Popularita letecké dopravy stoupá. Pro planetu je to zhoubné, děsí se vědci

Objem letecké dopravy ve světě stoupá a s tím je spojen i nárůst emisí skleníkových plynů. Podle odborníků se přitom lidstvo nachází ve zlomovém bodě, kdy je stále ještě možné omezit dopady globálního oteplování.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ilustrační foto
doporučujeme

V minulém roce letecká doprava globálně přepravila 4,3 miliardy pasažérů, o 38 milionů osob více, než v roce 2017. Podle zpravodajského serveru Vox.com je tento druh dopravy zodpovědný za 2 % emisí skleníkových plynů, které lidstvo vyprodukuje. Každý rok přitom procenta narůstají. Mezinárodní civilní letecká asociace odhaduje, že do roku 2020 stoupne objem oproti roku 2007 o 70 %, do poloviny století pak bude objem emisí CO2 sedminásobně vyšší.

Vědci přitom odhadují, že musíme dnešní stav snížit na polovinu, abychom globální oteplování v tomto století omezili na hodnotu 1,5 stupňů Celsia. Na rozdíl o automobilové dopravy, kde se stále více prosazují technologie, které snižují spotřebu paliva i množství vypouštěných emisí oxidu uhličitého, je v případě leteckého průmyslu tento trend mnohem slabší.

Letadla navíc do atmosféry vypouštějí i další látky, jako jsou oxidy dusíku nebo sulfáty, které mají vliv na oteplování planety. Velká část emisí přitom připadá na start letadla, kdy je nutno vystoupat do dostatečné letové hladiny. Proto i krátké lety vypouštějí značné množství CO2.

Prozatím neexistuje technologicky a zároveň ekonomicky výhodná alternativa, která by mohla klasické motory na letecké palivo nahradit. Existují sice náznaky, že by v budoucnu mohla být využívána elektrická letadla nebo motory poháněné vodíkem, to je však zatím hudba vzdálené budoucnosti.

Výrobci jako Boeing nebo Airbus nicméně přicházejí s návrhy nových modelů křídel, které by mohly snížit spotřebu paliva. Americká armáda zase ve spolupráci s ministerstvem pro energetiku zkoumá možnost využití biopaliv.

Právě americké letecké společnosti jsou podle serveru Vox v porovnání s jinými dopravci většími znečišťovateli. I díky nim jsou ve Spojených státech emise skleníkových plynů na vzestupu. V minulém roce, po několika letech, kdy docházelo k poklesu, narostl jejich objem o 3,4 %. Zjistila to studie americké analytické společnosti Rhodium Group.

Studie také prokázala, že zatímco osobní automobilová doprava v USA v celkových číslech rostla, spotřeba nafty využité motoristy se snižovala. Naopak letecká a nákladní automobilová doprava zvýšila poptávku po naftě a leteckém palivu o 3 %.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Impeachment of Donald Trump: Skončí americký prezident špatně?

21.01.2020 02:36 Americký Senát dnes fakticky zahájí proces, který může vést k sesazení prezidenta Donalda Trumpa z…

Kanadu zasáhla silná bouře, do akce musela armáda

20.01.2020 21:15 Obyvatelům provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady, kterou v uplynulých dnech zasáhla…

Útok na Havaji: Podivín původem z Česka zastřelil dva policisty

20.01.2020 20:09 Aktualizováno Muž původem z Česka pobodal v neděli na Havaji bytnou a zastřelil dva zasahující policisty. Dnes o…

Virginie se obává protestu příznivců zbraní, platí mimořádný stav

20.01.2020 19:30 Aktualizováno Tisíce stoupenců amerického ústavního práva nosit zbraně dnes vyšly do ulic Richmondu, hlavního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama