák sešrotoval v Kanadě autobus s hokejisty, 16 mrtvých. Soud vynesl…

23.03.2019 12:12 Řidič kamionu, jenž loni v dubnu způsobil tragickou srážku s autobusem vezoucím mladé hokejisty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama