Bílý dům zkoumal možnosti úderu na Írán

Národní bezpečnostní rada USA požádala v září minulého roku Pentagon o předložení možných variant vojenského úderu na Írán. Šlo o reakci na činnost šíitských milicí v Iráku. Podle vysoce postaveného úředníka americké administrativy naléhavost žádosti jeho kolegy šokovala.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Bílý dům, Washington D.C., USA

Šestého září 2018 šíitské milice ostřelovaly diplomatickou čtvrť v Bagdádu, kde se nachází také americká ambasáda. Podle deníku Guardian dopadly do oblasti tři střely z minometu. O několik dní později zase nedaleko amerického konzulátu v Basře explodovaly rakety neznámý útočníků. Ani při jednom z incidentů nebyl nikdo zraněn a nedošlo ani k velkým škodám na majetku.

Přesto tehdy ministr zahraničí Mike Pompeo Teherán veřejně varoval. „Dali jsme Íránské islámské republice jasně najevo, že použití jejích zástupců k útokům na americké zájmy nám nezabrání v odpovědi vůči primárnímu původce situace,“ citovala jeho vyjádření stanice CNN.

V reakci na incident poslal Bílý dům do Pentagonu žádost, aby byl připraven přehled možných variant úderu na Írán. Deník Wall Street Journal v neděli informoval, že byli úředníci zaskočeni vážností a naléhavostí tohoto požadavku. Americké ministerstvo obrany běžně provádí modelování potenciálních situací a navrhuje pro ně postupy, podle nejmenovaných zdrojů však tentokrát situace vypadala, jako by Bílý dům skutečně chtěl na Teherán zaútočit.

„Rozhodně to s lidmi pěkně otřáslo,“ řekl jeden z bývalých vysoce postavených úředníků deníku. „Lidé byli v šoku. Bylo neuvěřitelné s jakým povýšením o zasažení Íránu přemýšleli.“

Přímý útok americké armády na Írán by pravděpodobně rozpoutal rozsáhlý konflikt. Trumpův národní bezpečnostní poradce John Bolton je znám pro svůj dlouhodobě tvrdý postoj vůči Íránu. V roce 2015 například v komentáři otištěném v deníku New York Times napsal, že by měl být Írán bombardován. Hrozil také, že Teherán „zatraceně zaplatí“, pokud bude ohrožovat Spojené státy nebo jejich spojence.

The Guardian píše, že měl bývalý ministr obrany James Mattis o žádosti Bílého domu „hluboké pochyby“ a věřil, že hrozí rozpoutáním přímého konfliktu. Britský deník zároveň připomíná, že k pravidelným raketovým útokům šíitských milicí na americkou ambasádu, která sídlí v bagdádské „zelené zóně“, docházelo téměř po celé období od invaze v roce 2013.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Mexiku explodoval plynovod, 66 mrtvých a 76 zraněných

19.01.2019 15:42 Aktualizováno Při výbuchu rozbitého palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na dnešek nejméně 66…

Trump uctil památku Američanů, kteří zahynuli v Sýrii

19.01.2019 15:24 Americký prezident Donald Trump dnes na letecké základně nedaleko Doveru ve státě Maryland vzdal…

Kolumbie žádá od Kuby zatření a vydání vůdců ELN

19.01.2019 10:51 Kolumbie vyzvala Kubu, aby zatkla desítku velitelů povstalecké organizace Vojsko národního…

V USA zvažují rekordní pokutu pro Facebook

19.01.2019 06:07 Americké dozorčí orgány zvažují, že uloží internetové společnosti Facebook rekordní pokutu za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama