Vzniká „arabské NATO"? Pompeo na Středním Východě pumpuje! Jen do dalšího tweetu, Miku!

Komentář Josefa Brože - Mike Pompeo, americký ministr zahraničních věcí, objíždí Střední Východ. Po šokujícím vyhlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil stažení amerických jednotek ze Sýrie, se jedná o první skutečnou diplomatickou misi Spojených států amerických v regionu. Navzdory dílčím otázkám, jimiž se Pompeo na své cestě zabývá, tu klíčovou vyslovil při svém čtvrtečním projevu v Káhiře. Nese jméno: Strategická aliance pro Středí Východ (MESA).

Mike Pompeo

Vystrnadit Írán, porazit Daesh

Ne, válka na Středním Východě ještě neskončila. To, o co nyní usiluje americká administrativa, má ale již svůj název. Chceme-li vyjádřit stručně, o co jde, vystačíme si s binární logikou: vystrnadit u regionu Írán a zničit terorismus Islámského státu (Daesh). Ve svém čtvrtečním projevu na Americké univerzitě v Káhiře přednesl Mike Pompeo vizi, skutečně „přímou a ryzí", věrnou své vlastní představě „bývalého vojáka", jak neopomněl připomenout.

Pompeo chce na místě zahladit stopy, které v mezinárodní veřejnosti vyvolalo Trumpovo oznámení, že se Američané se svými 2 000 vojáky hodlají stáhnout ze Sýrie. Právě před 10 lety v Káhiře vystoupil prezident Barack Obama, který by se pokoušel o „nový začátek" ve vztazích mezi USA a zeměmi Středního Východu. „Nový začátek," zopakoval Pompeo, „bude teď!" jakou povahu bude tento „nový nový začátek" mít, vysvětlil vzápětí.

„Skončila éra americké egoistické politiky," řekl. Američané jsou v regionu, pokud by to snad někomu uniklo, „silou dobra". Stažení amerických jednotek, zopakoval hned poněkolikáté, nepřipadá v úvahu, dokud budou v regionu působit jednotky islámského státu. Stažení ano, ale ne rychle, jak v poslední dnech upřesnil prezident Trump. Jaký přesný kalendář toto „stahování" bude mít, Pompeo raději dvakrát nezopakoval.

Překonejte rivalitu, finančně přispějte!

Je třeba překonat „starou rivalitu" a pustit se do společného boje – proti Íránu, který se stal opět ďáblovým stvořením, jež se až příliš míchá do konfliktů, které dosud Američané měli pod kontrolou. Pompeo tím dal najevo, že si přeje, aby se do procesu regionální integrace pustily všechny země, které mají společného nepřítele. To musí Saudská Arábie dokázat společně se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Egyptem na jedné straně a Katarem na straně druhé. Státní tajemník pro zahraniční politiku ví, co je v americkém zájmu.

Právě v Kataru mají Američané největší vojenskou základnu na Středním Východě.Státy, sdružené v Radě pro spolupráci arabských státu v Zálivu (CCASG), by měly být společně s Egyptem a Jordánskem součástí budoucí Strategické aliance pro Střední Východ (MESA), jakéhosi „arabské NATO". Tato myšlenka, jež není zcela novinkou, se objevuje ve snahách USA nějaké dva roky, a obvykle bývá přisuzována prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho návštěvě v květnu 2017 v Rijádu, během jeho první návštěvy regionu. Na fotografii se summitu, jehož se Trump účastnil, vidíme společně Trumpa s králem Salmánem a prezidentem Sísím, jak vztahují ruce na rozsvícený glóbus jako „příslib lepšího světa".

Snahou Pompea není ale pouze „lepší světů, ale zcela konkrétní zájmy, jež mají ze hry vyloučit Írán, stejně jako snížit vliv, který představuje návrat Ruska a sílící zájem Číny v oblasti. Daleko nejsou samozřejmě ani americké „obchodní zájmy". Trump podobně jako svým evropským partnerům, tentokrát ústy svého tajemníka Pompea, zopakoval, že vznik arabské strategické aliance si bude vyžadovat „sdílení finanční zátěže". Budoucí MESA bude podle diplomatických zdrojů disponovat více než 300 00 vojáků, 5 000 tanky a 1 000 bojových letadel. Rozpočet by měl činit více 100 miliard amerických dolarů.

Vize o spolupráci proti společným nepřátelům zní jistě přehledně. Jedna věc o něčem mluvit, druhá věc je myšlenku uskutečnit: již tento leden se vážně uvažovalo o samotném vyhlášení aliance, její oznámení ale bylo zatím odloženo. Proč? Jedni to přičítají regionální rivalitě, druzí nestabilitě Trumpovy administrativy.

Co se ale stane, až bude zničen islámský stát a Íránu budou usekány ruce, které v regionu natahuje všemi směry? Nic není tak horké, jak se zdá být uvařeno. Bude-li vyhlášena MESA dnes, zítra, nebo pozítří, zatím zkrátka není jisté. Ministr Pompeo se zatím do svých spojenců na Středním Východě snaží napumpovat přesvědčení, že je v tom Američané nenechají.

Možná, až do příštího tweetu nevypočítatelného prezidenta Donalda Trumpa... Pak bude zase všechno jinak, Miku.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Zemřel režisér Wolfgang Petersen, natočil kultovní Nekonečný příběh, Troju…

16.08.2022 21:56 Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála…

Počasí bude ode dneška tropické. Třicítky vydrží místy až do pátku

17.08.2022 06:30 Česko už dnes zasáhnou tropické teploty. Varovali před nimi meteorologové s tím, že vě většině…

Ukrajina: Ruská armáda ztratila 44.000 mužů, útočí na několika místech…

17.08.2022 10:07 Ruská vojska se snaží útočit na několika místech najednou, ve směru na Charkov a Slovjansk a u…

Trump shání zkušené právníky, setkává se však s odmítavými reakcemi

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

V primárkách ve Wyomingu vyhrála právnička Hagemanová podpořená Trumpem

17.08.2022 11:00 Aktualizováno V republikánských primárních volbách ve státě Wyoming vyhrála právnička Harriet Hagemanová, kterou…

Americký úřad kvůli extrémnímu suchu omezil příděl vody pro dva státy a…

16.08.2022 21:18 Americké federální úřady dnes oznámily, že státy Arizona a Nevada budou čelit omezením dodávek vody…

Americká armáda provedla další test rakety Minuteman III schopné letět…

16.08.2022 21:04 Americká armáda dnes provedla test mezikontinentální balistické rakety Minuteman III. Raketa…

Biden už v říjnu věděl o ruském plánu zaútočit na Ukrajinu

16.08.2022 19:31 Aktualizováno Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské…

Biden podle médií věděl o ruském plánu útoku na Ukrajinu od října

16.08.2022 16:56 Špičky amerických bezpečnostních složek loni v říjnu, tedy zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské…

Jill Bidenová má pozitivní test na koronavirus

16.08.2022 16:21 První dáma Spojených států Jill Bidenová má pozitivní test na koronavirus. Oznámila to dnes její…

Americká vláda je proti zveřejnění dokumentu s detaily o pozadí prohlídky…

16.08.2022 12:10 Americké ministerstvo spravedlnosti se vyslovilo proti snaze odtajnit dokument, kterým federální…

Americký ministr obrany Austin má pozitivní test na covid-19, letos už…

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Americká základna v Sýrii byla terčem útoku dronů, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Související:

Právě se děje

reklama